معاون پژوهشی وزارت علوم مطرح كرد

راهی برای موفقیت پژوهشگاه ها در گذر از شرایط اقتصادی فعلی

راهی برای موفقیت پژوهشگاه ها در گذر از شرایط اقتصادی فعلی

به گزارش پی اچ پی و جی كوئری معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با تاكید بر نقش مهم مجمع پژوهشگاه های ملی كشور در معرفی و تقویت توانمندی های موسسات پژوهشی و رفع مشكلات آنها، آینده نگری و مأموریت محوری، توجه به تحقیقات كاربردی و چابكی و انعطاف پذیری تشكیلاتی را از عوامل موفقیت پژوهشگاه ها در گذار از شرایط دشوار اقتصادی فعلی عنوان نمود.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکترغلامحسین رحیمی در پنجمین جلسه سالجاری مجمع که به میزبانی پژوهشگاه دانش های بنیادی برگزار شد، در سخنانی با ابراز خرسندی از گزارش فعالیت ها و دستاوردهای پژوهشگاه ها، پژوهشکده ها و موسسات پژوهشی عضو مجمع که در این نشست عرضه شد، اظهار داشت: این گزارش ها نشان از توجه جدی پژوهشگاه ها به تحقیقات کاربردی و نیازهای کشور داشت و البته هر قدر مشارکت پژوهشگاه ها در رفع مسائل و مشکلات عاجل کشور بیشتر باشد، بهتر می توانیم جایگاه و اهمیت فعالیت مراکز پژوهشی را به جامعه و مسئولان اثبات نماییم.
به گفته وی، در جریان پاندمی اخیر کرونا هم شاهد بودیم که پژوهشگاه ها در کنار کارهای اساسی علمی خود در حوزه کرونا هم نسبت به رفع نیازهای کشور احساس مسئولیت کرده و با تمام توان در این عرصه هم ورود پیدا کردند.

تاسیس آزمایشگاه های استاندارد برای تأمین بودجه بخش پژوهشی
رحیمی در ادامه با اشاره به سوابق و مسئولیت های مختلف خود در حوزه پژوهش و فناوری همچون ریاست سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، مرکز طرح های کلان ملی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی و همینطور آشنایی با سازوکارها و امکانات موجود و تعامل نزدیک با مدیران و مسؤلان این بخش ها ابراز امیدواری کرد با همفکری و کمک همکاران در موسسات پژوهشی وزارت علوم بتواند به تأمین اعتبارات مورد نیاز و کاهش مشکلات و موانع پیش روی این موسسات کمک نماید.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، با اشاره به اینکه ایجاد آزمایشگاه های استاندارد همچون راهکارهای درآمدزایی پژوهشگاه ها و تأمین بخشی از بودجه مورد نیاز آنهاست و مراکز پژوهشی با برخورداری از تجهیزات آزمایشگاهی و نیروهای زبده فرصت های خوبی در این حوزه دارند، اظهار نمود: پژوهشگاه های علوم انسانی هم می توانند در بحث استاندارد فعال شوند چون در این عرصه ها هم مسائل زیادی وجود دارد که باید استانداردسازی شوند. البته پژوهشگاه ها باید توجه داشته باشند که عرضه محصول و خدمات و ورود به بازار، الزامات خاص خویش را دارد که با سازوکار مدیریت پژوهش کاملاً متفاوت می باشد.
رحیمی در ادامه با اشاره به اینکه عمده دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور به جز چند موسسه و دانشگاه بزرگ، محصول انقلاب اسلامی هستند و در واقع مهم ترین رهاورد انقلاب، نظام علمی محکمی است که بوجود آورده است، اظهار نمود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای تأمین نیاز دستگاه های اجرایی، دانشگاه هایی توسط وزارتخانه ها و دستگاه های مختلف تشکیل شد و توانست طی هفت، هشت سال نیروی انسانی تخصصی مورد نیاز آنها را تأمین کند.
وی افزود: پس از چند سال با این مساله مواجه شدیم که اگر قرار باشد نیروی متخصص مورد نیاز دستگاه های اجرایی توسط دانشگاه ها و مراکز آموزشی عالی وابسته به آنها تامین گردد، تکلیف دانش آموختگان دانشگاه های دیگر کشور چه می شود و خوشبختانه خود دستگاه ها متقاعد شدند که در حوزه آموزش عالی فعالیت نکنند ولی درمورد پژوهشگاه های وابسته به دستگاه ها مشکلاتی وجود دارد. چون به رغم توانمندی بسیار بالای پژوهشگاه های وابسته به وزارت عتف بعضاً ارجاع طرح ها به پژوهشگاه های وابسته به آنها رجحان می یابد.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در ادامه با اشاره به تجربه خود در دوره تصدی مرکز طرح های کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اظهار داشت: از علل توفیق طرح های کلان فناوری در آن دوره این بود که برای هر پروژه چهار نهاد علمی، حامی، مجری و متقاضی را کنار هم قرار می دادیم. مثلاً در طرح ساخت کاوشگر خلیج فارس، پژوهشگاه اقیانوس شناسی بعنوان متقاضی از ابتدا در کنار مجری طرح (صنایع دریایی وزارت دفاع) حضور داشت و ارزیابی ها و گزارش های نهاد متقاضی برای ما بسیار مهم بود.

لزوم گسترش کمی و کیفی مقالات منتشر شده
رحیمی در ادامه درمورد نگرش خود درباره چاپ مقاله و همینطور تحقیقات بنیادی اظهار داشت: معتقدم انتشار مقالات چه در نشریات باکیفیت داخلی و چه در مجلات بین المللی اقدام بسیار مثبتی است که باید از لحاظ کمی و کیفی گسترش پیدا کند و مسیر خوبی که در ارتقای تمام شاخصهای کمی و کیفی این حوزه پیموده ایم با قدرت ادامه یابد. البته معتقدم بخش قابل توجهی از تحقیقات پژوهشگاه ها باید رویکرد کاربردی داشته و در جهت رفع نیازهای کشور باشد.

عدم تطبیق بودجه با مأموریت های پژوهشی
همچنین قبل از سخنان معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، دکترحسین میرزایی، دبیرمجمع پژوهشگاه های ملی کشور در سخنانی با تبریک انتصاب دکتر رحیمی به این سمت و تشکر از حضور وی در اولین جلسه مجمع که بعد از انتصاب وی برگزار می شود، اظهار نمود: مجمع پژوهشگاه های ملی کشور شامل ۱۶ پژوهشگاه و موسسه پژوهشی ملی مستقل و غیردانشگاهی تابع وزارت علوم است که دارای ۷۸۰ عضو هیات علمی و ظرفیت علمی وتجهیزاتی کم نظیر و غیر قابل تکراری می باشد.
وی با اشاره به اینکه این مراکز در تمام حوزه های تخصصی مشغول خدمت و گره گشایی از مشکلات کشور هستند و بودجه اختصاص یافته به مجموعه های پژوهشی وزارت علوم به هیچ وجه با نیازها و ظرفیت های گسترده پژوهشی کشور هماهنگی ندارد، تصریح کرد: با عنایت به چالش های بودجه ای دولت که ناشی از محدودیت منابع است استفاده از ظرفیت دستگاه ها اجرایی و بخش خصوصی راه اصلی پیش روی ماست.
دکترمیرزایی همینطور راه دیگر برای کاهش مشکلات بخش پژوهش و فناوری کشور را استفاده از ظرفیت صندوق توسعه ملی دانست که با مجوز رهبری نظام صورت می پذیرد و با عنایت به حمایت ها و تاکیدات مداوم معظم له از امر پژوهش و فناوری و مطالبه تخصیص ۳ تا ۴ درصد از تولید ناخالص داخلی اعتبارات پژوهشی از این ظرفیت باید مورد درخواست وزارت علوم قرار گیرد.
رییس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی از معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم درخواست نمود به این دغدغه مشترک پژوهشگاه ها و مجموعه همکاران پژوهشی وزارت علوم توجه کرده و با پیگیری آن اقدام ارزشمندی را در این عرصه به جای بگذارد.
میرزایی در انتها با اشاره به دیدار اعضای مجمع پژوهشگاه های ملی کشور با معاون اول رئیس جمهور و رئیس سابق مجلس بر مطالبه جدی مجمع برای مشارکت پژوهشگاه ها در کمیسیون های دولت و مجلس به منظور عرضه مشاوره و حضور در تصمیم سازی ها تخصصی برپایه رهیافت های پژوهشی و علمی تصریح کرد.
دکترلاریجانی، رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی هم ضمن عرضه گزارشی از فعالیتهای پژوهشگاه دانش های بنیادی بر لزوم اشتراک و هم افزایی امکانات و تجهیزات مراکز پژوهشی و شبکه علمی موسسات تصریح کرد.
بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست روسای موسسات پژوهشی عضو مجمع هم هر یک گزارشی کوتاه از اقدامات و دستاوردهای هر موسسه عرضه دادند.1399/04/12
14:10:31
5.0 / 5
2035
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳