در گفت وگو با پی اچ پی و جی كوئری مطرح شد

ظلمی كه در حق نیروگاه های خورشیدی خانگی روا شد

ظلمی كه در حق نیروگاه های خورشیدی خانگی روا شد

مدیر کارگروه ˮنیروگاه های خورشیدی خانگیˮ انجمن سازندگان و تأمین کنندگان کالا و خدمات انرژی های تجدیدپذیر با تکیه بر اینکه نرخ نصب نیروگاه های خورشیدی خانگی به علت افزایش نرخ ارز توجیه اقتصادی ندارد، اظهار داشت: این در شرایطی است که در صورت اعمال معافیت های گمرکی علاوه بر آنکه باعث پیک زایی مصرف برق در تابستان خواهد شد، جذابیت بیشتر کسب وکارهای حوزه تجدیدپذیر را به دنبال دارد.


نسترن رفیعی، عضو هیات مؤسسین و مدیر کارگروه "نیروگاه های خورشیدی خانگی" انجمن سازندگان و تأمین کنندگان کالا و خدمات انرژی های تجدیدپذیر در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: طبق آماری که در کارگروه خورشیدی خانگی انجمن به دست آمد، سالانه حدود ۱۶۲ هزار دستگاه ساختمان مسکونی در کشور ایجاد می شود که مجموع سطح زیربنای این ساختمان ها برابر ۲۲ میلیون متر مربع است و ما در جلسات کارگروه خورشیدی خانگی انجمن با در نظر گرفتن محدودیت های فنی و فرضیاتی در این حوزه به عدد ۲۰۰ تا ۲۵۰ مگاوات ظرفیت نصب نیروگاه های خورشیدی روی سقف ساختمان ها رسیدیم که عدد قابل توجهی است.
وی افزود: علاوه بر آن میلیون ها ساختمان ساخته شده در کشور وجود دارند که پتانسیل نصب میلیون ها نیروگاه خورشیدی را دارند، ازاین رو ظرفیت قابل نصب به آسانی به بیشتر از ۱۰ هزار مگاوات می رسد. این اعداد در کارگروه خورشیدی خانگی در انجمن در حال بررسی دقیق تر هستند.

رفیعی ضمن اشاره به آمارهای انتشار یافته توسط ساتبا (سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی) در اردیبهشت سال ۹۹ اظهار نمود: بر طبق این آمار در فاصله ظرفیت های صفر تا ۱۰۰ کیلووات نیروگاه انرژی های خورشیدی مجموعا ۴۵ مگاوات ظرفیت نصب شده وجود دارد، ولی از آمار صفر تا ۲۰ کیلووات که در ارتباط با سایز خانگی است، آماری در دسترس نیست و این در شرایطی است که این ظرفیت، برای کشوری مانند ایران بسیار خیلی کم است و میتوان گفت به این بخش کم توجهی شده است.
به نقل از ایشان، ۴۵ مگاوات نیروگاه خورشیدی کوچک مقیاس برابر ۱۲ درصد از ظرفیت خورشیدی نصب شده در کشور است. در حالیکه در سایز بیشتر از یک مگاوات، ۳۴۱ مگاوات نیروگاه خورشیدی بزرگ مقیاس نصب شده است که ۸۸ درصد ظرفیت نصب شده را تشکیل می دهد. این توزیع را در نمودارهای زیر هم میتوان مشاهده کرد:


عضو هیات مؤسسین و مدیر کارگروه "نیروگاه های خورشیدی خانگی" انجمن سازندگان و تأمین کنندگان کالا و خدمات انرژی های تجدیدپذیر با تکیه بر اینکه نصب نیروگاه خورشیدی کوچک مقیاس روی سقف ساختمان های مسکونی برای همه ذی نفعان سودآور است، تصریح کرد: نصب نیروگاه های خورشیدی روی سقف ساختمان های مسکونی مفید می باشد، چون قسمتی از سقف ساختمان بلااستفاده است، مالکیت ساختمان و انشعاب برق از قبل فراهم است؛ ازاین رو مالک ساختمان می تواند از امکانات موجود برای راه اندازی خط تولید برق پاک و درآمدزایی برای ساختمان استفاده نماید.
وی افزود: علاوه بر آن برای وزارت نیرو هم مثمرثمر است؛ چون مقداری از تأمین برق مصرفی خانگی در همان محل ساختمان انجام می شود و شاهد سرمایه گذارانی خرد و میلیونی خواهیم بود که وارد عرصه تولید برق می شوند و دقیقا در همان محل مصرف، برق تولید می کنند. بخصوص که پیک تولید برق خورشیدی همزمان با پیک مصرف خانگی در ماه های گرم سال است و می توانند کمک شایانی به پیک زدایی کنند.
رفیعی اضافه کرد: از طرفی برای کسب و کار فعالین عرصه انرژی خورشیدی هم بسیار جذاب است و یک مسیر جدید برای توسعه کسب و کار و تولید تجهیزات و فعالیتهای پیمانکاری و نگهداری و تعمیرات و... گشوده خواهد شد.


دلایل عدم افزایش متناسب نرخ های خرید تضمینی برق تجدیدپذیر
وی به بیان علل عدم توسعه نیروگاه های خورشیدی در سایز خانگی، اظهار داشت: اولین عامل عدم توسعه، توجیه پذیری اقتصادی می باشد. به این معنا که راه اندازی نیروگاه های خورشیدی همراه با خرید تضمینی انجام می شود که نرخ های خرید برق را ساتبا و وزارت نیرو تعیین می کنند. با عنایت به افزایش نرخ ارز از آغاز سال گذشته، قیمت تمام شده یک نیروگاه خورشیدی ۵ کیلوواتی خانگی از حدود ۴۵ میلیون تومان به ارقام ۱۰۰ تا ۱۴۰ میلیون تومان رسیده است، ولی نرخ خرید تضمینی برق از نیروگاه های خورشیدی در این سایز همان رقم ۱۰۴۰ تومان به ازای هر کیلووات ساعت سال ۹۸ باقی مانده است. به این علت نصب نیروگاه های خورشیدی در ساختمان های مسکونی کُند و گاها متوقف شده است.
رفیعی با تکیه بر اینکه همینطور مسائل حقوقی هم وجود دارد که راه اندازی نیروگاه های خورشیدی در سقف واحدهای مسکونی را با چالش روبرو می کند، خاطرنشان کرد: برای محاسبه و پیشنهاد نرخ های خرید تضمینی، کارگروه تعیین نرخ خرید برق در انجمن تشکیل شد که جزئیات قیمت تمام شده سامانه های خورشیدی در سایزهای متعدد همچون خورشیدی خانگی با دقت تمام تعیین شد و در نهایت نتایج فوق همراه با نرخ های خرید تضمینی پیشنهادی برای ساتبا ارسال شد.
وی افزود: همینطور در بهمن و اسفند سال قبل درخواست افزایش نرخ خرید تضمینی از سوی شرکتهای عضو انجمن باردیگر برای وزارت نیرو ارسال شد. نرخ های پیشنهادی به این صورت بوده است:


انتظار ما این است که عدد نرخ به میزان مناسب افزایش یابد و پله ها هم به صورت درخواستی انجمن که استاندارد هم هستند، تعیین شوند.
ظلمی که به نیروگاه های خورشیدی خانگی وارد شد
عضو هیات مؤسسین و مدیر کارگروه "نیروگاه های خورشیدی خانگی" انجمن سازندگان و تأمین کنندگان کالا و خدمات انرژی های تجدیدپذیر با اشاره به اینکه طبق بررسی ما در کارگروه، نیرگاه های خورشیدی خانگی از چهار جهت مورد ظلم قرار گرفته اند، اظهار داشت: اول آنکه تعرفه های گمرکی برای واردات تجهیزات پارسال بر اساس ارز ۴۲۰۰ تومانی بود، ولی برای سالجاری که ابتدای آن هستیم، بر اساس نرخ ارز بین بانکی (ETS) که قیمت کنونی آن حدود ۲۸ هزار تومان است، محاسبه می شود (چه برای واردات تجهیزات چه برای واردات مواد اولیه برای شرکتهای تولیدکننده تجهیزات) و این خود باعث افزایش بیشتر در قیمت تمام شده نیروگاه خواهد شد. در حالیکه نیروگاه های بزرگ که با ساتبا قرارداد خرید تضمینی دارند، مشمول معافیت در عوارض گمرکی هستند.
وی افزود: دومین ظلم این است که حوزه نیروگاه های خورشیدی خانگی حوزه ای است که از تجهیزات تولید داخل به وفور استفاده می شود، ولی ساتبا هنوز درصدهای تشویقی تولید داخل را در نرخ های خرید تضمینی اعمال نکرده است، بنابراین هم تولیدکننده و هم خریدار تجهیزات از این مشوق ها هنوز برخوردار نشده اند. انجمن این مورد را امسال پیگیری می کند، ولی شایسته است که در ابتدای سالجاری این مورد پس از سال ها اجرایی شود.
رفیعی ضمن اشاره به ظلم سومی که به نیروگاه های خانگی روا می شود، اظهار داشت: ضرایب ساعتی که برای نیروگاه های بزرگ در نظر گرفته شده است، برای نیروگاه های تا سقف انشعاب هنوز اعمال نشده است و می خواهیم این مورد را از سوی انجمن پیگیری نماییم که نیروگاه های خورشیدی تا ظرفیت انشعاب هم از ضرایب ساعتی به صورت متوسط ماهانه برخوردار شوند.
وی افزود: علاوه بر آن مالیات بر ارزش افزوده ای که از واردکنندگان تجهیزات دریافت می شود، زمانی که به دست مصرف کننده نهایی خانگی می رسد، روی قیمت تمام شده تجهیزات اضافه می شود و امکان بازپرداخت آن نیست. ازاین رو مصرف کننده نهایی مشمول ۹ درصد (۱۰ درصد سال جاری) افزایش قیمت می شود. در حالیکه در نیروگاه های بزرگ، سرمایه گذار می تواند مبلغ مالیات بر ارزش افزوده پرداختی خویش را بعد از راه اندازی نیروگاه، باز پس بگیرد.
رفیعی تصریح کرد: اگر افزایش نرخ کمتر از میزان درخواستی باشد، شاهد رکود و تعطیلی بیشتر شرکت ها، تعدیل نیرو و بیکاری متخصصان و عدم توسعه نیروگاه های خورشیدی خانگی در ماههای آینده خواهیم بود. به اضافه اینکه به اهداف توسعه ای کشور در زمینه تولید برق، حفاظت از محیط زیست و... نخواهیم رسید.
وی افزود: ازاین رو درخواست انجمن و شرکت هایی که در این عرصه فعال می باشند، افزایش مناسب نرخ های خرید برق خورشیدی و هم موافقت با ایجاد پله های پیشنهادی همچون گسترش پله ۱۰۰ کیلووات تا ۲۰۰ کیلووات و ایجاد پله یک مگاوات است.1400/01/21
11:46:11
5.0 / 5
1428
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳