در پاسخ به مهر مطرح شد:

مدیریت VPN در كشور اجرائی می شود

مدیریت VPN در كشور اجرائی می شود

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری دبیر شورای عالی فضای مجازی اظهار داشت: طرح مدیریت VPN و اینترنت کشور با هدف طبقه بندی دسترسی کاربران به اینترنت و ارائه سرویس با شرایط بهتر اجرائی می شود.به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از مهر، ابوالحسن فیروز آبادی بامداد امروز در مراسم رونمایی از مرکز مانیتورینگ خدمات پایه دیجیتال شبکه ملی اطلاعات در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباب طبقه بندی دسترسی کاربران در جهت صیانت از آنها در فضای مجازی اظهار داشت: این طرح میان وزارت ارتباطات، کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و معاونت فضای مجازی دادستانی در حال انجام می باشد، البته بر اساس گزارش دریافتی ما از جدول زمان بندی عقب هستند اما این پروژه مراحل نهایی خودرا طی می کند و ان شاءالله به زودی عملیاتی می شود.
وی اضافه کرد: این پروژه تحت عنوان مدیریت VPN و اینترنت کشور برای دسترسی طبقات مختلف مانند خبرنگاران، پزشکان و دانشگاهیان با هدف رفع نیازهای اینترنتی آنها و ارائه شرایط بهتر سرویس دهی اجرائی می شود.
آماده سازی یک مرورگر بومی
وی با اشاره به راه اندازی مرکز مانیتورینگ خدمات پایه دیجیتال که امکان رصد شبکه دانش آموزی شاد، موتورهای جستجوی فعال بومی و برخی شبکه های اجتماعی بومی را فراهم نموده است، اظهار داشت: این مرکز مدرن وضعیت به کارگیری سکوها و اپلیکیشن های ایرانی را رصد می کند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با اعلان اینکه شاهد رصد در حوزه VOD ها، سکوهای آموزشی مانند شاد و چهار پیام رسان بومی با تأثیر وسیع ملی هستیم، افزود: این اپراتور مراحل نهایی پروژه ای را نیز اعلام نموده است که مربوط به آماده سازی یک مرورگر بومی و ماشین جستجو با قابلیت های محلی می شود که امیدواریم بعد از طی مراحل نهایی اعلام عمومی شده و نیازهای مردم را نسبت به پلت فرم های خارجی محقق کند.
وی اظهار داشت: ما به دنبال این هستیم که اپلیکیشن های ایرانی با مزیت های سرزمینی مان، سرویس بهتری را نسبت به مشابه های خارجی در حوزه پیام رسان ها، VOD ها، مرورگرها و موتورهای جستجو ارائه نمایند.
امضای معتبر دیجیتال برای کاربران اجرائی می شود
دبیر شورای عالی فضای مجازی یکی از اشکالات فعلی کاربران پلت فرم ها و کسب و کارهای دیجیتال را ورود چندین باره روزانه جهت استفاده از اپلیکیشن های مختلف عنوان نمود و اظهار داشت: کاربران مجبورند برای ورود به هر محیط پلتفرمی با درج رمز عبور و نام کاربری لاگین شوند اما ما می خواهیم با اجرای طرح امضای معتبر کاربران در فضای مجازی بتوانیم این مشکل را رفع نماییم به نحوی که کاربر بتواند با یک دفعه ورود به فضای مجازی در روز از تمامی خدمات بانک ها، بورس و کارهای اداری بدون نیاز به لاگین کردن استفاده نماید.
فیروزآبادی اظهار داشت: به دوستان قول داده ایم اگر اپلیکیشن مرورگری بیاورند که تعداد بالایی از مردم از آن استفاده می نمایند ما هماهنگی های لازم را بین دستگاهها در کشور برای اجرای طرح امضای معتبر فراهم می نماییم تا کاربر بتواند با یک دفعه ورود در طول روز در همه اپ ها لاگین شده و فعالیت کند.
وی اظهار داشت: این طرح در ادامه سند نظام هویت معتبر فضای مجازی است که به دنبال تسهیل کار کاربر و تبادل اطلاعات بین دستگاهی در آن هستیم.
فیروزآبادی درباب انتشار برخی محتوای مستهجن طی چند روز اخیر در فضای مجازی و مصادیق مجرمانه آن اظهار داشت: اینکه این مساله تشخیص جرم باشد بر عهده قوه قضائیه است اما از نظر اینکه در دسته بندی امور مستهجن قرار می گیرد طبق مصادیق محتوای مجرمانه انتشار آن در کشور مجاز نیست. بر این اساس به هیچ وجه سکوها و پلت فرم های ایرانی نباید نسبت به انتشار اینگونه محتوای مستهجن اقدام نمایند.
وی با اشاره به مورد اخیر اظهار داشت: به اندازه کافی عکس العمل های اجتماعی دراین زمینه انجام شد و بهترین راه مقابله با اینگونه موارد انزجاری است که مردم از این محتوا نشان می دهند و رسانه ها در یک صف واحد مخالفت خودرا با آن نشان دادند. تاکیدمان این است که روی پلت فرم های ایرانی از پخش بیشتر اینگونه موارد جلوگیری شود.
۴۰ درصد وظایف شبکه ملی اطلاعات برای سال ۱۴۰۰ محقق شد
دبیر شورای عالی فضای مجازی درباب برنامه مصوب این شورا برای شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت: طرح کلان شبکه ملی اطلاعات با افق ۱۴۰۴ در شورای عالی فضای مجازی مصوب شده است اما برای سال ۱۴۰۰ نیز مجموعه ای از پروژه ها را مشخص کرده ایم برآورد ما این است که از تعداد مجموعه پروژه هایی که برای سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده نزدیک به ۴۰ درصد آن محقق شده و امیدواریم مابقی آن نیز در سال ۱۴۰۰ اجرائی شود.
فیروزآبادی درباره افزایش ۱۰ درصدی مالیات اپراتورها مطابق با مصوبه کمیسیون تلفیق و تأثیر آن بر قیمت بسته های اینترنت اظهار داشت: این تصمیم حتما روی قیمت اینترنت تأثیر خواهد گذاشت.
مدل اقتصادی تعرفه محتوای بومی تدوین می شود
دبیر شورای عالی فضای مجازی درباب ابهامات موجود در اجرای مصوبه تعرفه ترافیک محتوای داخلی نسبت به خارجی به خبرنگار مهر اظهار داشت: ما در کمیسیون محتوای فضای مجازی در حال تهیه مدل اقتصادی برای تولیدکنندگان محتوا و سکوهای نشر محتوا هستیم که مراحل نهایی را طی می کند، در این خصوص ساترا از ما خواست که اجازه ورود به این حوزه را داشته باشد چون موضوع تعرفه نیم بها به VOD ها نیز مربوط می شود ما نیز گفتیم اشکالی ندارد موضوع را رسیدگی کنند و اگر مشکلی هست رفع و رجوع شود.
وی اشاره کرد: آنچه مصوب شورای عالی فضای مجازی است درباب تعرفه نیمه بهای پلت فرم های بومی باید با دقت، رعایت شود اما این مصوبه کلی است و بنا بر این ما در حال مقررات نویسی برای آن هستیم تا جزئیات آنرا استخراج کرده و با دقت بیشتری اعمال سیاست شود. دراین زمینه هم وزارت ارتباطات و هم ساترا ورود کرده اند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی در مورد سیاست این شورا درباب رمزارزها نیز اظهار داشت: شورای عالی فضای مجازی در این عرصه ورودی نداشته است اما ما در مرکز ملی فضای مجازی در جلساتی با شورای اقتصاد ورود کرده و تصمیم گیری های داشته ایم.
فیروزآبادی اظهار داشت: از نظر ما تولید ماینینگ بیت کوین و هر رمز ارز دیگر اگر مدیریت شده باشد مورد تأیید است و ما معتقدیم می تواند مفید باشد چونکه صادرات انرژی محسوب شده و فعال شدن قسمتی از اقتصاد کشور است اما اگر بیت کوین بخواهد قسمتی از پول رایج کشور یا بعنوان ذخیره مالی کشور باشد با آن مخالفیم.
وی افزود: از ظرفیت های رمز ارزها باید برای تسهیل تجارت و گردش مالی و پولی کشور استفاده نمائیم اما اگر اینها بخواهند قسمتی از ثروت کشور را به صورت منجمد شده در یک فضای مجازی قرار دهند بطور قطع با آن موافق نیستیم.


منبع:

1399/12/18
11:14:51
0.0 / 5
1603
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳