با تلاش فناوران حوزه نانو؛

عایق های حرارتی ۲ سانتی جایگزین عایق های ۶ سانتی خارجی در صنایع شد

عایق های حرارتی ۲ سانتی جایگزین عایق های ۶ سانتی خارجی در صنایع شد

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری مدیر کسب وکار حوزه نفت، گاز و پتروشیمی ستاد توسعه فناوری نانو از تولید عایق های حرارتی برمبنای فناوری نانو برای صنایع پتروشیمی آگاهی داد و اظهار داشت: پایلوت این عایق ها هم اکنون در پالایشگاه تبریز اجرائی شده است.


سیدمحمدامین علوی در گفت و گو با ایسنا، پتوی عایق یا "بلنکت آئروژل" را از محصولات نانویی در زمینه نفت و گاز دانست و اظهار داشت: این عایق یک سوم ضخامت عایق های مرسوم می باشد، ولی با همان خواص و خاصیت ها.
وی کاهش حجم را از خاصیت های مهم این عایق ذکر و اظهار نمود: این عایق ها زمانی که در لوله ها قرار می گیرند، حجم کمی را در برمی گیرند.
علوی با اعلان اینکه این محصول برای اگزاست خروجی توربین یکی از شرکت های بخش خصوصی جایگزین نمونه خارجی شده است، افزود: از این عایق بعنوان عایق حرارتی استفاده می شود و اجازه خروج را از آن منبع نمی دهد.
مدیر کسب وکار حوزه نفت، گاز و پتروشیمی ستاد توسعه فناوری نانو با تاکید براینکه در این محصول از نانو ذرات آئروژل استفاده شده است، اشاره کرد: این نانو ذرات سبک ترین ماده پس از هوا است؛ بدین جهت این عایق به ضخامت تقریبی ۲ سانتی متر است و جوابگوی عایق های ۶ سانتیمتری است که هم اکنون در صنعت استفاده می شود.
وی با اعلان اینکه این محصول برای توربین های گازی، کوره های دوار صنایع سرب و روی قابل استفاده می باشد، اظهار نمود: پایلوت این عایق برای لوله های انتقال گرم در پالایشگاه تبریز به وجود آمده است و به دنبال اجرائی سازی این پایلوت در پالایشگاه گاز هستیم.
علوی، تحمل دمایی این عایق ۲ سانتی متری را تا ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد دانست و افزود: این عایق انتقال حرارت تا دمای ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد را تاخیر می اندازد، ضمن آنکه در برخورد با شعله مستقیم تا ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد را تحمل می کند.
منبع:

1400/01/01
12:35:22
5.0 / 5
1426
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱