بالاترین جایزه تحقیقاتی انجمن مهندسان عمران آمریكا به بانوی ایرانی رسید

بالاترین جایزه تحقیقاتی انجمن مهندسان عمران آمریكا به بانوی ایرانی رسید

دکتر ˮشیده دشتیˮ دانشیار مهندسی عمران دانشگاه ˮکلرادو-بولدرˮ موفق به دریافت جایزه پژوهشی ˮوالتر هوبرˮ از انجمن مهندسان عمران آمریکا شد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا و به نقل از انجمن مهندسان عمران آمریکا؛ "شیده دشتی" نخستین زن ایرانی است که از سال ۱۹۴۹ تا حالا این جایزه مهم مهندسی عمران را دریافت می کند.
دکتر دشتی در سال ۲۰۰۴ مدرک کارشناسی خودرا از دانشگاه "کرنل" و در سال ۲۰۰۵ مدرک کارشناسی ارشد و سپس در سال ۲۰۰۹ مدرک دکترای خودرا از دانشگاه "کالیفرنیا-برکلی" ستاندن کرده است و در حوزه مهندسی خاک و زلزله پژوهش می کند.
تحقیقات دکتر دشتی شامل سه موضوع است: ارزیابی مبتنی بر عملکرد و کاهش روان گرایی مایعات، عملکرد لرزه ای سازه های زیرزمینی کم عمق و پاسخ و وابستگی متقابل بین سیستم های زیرساختی در هنگام بلایا است.
جایزه والتر هوبر با قدمتی بیش از ۷۰ سال، بالاترین نشان افتخار تحقیقاتی انجمن مهندسان عمران آمریکا در دوره میانی کار(mid-career) پژوهشگران مهندسی عمران است. دشتی نخستین زن ایرانی است که این جایزه مهم مهندسی عمران را دریافت می کند.
تا حالا این جایزه پنج بار نصیب محققان ایرانی شده است. در ادامه به معرفی این افراد می پردازیم:

*سال ۱۹۹۹
اولین فرد ایرانی که موفق به دریافت این جایزه شده است دکتر شهرام سرکانی است. وی در سال ۱۹۸۰ مدرک کارشناسی مهندسی عمران و در سال ۱۹۸۱ مدرک کارشناسی ارشد مهندسی عمران را از دانشگاه ایالتی لوئیزیانا و در سال ۱۹۸۷ نیز مدرک دکترا خود در این رشته را از دانشگاه رایس دریافت کرده است. پروفسور شهرام سرکانی از سال ۱۹۸۰ مشغول تحقیقات مهندسی، توسعه فناوری و آموزش مهندسی است. وی بعنوان نویسنده خیلی از کتاب های فنی به تحقیقات مهم و مداوم در زمینه مهندسی سیستم با کاربردهای قابل اعتماد در زیرساخت های عمرانی مشغولست.

*سال ۲۰۱۷
در سال ۲۰۱۷ کاوه مدنی پژوهشگر و فعال محیط زیستی ایرانی موفق به دریافت این جایزه شده است. کاوه مدنی در سال ۱۳۸۲ و در مقطع کارشناسی رشته مهندسی عمران از دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شد. وی بعد از آن برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به کشور سوئد رفت و در سال ۱۳۸۴ در رشته منابع آب از دانشگاه لوند فارغ التحصیل شد. وی در سال ۱۳۸۸ مدرک دکترای خودرا در رشته مهندسی عمران محیط زیست از دانشگاه کالیفرنیا، دیویس دریافت نمود. وی بعد از آن دوره پسا دکتری خودرا در رشته اقتصاد و سیاست محیط زیست در دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید گذراند.

*سال ۲۰۱۸
در سال ۲۰۱۸ نیز مانی گلپرور فرد موفق به دریافت این جایزه شده است. وی مدرک دکترای خودرا در رشته مهندسی عمران و کارشناسی ارشد در رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه ایلینوی در اربانا-شمپین در سال ۲۰۱۰ ستاندن کرده است. گلپرور فرد هم چنین موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد مهندسی عمران از دانشگاه بریتیش کلمبیا در سال ۲۰۰۶ و کارشناسی ارشد و کارشناسی خودرا در رشته مهندسی عمران از دانشگاه علم و صنعت ایران به ترتیب در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۵ دریافت کرد. پیش از رفتن به دانشگاه ایلینوی در اربانا-شمپین، وی استادیار مهندسی عمران در ویرجینیا تک بود.

*سال ۲۰۲۰
در سال ۲۰۲۰ دکتر امیر آقاکوچک، دانش آموخته مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و استاد تمام دانشگاه دانشگاه کالیفرنیا در ارواین برنده جایزه پژوهشی والتر هوبر انجمن مهندسان عمران آمریکا در سال ۲۰۲۰ شد.
به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، جایزه تحقیقات مهندسی عمران هوبر(جایزه هوبر) بالاترین سطح جایزه تحقیقات در دوره میانی کار در تمام زمینه های مهندسی عمران است. این جایزه سالانه به افرادی با دستاوردهای قابل توجه و مشارکت در تحقیقات باتوجه به تمام رشته های مهندسی عمران اعطا می شود. جایزه یاد شده نخستین بار توسط هیئت مدیره انجمن مهندسان عمران آمریکا(ASCE) در سال ۱۹۴۶ تاسیس شد و برای نخستین بار در سال ۱۹۴۹ اهدا شد. انجمن مهندسان عمران آمریکا(ASCE) انجمن تخصصی مهندسی عمران است که در سال ۱۸۵۲ میلادی بنیان گذاشته شده است و یکی از قدیمی ترین انجمن های مهندسی در آمریکا می باشد. همانطور که در بالا نیز آمده است تا حالا چند دانشمند ایرانی که طی سالهای قبل از ایران مهاجرت کرده اند همچون افرادی هستند که این جایزه مهم علمی را کسب نموده اند.1400/02/09
21:31:37
5.0 / 5
1475
تگهای خبر: تخصص , فناوری , كاربر , كارشناس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳