در گفت وگو با پی اچ پی و جی كوئری اعلام شد

امكان نصب ۱۲۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی روی سقف صنایع كشور

امكان نصب ۱۲۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی روی سقف صنایع كشور

عضو هیات موسسین و مدیر کارگروه ˮنیروگاه های خورشیدی در شهرک های صنعتیˮ انجمن سازندگان و تامین کنندگان کالا و خدمات انرژی های تجدیدپذیر اظهار داشت: شهرک های صنعتی امکان نصب حدود 1200 مگاوات نیروگاه خورشیدی بر روی سقف سوله های صنعتی دارند و در صورت تحقق این امر بازی ˮبرد-برد-بردˮ برای وزارت نیرو، شرکت های صنعتی و شرکت های فعال در حوزه برق خورشیدی خواهد بود ضمن آنکه این نیروگاه ها می توانند کمک شایانی در ˮپیک زداییˮ برق در فصول گرم سال داشته باشند.


علیرضا داد در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به میزان پتانسیل شهرک های صنعتی برای نصب نیروگاه های خورشیدی روی سقف سوله ها، اضافه کرد: طبق آمار سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، تا کنون ۸۲۲ شهرک و ناحیه صنعتی در کشور به بهره برداری رسیده و تعداد ۸۵ هزار قرارداد برای ایجاد واحدهای صنعتی منعقد شده است که مساحت این واحدها حدود ۴۰ هزار هکتار است. از این ۸۵ هزار قرارداد، نزدیک به ۴۶ هزار قرارداد به راه اندازی واحد صنعتی منجر شده و در حال بهره برداری است که مساحت حدود ۱۲ هزار هکتار را شامل می شود.
وی افزود: با در نظر گرفتن همین واحدهای به بهره برداری رسیده و در نظر گرفتن بعضی مفروضات، ما دارای ۱۲ هزار هکتار (۱۲۰ میلیون متر مربع) سوله در این شهرک ها و نواحی صنعتی هستیم که با فرض نیاز به ۱۰ مترمربع به ازای نصب هر کیلووات نیروگاه خورشیدی به عدد ۱۲ هزار مگاوات (۱۲ گیگاوات) نیروگاه خورشیدی می رسیم.
داد با تاکید بر اینکه البته محدودیت های فنی نظیر ظرفیت انشعاب این واحدها، ظرفیت فیدرها در شهرک های صنعتی، و زوایای قرارگیری سوله ها (۵۰ درصد) را باید در نظر گرفته شود، اظهار نمود: با فرض ضریب ۱۰ درصد برای محدودیت های فنی، ۱۲۰۰ مگاوات ظرفیت قابل نصب فنی در سوله های صنعتی کشور برآورد می شود که عدد قابل توجهی است. البته این اعداد در کارگروه شهرک های صنعتی انجمن در حال بررسی دقیق تر هستند.
مدیر کارگروه "نیروگاه های خورشیدی در شهرک های صنعتی" انجمن سازندگان و تامین کنندگان کالا و خدمات انرژی های تجدیدپذیر، با اعلان اینکه این انجمن همین طور جمع آوری آمارهای مربوط به نصب نیروگاه های خورشیدی روی سقف واحدهای صنعتی را در دستور کار دارد، اشاره کرد: شواهد نشان میدهد که این آمار خیلی کم است. برای مثال در استان یزد تا حالا حدود ۱۰ نیروگاه خورشیدی روی سقف صنایع نصب شده است که باتوجه به وجود صنایع گوناگون در این استان و پتانسیل تابش، این عدد بسیار پایین است.
وی نصب نیروگاه های خورشیدی کوچک مقیاس روی سقف واحدهای صنعتی را بازی "برد-برد-برد" توصیف کرد و اظهار داشت: اولا برای واحد صنعتی مفیدست چون سقف سوله های صنعتی بلااستفاده و از جانب دیگر از استواری کافی برخوردار است، همین طور صاحب کارخانه مالکیت سوله را در اختیار دارد و انشعاب برق نیز از قبل برقرار است. بدین سبب مالک واحد صنعتی در کنار تولیدات خود می تواند از امکانات موجود واحد برای راه اندازی یک خط تولید جدید به نام تولید برق پاک نیز استفاده نماید. ثانیا برای وزارت نیرو نیز "برد" است، چون مقداری از تامین برق مصرفی صنایع در همان محل واحد صنعتی صورت می گیرد و شاهد سرمایه گذارانی هستیم که وارد عرصه تولید برق می شوند و دقیقا در همان محل مصرف، برق تولید خواهد شد؛ به ویژه که پیک تولید برق خورشیدی همزمان با پیک مصرف صنایع در ماه های گرم سال است و می توانند کمک شایانی به "پیک زدایی" کنند.
ثالثا برای کسب وکار فعالین عرصه انرژی خورشیدی نیز بسیار جذاب است و یک مسیر جدید برای توسعه کسب وکار و تولید تجهیزات و کارهای پیمانکاری و نگهداری و تعمیرات و... گشوده می شود.


این فعال حوزه انرژی های تجدیدپذیر به دلیلهای بالفعل شدن پتانسیل نصب نیروگاه های خورشیدی در واحدهای صنعتی، اظهار نمود: در کارگروه شهرک های صنعتی عوامل توسعه نیافتن نیروگاه خورشیدی در محل واحدهای صنعتی را بررسی کردیم و اولین عاملی که به آن رسیدیم، موضوع "توجیه پذیری اقتصادی" است. بدین سان که راه اندازی نیروگاه های خورشیدی همراه با خرید تضمینی انجام می شود که نرخ های خرید برق را ساتبا (سازمان انرژی های تجدیدپذیر و راندمان انرژی برق) و وزارت نیرو تعیین می کنند.
وی با تاکید بر اینکه از سال ۹۴ تا حالا که این نرخ ها تعیین شده و چندین بار همچون در سال ۹۵ و ۹۸ بازبینی شده است، افزود: اولا پله نیروگاه های خورشیدی ۲۰ تا ۱۰۰ کیلووات وجود داشته است که سایز ۱۰۰ کیلووات برای واحدهای تجاری و صنعتی سایز کمی است، و صنایع تمایل دارند که در ظرفیت های بزرگتری سرمایه کنند. بدین سبب این کارگروه پیشنهاد نمود که ظرفیت ۱۰۰ کیلووات به ۲۰۰ کیلووات گسترش یابد که خوشبختانه ساتبا نیز موافقت نمود. در فاصله ۲۰ تا ۲۰۰ کیلووات، اتصال به شبکه به ولتاژ ۴۰۰ ولت انجام می شود و از نظر اتصال به شبکه تفاوتی با فاصله قبلی ۲۰ تا ۱۰۰ کیلووات ندارد و مشکل فنی ایجاد نمی گردد. ثانیا در سالهای گذشته برای سایز ۱۰۰ کیلووات تا ۱ مگاوات که رنج مورد استفاده در واحدهای صنعتی است، نرخ جداگانه ای در نظر گرفته نشده است، و بازه فوق همراه با ظرفیت ۱ الی ۱۰ مگاوات بوده است. در نتیجه نرخهای خرید تضمینی تعیین شده همیشه به ضرر سایز ۱۰۰ کیلووات تا ۱ مگاوات بوده و در نتیجه بازه فوق از توجیه پذیری اقتصادی خارج شده است. بدین سبب درخواست کارگروه ایجاد بازه ۲۰۰ کیلووات تا ۱ مگاوات و تعیین نرخ جداگانه خرید برق برای این بازه بوده است.

سه پیشنهاد بخش خصوصی به وزارت نیرو
داد، اضافه کرد: ما در انجمن سازندگان و تامین کنندگان کالا و خدمات انرژی های تجدیدپذیر کارگروه تعیین نرخ خرید برق تشکیل دادیم که جلساتی در سال قبل برگزار کردیم و طی آن جزئیات قیمت تمام شده سامانه های خورشیدی در سایزهای مختلف کمتر از یک مگاوات تعیین شد و در نهایت نتایح فوق همراه با نرخ های خرید تضمینی در قالب پیشنهاداتی به ساتبا ارسال شد.
وی، "افزایش نرخ خرید تضمینی به میزان مناسب و کافی"، "گسترش بازه ۲۰ الی ۱۰۰ کیلووات تا ۲۰۰ کیلووات" و "ایجاد بازه ۲۰۰ کیلووات الی ۱ مگاوات و تقسیم بازه ۲۰۰ کیلووات تا ۱۰ مگاوات به دو بخش کمتر و بیشتر از یک مگاوات" را همچون این پیشنهادات عنوان نمود.
مدیر کارگروه "نیروگاه های خورشیدی در شهرک های صنعتی" انجمن سازندگان و تامین کنندگان کالا و خدمات انرژی های تجدیدپذیر، با اعلان اینکه نرخ ارز از انتهای سال ۹۸ و همین طور در طول سال ۹۹ بیشتر از دو برابر شده و تورم بسیار بالایی اتفاق افتاده است، اشاره کرد: در نتیجه قیمت تمام شده سامانه های خورشیدی نیز بیش از دو برابر افزایش یافته است. برای مثال هزینه راه اندازی یک نیروگاه خورشیدی ۵ کیلوواتی از قیمت ۴۵ میلیون تومان در زمستان ۹۸ به ارقام ۱۰۰ تا ۱۴۰ میلیون تومان در زمستان ۹۹ رسید بدین جهت باتوجه به نظر مثبت ساتبا و وزارت نیرو به توسعه نیروگاه های خورشیدی کوچک مقیاس، انتظار ما این است که عدد نرخ خرید تضمیمنی برق به میزان حداقل ۸۰ درصد افزایش یابد.
وی با اشاره به وضعیت شرکت های در حوزه انرژی های تجدید پذیر در صورت عدم افزایش منطقی نرخ خرید تضمیمی برق، اظهار داشت: اساسا شاهد رکود و تعطیلی بیشتر شرکت ها، تعدیل نیرو و بیکاری متخصصان، و عدم توسعه نیروگاه های خورشیدی در ماه های آتی خواهیم بود. به اضافه اینکه به اهداف توسعه ای کشور در زمینه تولید برق، حفاظت از محیط زیست و... نخواهیم رسید.
داد افزود: در ضمن فراموش نکنیم که تعرفه های گمرکی برای واردات تجهیزات در سال قبل برمبنای ارز ۴۲۰۰ تومانی بود، ولی برای سال جاری که ابتدای آن هستیم، برمبنای نرخ ارز بین بانکی (ETS) که قیمت فعلی آن حدود ۲۴ هزار تومان است محاسبه می شود (چه برای واردات تجهیزات چه برای واردات مواد اولیه برای شرکت های تولید کننده تجهیزات) و این خود سبب افزایش بیشتر در قیمت تمام شده نیروگاه خواهد شد. بدین سبب درخواست شرکت هایی که در این عرصه فعال می باشند، افزایش مناسب نرخ های خرید برق خورشیدی و نیز موافقت با ایجاد پله های پیشنهادی همچون گسترش پلکانی ۱۰۰ کیلووات تا ۲۰۰ کیلوواتی نیروگاه های خورشیدی و ایجاد پله یک مگاوات است.1400/01/14
23:11:12
5.0 / 5
1113
تگهای خبر: بازی , تخصص , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
دوستان پی اچ پی و جی كوئری