رئیس دانشگاه امیركبیر :

ماهواره پیام ۲ در فاز مطالعاتی است

ماهواره پیام ۲ در فاز مطالعاتی است

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: ساخت ماهواره پیام 2 به سبب ساختار و مختصات فنی پیچیده، حدود 5 سال زمان می برد و اکنون در فاز مطالعاتی و اولیه طراحی قرار دارد.دکتر احمد معتمدی در گفتگو با خبرنگار مهر، در پاسخ به این پرسش که با گذشت بیش از یک سال از ابلاغ ساخت ماهواره «پیام ۲» از طرف سازمان فضایی ایران به دانشگاه امیرکبیر، این پروژه اکنون در چه وضعیتی است، اظهار داشت: ماهواره «پیام ۲» یک ماهواره با تکنولوژی های تک است که باتوجه به مختصات فنی و ساختار و خاصیت های پیچیده ای که دارد، هنوز مراحل اولیه ساخت را می گذراند.
وی با اعلان اینکه فاز مطالعاتی این پروژه در حال انجام می باشد، اضافه کرد: مدت زمان ساخت این ماهواره حدود ۴ تا ۵ سال در نظر گرفته شده است و مطابق با قراردادی که دانشگاه امیرکبیر با سازمان فضایی ایران دارد، این پروژه طبق برنامه زمان بندی پیش می رود.
معتمدی با اشاره به اینکه این ماهواره از نوع سنجشی بوده و مقرر است با دقت تصویربرداری یک متر ساخته شود، افزود: ماهواره «پیام ۱» با قدرت تصویربرداری ۴۵ متر تولید شده بود و از این حیث ماهواره «پیام ۲» بسیار پیشرفته تر است. در همین حال «پیام ۲» مقرر است در مدار بالای ۵۰۰ کیلومتر زمین قرار گیرد و یک ماهواره عملیاتی شمرده می شود. اما اینکه دقیقاً چه زمانی ساخت آن به پایان می رسد و وارد مرحله پرتاب می شود، معلوم نیست.
به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از مهر، طراحی نسخه جدید ماهواره پیام (پیام ۲) بهمن ماه ۹۸ در سازمان فضایی ایران تأیید و مشخصات آن نهایی شد. ساخت این ماهواره توسط مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران به دانشگاه صنعتی امیرکبیر ابلاغ گردید.
ماهواره «پیام ۱» دی ماه ۱۳۹۷، با بهره گیری از ماهواره بر سیمرغ به فضا پرتاب شد اما در مدار زمین قرار نگرفت.

1400/02/04
22:41:25
5.0 / 5
994
تگهای خبر: تكنولوژی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵