مشاركت بیش از ۲۹ هزار دانش آموز و معلم در برنامه های ترویجی ستاد نانو

مشاركت بیش از ۲۹ هزار دانش آموز و معلم در برنامه های ترویجی ستاد نانو

برنامه ترویج دانش آموزی در سال 1399 بر سه موضوع تغییر و تحول در رویدادها و برنامه های رقابتی و زیرساختی باشگاه نانو و توسعه تولیدات و بازار محصولات آموزشی نانو قرار داشت و در سال گذشته، تعداد 29 هزار و 363 نفر دانش آموز و معلم در برنامه ها و رویدادهای ترویج دانش آموزی عمدتاً بصورت مجازی مشارکت کردند.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، موضوع اثرگذار روی برنامه های ترویج دانش ‏آموزی، شیوع ویروس کرونا در کشور بود که بصورت طبیعی تاثیر زیادی بر آموزش ‏های دانش ‏آموزی داشت. در سال گذشته، تعداد ۲۹ هزار و ۳۶۳ نفر دانش آموز و معلم در برنامه ها و رویدادهای ترویج دانش آموزی عمدتاً بصورت مجازی مشارکت کردند و مجموع این افراد از سال ۱۳۸۷ تا حالا به یک میلیون و ۲۳۳ هزار و ۲۸۰ نفر رسید.
در نمودار ذیل تعداد دانش ‏آموزان آموزش ‏دیده در حوزه فناوری نانو از سطح عمومی تا تخصصی در سال‎‏ های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۹ قابل مشاهده می باشد.المپیاد دانش آموزی علوم و فناوری نانو
فراخوان ثبت نام یازدهمین المپیاد دانش آموزی نانو دی ماه ۱۳۹۸ در سایت باشگاه نانو انجام شد و پوستر فراخوان ثبت نام بصورت مجازی به ادارات آموزش و پرورش و پژوهش سراهای دانش آموزی سراسر کشور ارسال شد. در این دوره، ۱۵۲ نهاد ترویجی بصورت گروهی مبادرت به ثبت نام دانش آموزان کردند که ۵۱ نهاد (یک شرکت خصوصی و ۵۰ پژوهش سرای دانش آموزی) هر کدام موفق به ثبت نام بیش از ۵۰ دانش آموز در این دوره شده اند.
آزمون های آزمایشی برای کسب آمادگی شرکت در یازدهمین المپیاد دانش آموزی علوم و فناوری نانو در ایام ۱۴، ۲۱ و ۲۸ مرداد از ساعت ۹ تا ۱۲ بامداد بصورت رایگان و بصورت مجازی برای داوطلبان این المپیاد انجام شد.
باتوجه به شیوع ویروس کرونا و لزوم رعایت پروتکلهای بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و همین طور برای حفظ سلامتی داوطلبان، بعد از بررسی شرایط و همفکری با نهادهای مختلف دانش آموزی و در امتداد هماهنگی با نهادهای ذیربط، کمیته اجرائی المپیاد دانش آموزی علوم و فناوری نانو تصمیم به برگزاری آنلاین آزمون مرحله اول یازدهیمن المپیاد گرفت، بدین جهت مرحله اول یازدهمین المپیاد دانش آموزی علوم و فناوری نانو بصورت آنلاین انجام شد.
در آخر مرحله اول، ۴۰۸ نفر از بین ۱۰ هزار و ۵۸۴ داوطلب توانستند نمره حدنصاب (حداقل نمره ۱۵درصد) برای ورود به مرحله دوم را کسب کنند. تعداد برگزیدگان هر استان در آزمون مرحله اول یازدهمین المپیاد دانش آموزی علوم و فناوری نانو در شکل زیر قابل مشاهده می باشد.


راه ­یافتگان به مرحله دوم از ۳۰ استان کشور بودند که استان های کردستان با ۱۰۵ منتخب، آذربایجان شرقی با ۵۷ منتخب و تهران با ۴۰ منتخب در بالای جدول ۳۰ استان قرار گرفتند.
پس از برگزاری مراحل اول و دوم یازدهمین المپیاد دانش آموزی علوم و فناوری نانو، در نهایت ۳۰ نفر برتر برای حضور در مرحله نهایی مشخص شدند. استان‏ کردستان با ۱۳ نفر دارای بیشترین تعداد نفرات برتر بود و استان های آذربایجان شرقی و خراسان رضوی از این نظر بصورت مشترک در جایگاه بعدی قرار گرفتند.
انتخاب شهرها برمبنای بیشترین برگزیدگان حاضر در مرحله نهایی بوده است. اجرای مرحله سوم از بهمن ماه با اجرای ۵ کارگاه‏ آموزشی در زمینه کاربردهای فناوری نانو برای مقابله با خوردگی با تدریس دکتر میرزایی (عضو هیئت علمی پژوهشگاه نیرو) شروع شد.
در ادامه، بخش عملی این مرحله از ۱۴ تا ۱۶ اسفند ماه در ۴ شهر سنندج، شیراز، مراغه و نیشابور بصورت همزمان و با حضور ناظرانی از ستاد نانو انجام شد و دانش ‏آموزان در آزمایشگاه، روی موضوع جلوگیری از خوردگی فلزات با بهره گیری از پوشش ‏‎های نانو فعالیت کردند. ارائه نتایج این فعالیت ‏ها در ایام ۲۰ و ۲۱ اسفند ماه با حضور داوران المپیاد بصورت مجازی انجام شد و در نهایت در روز ۲۵ اسفند ماه، مراسم اختتامیه مجازی یازدهمین المپیاد نانو در محل ستاد نانو و با حضور دبیر ستاد، مشاور سازمان پرورش استعدادهای درخشان و مدیران آموزش‏ و پرورش استان‏های فعال در برگزاری المپیاد انجام شد و مدال آورندگان نهایی معرفی گشتند. آیناز رحیمی از استان کردستان و امیر غلامی از استان ایلام موفق به کسب مدال طلا شدند.
جشنواره دانش آموزی علوم و فناوری نانو
یازدهمین جشنواره دانش آموزی علوم و فناوری نانو در سال ۹۹ بصورت مجازی و غیرحضوری انجام شد و دانش ‏آموزان بصورت برخط از طرح‏ ها دفاع کردند. فلسفه وجودی این جشنواره، افزایش سواد نظریه دانش آموزان و به رقابت گذاشتن مهارت و کار عملی آنها در حوزه فناوری نانو است و مهم تر از کسب رتبه، دانش آموزان باید روش انجام یک کار پژوهشی یا تولید محصول را با شرکت در این رقابت دانش ‏آموزی یاد بگیرند.
مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره دانش آموزی علوم و فناوری نانو روز دوشنبه، اول دی ماه ۹۹ ساعت ۱۵ بصورت زنده از صفحه اینستاگرام باشگاه نانو پخش گردید و از طرح های برتر جشنواره در بخش های مختلف بصورت مجازی تقدیر گردید.


حمایت از مروجین فناوری نانو در آموزش و پرورش
پشتیبانی از مروجین فناوری نانو در آموزش و پرورش در قالب پشتیبانی از پژوهش سراهای فعال در برگزاری المپیاد و جشنواره دانش آموزی و نهادهای ترویجی برگزارکننده سمینارهای ترویجی و کارگاه های آموزشی فناوری نانو انجام می شود.
به نقل از ستاد نانو، در سال ۹۹ باتوجه به فعال تر شدن قطب کشوری فناوری نانو در آموزش و پرورش، تعامل همکاری میان باشگاه نانو و قطب نانو نسبت به گذشته بیشتر و گسترده‏ تر از قبل شد. در همین راستا برنامه هایی با همکاری این دو نهاد انجام شد که از با اهمیت ترین آنها دوره آموزشی مجازی «پنجشنبه‏ های نانویی» و «دوره مجازی ضمن خدمت و توانمندسازی نانو برای دبیران» بود که در پاییز و زمستان سال ۹۹ به مرحله اجرا درآمد.1400/01/15
11:22:49
5.0 / 5
1346
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP