در مراسم بزرگداشت روز علوم آزمایشگاهی تاكید شد

ضرورت تجهیز و به روزرسانی آزمایشگاه های كشور با استفاده از روش های نوین

ضرورت تجهیز و به روزرسانی آزمایشگاه های كشور با استفاده از روش های نوین

مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم بزرگداشت روز علوم آزمایشگاهی و زادروز حکیم اسماعیل جرجانی، بر ضرورت تجهیز و به روزرسانی آزمایشگاه های کشور با استفاده از روش های نوین، استانداردسازی و ایجاد آزمایشگاه های همکار سازمان ملی استاندارد تاکید نمود.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر عبدالساده نیسی دراین آیین که به علت شیوع بیماری کرونا به صورت مجازی و به میزبانی دانشگاه شیراز برگزار شد، ابتکار برگزاری بزرگداشت روز علوم آزمایشگاهی و زادروز حکیم اسماعیل جرجانی را از جانب دانشگاه شیراز و انجمن تحقیقاتی آزمایشگاه های ایران حرکتی هوشمندانه ارزیابی و اظهار نمود: این اقدام وظایف دانشگاهیان را در مقابله با بیماری کرونا دوچندان می کند.
وی با تکیه بر اینکه وجود تجهیزات آزمایشگاهی وجه تمایز دانشگاه هاست، به بیان پیشنهاداتی در این حوزه ازجمله تدوین برنامه ای برای ثبت آرای مؤسسات درمورد شرکتهای تأمین تجهیزات در سامانه شاعا، ایجاد شبکه های خدمات آزمایشگاهی منطقه ای، عرضه مدلی برای خدمات رسانی در دوران شیوع بیماری کرونا پرداخت و اظهار داشت: دانشگاه شیراز باتوجه به امکانات و ظرفیت هایی که دارد، می تواند دبیرخانه خوبی برای انجام این فعالیت ها باشد.

دکتر نیسی با انتقاد از روش سنتی استخدام کارشناسان آزمایشگاهی، اضافه کرد: باتوجه به اهمیت حوزه آزمایشگاه ها و ضرورت جذب کارشناسان مجرب و زبده در این حوزه، این روش جذب برای کارشناسان آزمایشگاهی صحیح نیست و دراین خصوص با مقامات ذیربط درحال مذاکره هستیم.
هزینه برای تاسیس آزمایشگاه های مرکزی، نوعی سرمایه گذاری است

دکتر حمید نادگران، رئیس دانشگاه شیراز هم در این آیین با اشاره به اینکه اهمیت و ضرورت وجود آزمایشگاه های تخصصی با تجهیزات پیشرفته در جهان امروز بسیار واضح و مبرهن است، اظهار داشت: آزمایشگران و متخصصان کارآزموده آزمایشگاهی به مثابه هنرمندانی هستند که علایم نظری را در قالبی هنرگونه به محک تجربه و آزمایش می گذارند و حتی راهگشای تحقیقات نظری هستند؛ چونکه تنها با مهارت های آزمایشگاهی و دستاوردهای بی بدیل آن میتوان موتور تحقیق و تفحص در پهنه علم و تکنولوژی را هدایت کرد.

وی تصریح کرد: بی گمان توسعه و پیشرفت پایدار مرهون ظهور و بروز آزمایش های بدیع، هنرمندانه، تکنیکی، دقیق و قابل اعتماد است.

رئیس دانشگاه شیراز اضافه کرد: هزینه کردن برای تاسیس آزمایشگاه های مرکزی در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی درواقع هزینه نیست، بلکه سرمایه گذاری است.

ایشان در ادامه اظهار داشت: دانشگاه شیراز از پیشگامان کشور در راه تحقیقات تجربی و کاربردی بوده و ازسال ۱۳۹۶ باوجود وجود تنگناهای اعتباری، موفق شدیم مجموعه ای از تجهیزات پیشرفته را در آزمایشگاه های مرکزی این دانشگاه راه اندازی نماییم. همینطور کلیه آزمایشگاه های موجود در دانشکده ها، به صورت سازماندهی شده زیرنظر آزمایشگاه مرکزی هستند، به صورتی که مجموعه ای یک دست از خدمات ارزشمند تجربی را در اختیار محققان قرار می دهند.

بر مبنای اعلام وزارت علوم، دکتر نادگران، نبود کارشناسان زبده و مجرب و تنگناهای استخدام کارشناسان آزمایشگاهی را ازجمله مشکلات فراروی آزمایشگاه ها دانست و اضافه کرد: امید است با همت و درایت مسؤلان ذیربط و طرح برنامه ها و ایده های فاخر، راه توسعه علم در کشور از مسیر تاسیس آزمایشگاه های دقیق و شفاف علمی طی شود.

منبع:

1400/01/30
14:34:09
5.0 / 5
1066
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴