محصولات دانش بنیان برای ورود به صنعت نفت بیمه می شوند

محصولات دانش بنیان برای ورود به صنعت نفت بیمه می شوند

پی اچ پی و جی کوئری: در مراسم انعقاد تفاهم نامه «همکاری در ایجاد مکانیزم بیمه نامه مسئولیت کالای شرکت های دانش بنیان صنعت نفت، گاز و پتروشیمی» با تاکید بر ضرورت تسهیل ورود شرکت های دانش بنیان به صنعت نفت، اعلام گردید که بیمه مسئولیت کالا، راهکاری برای تضمین کیفیت محصولات دانش بنیان خواهد بود.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر محمدصادق خیاطیان، رئیس مرکز شرکتها و مؤسسات دانش بنیان در جریان برگزاری آیین امضای این تفاهم نامه که با حضور دکتر علی وحدت رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر سعید محمدزاده معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت و مهندس مسعود جعفری اصطهبانانی مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت برگزار شد، با اشاره به روند رو به رشد شرکت های دانش بنیان در سالهای اخیر، اظهار داشت: خوشبختانه هم اکنون شرکت های دانش بنیان توانسته اند جایگاه خودرا در کشور استواری بخشیده و بعنوان عنصر اثرگذار در کشور مطرح باشند و نقشی مهم و اثربخش در توسعه اقتصادی کشور ایفا کنند. همین طور در روند رشد شرکت های دانش بنیان عوامل مختلفی همچون نهادهای مالی و دستگاه های اجرائی تأثیرگذار بوده اند.
بیمه مسئولیت کالا، راهکاری برای تضمین کیفیت محصولات دانش بنیان
دبیر کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکتها و موسسات دانش بنیان با اشاره به خلأها و چالش هایی که در این سال ها در زیست بوم فناوری وجود داشته است، افزود: نبود سازوکار بیمه ای مناسب برای تضمین کیفیت محصولات دانش بنیان یکی از چالش های همیشگی شرکت های دانش بنیان در سالهای اخیر بوده است که امیدواریم با توسعه بیمه نامه هایی ازجمله بیمه نامه مسئولیت کالا و امضای تفاهم نامه های این چنینی شاهد توسعه بیمه نامه های مسئولیت کالا و به تبع آن رشد شرکت های دانش بنیان باشیم.
ضرورت تسهیل ورود شرکت های دانش بنیان به صنعت نفت
دکتر علی وحدت، رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه این جلسه با تاکید بر ضرورت گسترش سبد محصولات صندوق های پژوهش و فناوری در کشور، اظهار داشت: صدور بیمه نامه مسئولیت کالا، حمایتی نیست که توسط هر ارگان یا نهادی ارائه شود، پس صندوق نوآوری و شکوفایی تمام تلاش خودرا برای حمایت و کمک به توسعه شرکت های دانش بنیان انجام خواهد داد.
وی حوزه نفت را یکی از مهم ترین بازارهای مصرف محصولات دانش بنیان دانست و اضافه کرد: صندوق های پژوهش و فناوری نقش مهمی در ارائه خدماتی که شرکت های دانش بنیان نیازمند آن هستند، ایفا می کنند و با ایجاد سازوکارهای جدید، زمینه را برای ورود این محصولات به صنعت نفت، گاز و پتروشیمی فراهم خواهند کرد.
صدور بیمه مسئولیت کالا مسیر ورود شرکت های دانش بنیان به صنعت نفت را هموار می کند
سعید محمدزاده، معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت در ادامه این جلسه با اشاره به نقش شرکت های دانش بنیان در تامین نیازهای فناورانه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی اظهار داشت: یکی از نگرانی های فعالان این صنایع، کارآمدی، استاندارد بودن و قابلیت اعتماد به محصولات دانش بنیان است.
وی افزود: متأسفانه ما در سالهای قبل نتوانسته ایم از ظرفیت های داخل کشور به خوبی استفاده نمائیم و بااینکه شرکت های دانش بنیان اثرگذاری بالایی در کشور دارند، اما همیشه این نگرانی وجود دارد که از ظرفیت های آنها به خوبی استفاده نشود.
وی با اشاره به مشکلات شرکت های دانش بنیان برای ورود به حوزه نفت، گاز و پتروشیمی، اضافه کرد: شرکت های دانش بنیان نمی توانند مستقیماً به صنعت نفت ورود پیدا کنند و باید بوسیله شرکت های بزرگ وارد این عرصه شوند. از طرفی شرکت های بزرگ نفتی همیشه در مورد کارآمد بودن محصولات دانش بنیان برای حل مشکلات صنعت نفت و داشتن استانداردهای لازم با ابهام روبرو هستند. بدین جهت ایجاد مکانیزم اعطای بیمه مسئولیت به محصولات شرکت های دانش بنیان این حوزه ها، می تواند ورود این محصولات نه فقط به صنایع داخلی بلکه بازارهای بین المللی را تسهیل کند. هم اکنون بازار بزرگی در عراق برای فعالیت شرکت های دانش بنیان وجود دارد که می توانیم با صدور چنین بیمه نامه هایی مسیر ورود این شرکتها را هموار نماییم.
استفاده از ظرفیت دانش بنیان ها برای برندسازی
مسعود جعفری، مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت نیز با اعلان اینکه این تفاهم نامه ظرفیت های صندوق های پژوهش و فناوری را برای کمک به برندسازی محصولات دانش بنیان صنعت نفت مورد توجه قرار می دهد، اظهار داشت: صندوق های پژوهش و فناوری برای ایجاد راهکارهای اثربخش برای تجاری سازی محصولات دانش بنیان نقشی اساسی دارند و بعنوان یک نهاد مالی باید بتوانند خدمات متنوعی همچون بیمه نامه مسئولیت کالا به مشتریان خود ارائه بدهند.
تضمین کیفیت محصولات با وجود بیمه مسئولیت کالا
محمد دیباجی، مسئول امور بیمه ای مرکز شرکتها و مؤسسات دانش بنیان نیز با اشاره به شعار سال؛ «تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها» اظهار داشت: یکی از مهم ترین اقداماتی که در امتداد تحقق شعار امسال می توان انجام داد، صدور بیمه نامه مسئولیت کالا با هدف برندسازی محصولات دانش بنیان است.
دیبایی اضافه کرد: خریداران محصولات دانش بنیان باید اطمینان کافی از این محصولات داشته باشند، پس با وجود بیمه نامه مسئولیت کالا این اطمینان به خریدار داده می شود که کالای خریداری شده از حداقل کیفیت برخوردارست.
وی افزود: نکته قابل توجه دراین زمینه عدم توسعه بیمه نامه مسئولیت در کشور ما است که در سالهای قبل نیز چندان مورد توجه قرار نگرفته است؛ بدین سبب مرکز شرکت های دانش بنیان تلاش نموده تا این نوع بیمه نامه را به یک رویه متداول تبدیل کند و امید است که با همکاری وزارت نفت و صندوق نوآوری و شکوفایی بستری برای نهادینه شدن انواع بیمه نامه ها خصوصاً بیمه نامه مسئولیت کالا در کشور فراهم گردد تا بتوانیم از اثرات مثبت آن بهره مند شویم.
به نقل از کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکتها و موسسات دانش بنیان، طبق این تفاهم نامه قرار شد وزارت نفت به حمایت معنوی و فنی از طراحی و راه اندازی و درنهایت سیاست گذاری موضوع این تفاهم نامه اقدام نماید. همین طور وظیفه اطلاع رسانی و ترغیب کارفرمایان، شرکتها و فعالان صنعت نفت، گاز و پتروشیمی برای ورود به موضوع این تفاهم نامه و استفاده از ظرفیت های به وجود آمده به وزارت نفت واگذار شده است. معاونت علمی ریاست جمهوری نیز مبادرت به حمایت معنوی، مالی و فنی از طراحی و راه اندازی موضوع تفاهم نامه خواهدنمود. بعلاوه وظیفه اطلاع رسانی و ترغیب فعالان دانش بنیان در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی برای ورود به موضوع این تفاهم نامه و استفاده از ظرفیت های ایجاد شده، به آن محول شده است. صندوق نوآوری و شکوفایی با ایجاد خط اعتباری ویژه و صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت نیز با تشکیل دبیرخانه «کمیته اجرایی» در محل «صندوق» مبادرت به پشتیبانی از اجرای مفاد تفاهم نامه خواهند کرد.
منبع:

1400/02/06
14:06:16
5.0 / 5
1259
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱