دكتر مصطفی معین:

در دنیای پیشرفته علمی حدود ۵۰ سال از دانش روز عقب هستیم

در دنیای پیشرفته علمی حدود ۵۰ سال از دانش روز عقب هستیم

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری وزیر اسبق علوم بیان کرد: در دنیای پیشرفته علمی، متأسفانه ما حدود 50 سال از دانش روز علمی چه در علوم پزشکی و چه غیرپزشکی عقب هستیم. در هیچ مقطعی از تاریخ ایران، اینطور نبوده که بیش از یک چهارم جمعیت دارای مدرک دانشگاهی باشند؛ الان چنین است، لکن چه استفاده ای از این دانش آموخته ها صورت می گیرد؟


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر مصطفی معین در مراسم اهدای بیست ویکمین جایزه ترویج علم که عصر امروز پنج شنبه(۳۰ بهمن) انجام شد در ابتدا با تشکر از زحمات دکتر اکرم قدیمی، رئیس انجمن ترویج علم ایران و ابراز تاسف از توقف کارهای ایشان در گروه ترویج علم مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور اظهار داشت: ترویج علم، سابقه ی دیرینه ای در دنیا دارد.
وی ادامه داد: در دنیای پیشرفته علمی، متأسفانه ما حدود ۵۰ سال از دانش روز علمی چه در علوم پزشکی و چه غیرپزشکی عقب هستیم. در هیچ مقطعی از تاریخ ایران، اینطور نبوده که بیش از یک چهارم جمعیت دارای مدرک دانشگاهی باشند؛ الان چنین است، لکن چه استفاده ای از این دانش آموخته ها صورت می گیرد؟
وزیر اسبق علوم با اشاره به اینکه «در دوران وزارت علوم، معتقد بودم که توسعه علمی، زیربنای توسعه کشور است» اظهار داشت: اما امروز معتقدم که باید زیرساخت های دیگری نیز برای آن در نظر گرفته شود تا خود جامعه پشتیبان توسعه علمی کشور شود. همین طور باید اذعان داشته باشم که بعد از تأسیس موسسه رحمان که در حوزه لطمه های اجتماعی فعالیت می کرد، معتقدم که باید توسعه اجتماعی، زیربنای توسعه کشور قرار گیرد.
به قول معین امروزه نقش دولت در تمام کشورها در حال کمرنگ شدن است و این به سبب افزایش آگاهی مردمی است که خود به ایفای نقش کلیدی می پردازند.
رئیس مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی با اشاره به اینکه «برنامه چهارم توسعه، عملاً در دولت های نهم و دهم زیرپا گذاشته شد» اشاره کرد: ما باید در زمینه ترمیم شکاف های اجتماعی، فرهنگی و علمی تلاش نماییم تا سرمایه اجتماعی کشور بالا رود.
وی اشاره کرد: نسل جوان جدید، بیشتر خردگرا شده و کمتر احساسی تصمیم گیری می کنند و این برای رسیدن به آینده ای بهتر بسیار مطلوب است.
معین در آخر اظهار نمود: بزرگترین افتخارم آنست که در طول ۱۰ سال وزارتم، بهترین افراد را فارغ از جناح بندی سیاسی مورد استفاده قرار داده و تلاش کردم از خرد جمعی به بهترین شکل استفاده کنم.
در این مراسم از دکتر مصطفی معین، به پاس یک عمر تلاش علمی تقدیر گردید.

موفق ترین کارنامه نظام، کارنامه علمی آن است
در بخش دیگری از این برنامه، دکتر جعفر توفیقی، وزیر اسبق علوم، تحقیقات و نوآوری با اشاره به اینکه انجمن ترویج علم وظیفه سنگینی را بر دوش دارد اظهار داشت: علم باید وارد جامعه شود و مورد استفاده عموم قرار بگیرد و این امر شدنی نیست مگر باتوجه به بحث ترویج علم. این انجمن جزو حلقه های مفقوده نظام علمی کشور بوده است.
وی با اشاره به کارهای دکتر مصطفی معین اضافه کرد: با وجود همه ی چالش هایی که در مسائل آموزش، پژوهش و فناوری داریم حرکت نظام علمی کشور را موفق ارزیابی می کنم و موفق ترین کارنامه نظام را کارنامه علمی آن می دانم. دکتر معین تاثیرگذارترین مسئولی بودند که در سه دوره ی مسئولیت ایشان(سال های ۶۸ تا ۷۲- ۷۶ تا ۸۰ و ۸۰ تا ۸۲) در این دستاوردها نقش ایفا کردند.
توفیقی افزود: دکتر مصطفی معین موفق شدند در بحث شکل گیری سرمایه های انسانی کشور، افزایش دسترسی به آموزش عالی، تنوع بخشی در نظام های عرضه علمی، توسعه دوره های تحصیلات تکمیلی در مقاطع ارشد و دکتری، سیاستگذاری برای رشد مقالات علمی کاربردی، توسعه مجلات علمی و افزایش انجمن های علمی نقش قابل توجهی ایفا کنند.
به قول وی آموزش الکترونیکی کشور که امروز در وضعیت کرونا خدمت رسانی کرده، مرهون کوشش های دکتر معین در دهه هفتاد بوده است. بحث تبدیل وزارت فرهنگ و آموزش عالی به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مسبب تبدیل کشور به یک کشور مبتنی بر فناوری بوده که تمام آن مرهون کوشش های دکتر معین بوده است. در زمان دکتر معین شعار هفته پژوهش «بدون توجه به پژوهش، تصمیم نمی گیریم» بود که سبب شد حکمرانی مبتنی بر پژوهش صورت پذیرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس اضافه کرد: درباب پژوهش های کاربردی، خاطرم هست که در قانون برنامه سوم، ماده ای گنجانده شد که اگر دستگاه های اجرائی با دانشگاه ها قرارداد پژوهشی منعقد کنند، دولت ۶۰ درصد اعتبارات را تامین می کند. این قانون برای ارتباط بین دانشگاه و صنعت بسیار مترقی بود.
وزیر اسبق علوم، تحقیقات و فناوری اشاره کرد: من تعجب می کنم که گاهی برخی از مسئولان تاریخ را فراموش می کنند وقتی از پارک های علم وفناوری، مراکز رشد و زیست بوم های علم و نوآوری صحبت می کنند مثلا می گویند در پنج سال قبل این ها رشد کرده اند. همه ی این ها مرهون قانون برنامه سوم است. آن چه امروز شما به اسم شرکت های دانش بنیان و صندوق نوآوری و شکوفایی می بینید در قانون برنامه سوم ریشه دارد.
توفیقی در آخر بیان کرد: قانون برنامه چهارم توسعه در زمینه دانشگاه ها حاصل کوشش های دور سوم مدیریت دکتر معین و سیاستگذاری های ایشان بوده است. نظام علمی ما در راه حکمرانی خود فراز و نشیب داشته و نامهربانی دیده است اما بالاخره نهال هایی در دوران مسئولیت دکتر معین کاشته شده است که پیش می روند و موانع را از سر راه برمی دارند.
منبع:

1399/12/02
10:00:45
0.0 / 5
1274
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳