ساخت دستگاه بالابر ارتفاع پاشنه قابل تنظیم

ساخت دستگاه بالابر ارتفاع پاشنه قابل تنظیم

پی اچ پی و جی کوئری: دو تن از متخصصان حوزه فیزیوتراپی، با طراحی و ساخت «سیستم بالابر ارتفاع پاشنه قابل تنظیم Adjustable Heel Raiser system » و استفاده از آن، جهت بررسی تاثیر ارتفاع پاشنه کفش روی انحنای قسمت های بدن، دریافتند که استفاده از کفش های پاشنه بلند، قوس در ناحیه کمر، انحنا در نواحی ران و زانوها به وجود آورده و سبب قرار گرفتن سر به جلو، قوس گردنی (به اصطلاح ˮگردن قوییˮ) می شود.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، سیده الهه معدی، کارشناس ارشد رشته فیزیوتراپی با مشارکت دکتر نورالدین کریمی، عضو هیات علمی گروه فیزیوتراپی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، با طراحی و ساخت «سیستم بالابرارتفاع پاشنه قابل تنظیم»، میزان تاثیر ارتفاع پاشنه روی انحنای قسمت های بدن را مورد مطالعه قرار دادند.
دکتر نورالدین کریمی، عضو هیات علمی گروه فیزیوتراپی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در اینباره اظهار داشت: این اختراع مربوط به بخش عمومی فیزیوتراپی و در ارتباط با زمینه ای خاص از بررسی اثر افزایش و یا کاهش ارتفاع پاشنه بر روی وضعیت بدن ( پوسچر)، وضعیت هر یک از مفاصل بدن، بالانس و تعادل افراد توسط آزمونگر است.
وی اشاره کرد: کفش پاشنه بلند، انواع مختلفی دارد و بر حسب پهنا و ارتفاع پنجه تقسیم بندی می شود و تاثیر این کفش ها بر روی بدن از جنبه های مختلفی حائز اهمیت می باشد. چرا که، سلامت سیستم حرکتی مستلزم هماهنگی و تنظیم دقیقی است که بین اجزای آن به ویژه عضلات، تاندون ها و استخوان های اندام تحتانی، لگن و ستون فقرات وجود دارد. این هماهنگی و تنظیم دقیق به تدریج به وجود آمده است و بر هم خوردن این تعادل، می تواند مشکلاتی را بوجود آورد که پوشیدن کفش پاشنه بلند، یکی از عواملی است که می تواند این تعادل را برهم بزند و سبب تغییر در امتداد وضعیت بدن (پوسچر) و لطمه های مفصلی شود.
کریمی اضافه کرد: برخی افراد گرفتار دیسک گردن، تغییرات تخریبی مفصل زانو، قوس کمر، دیسک کمر و آرتروز زودرس بوده و از سردرد با منشاء قوس گردنی (به اصطلاح گردن قویی) رنج می برند که پوشیدن کفش پاشنه بلند، یکی از علل بروز این مشکلات است که گاهی باتوجه به شدت آسیب، انجام جراحی، تنها راه درمان آن خواهد بود.
این استاد و محقق دانشگاه، اظهار نمود: کفش با پاشنه ۲ تا ۳ سانتی متر، عوارضی بر وضعیت پیکر شخص ایجاد نمی کند، اما هر چه ارتفاع پاشنه زیاد شود، پتانسیل لطمه نیز بیشتر شده و هر چه مدت زمان استفاده از کفش های پاشنه بلند بیشتر و طولانی تر باشد، پتانسیل لطمه نیز بمراتب افزایش می یابد.
سیده الهه معدی، کارشناس ارشد رشته فیزیوتراپی و یکی از مخترعان «سیستم بالابر ارتفاع پاشنه قابل تنظیم»، ضمن اشاره به اینکه از این دستگاه برای انجام مطالعات آزمایشگاهی، ارزیابی، تحقیقاتی و آموزشی استفاده می شود، اظهار داشت: دستگاه بالابر ارتفاع پاشنه قابل تنظیم، کفش پاشنه بلند را شبیه سازی کرده و مشابه کفش پاشنه بلند عمل می کند، با این تفاوت که هم می تواند به صورت پیوسته و یکنواخت ارتفاع پاشنه را از صفر تا ۷ سانتی متر بدون توقف و با سرعت ۳ میلیمتر بر ثانیه افزایش دهد و هم می تواند به صورت منقطع ارتفاع پاشنه را افزایش دهد و هر یک سانتی متر، توقف داشته باشد.
وی اضافه کرد: هم زمان با بالا آمدن ارتفاع پاشنه کفش فرضی، از نمای جانبی از فردی که بر روی صفحه متحرک دستگاه ایستاده است، فیلم گرفته می شود و با استفاده از فیلم، در هر دو حالت، تغییر وضعیت بدن (پوسچر)، تغییرات مفاصل و واکنش های جبرانی مفاصل در حین افزایش ارتفاع پاشنه اندازه گیری شده و مورد بررسی قرار می گیرد.
بر اساس اعلام دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، به نقل از ایشان، منابع اطلاعاتی نشان می دهند تا حالا چنین دستگاهی با هدف ذکر شده، در داخل و خارج از کشور طراحی و ساخته نشده است و پس طراحی و ساخت «سیستم بالابر ارتفاع پاشنه قابل تنظیم» توسط وی و دکتر کریمی بعنوان اختراع ثبت شده است.
منبع:

1399/12/17
13:31:04
0.0 / 5
1296
تگهای خبر: تخصص , دستگاه , كارشناس , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱