ظریف:

با لغو تحریم ها، ایران می تواند قطب علم و فناوری در منطقه باشد

با لغو تحریم ها، ایران می تواند قطب علم و فناوری در منطقه باشد

وزیر امور خارجه با اعلان اینکه با لغو تحریم ها و فشارهای اقتصادی ایران می تواند قطب علم و فناوری در منطقه باشد، اظهار داشت: سیاست ما در وزارت امور خارجه، خدمت به اقتصاد کشور است و در این راستا ورود به حوزه اقتصادی یک ضرورت شمرده می شود.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، محمد جواد ظریف در نشست روسای پارک های علم و فناوری با اشاره به قابلیت های فراوان حوزه علم و فناوری در کشور اظهار نمود: دانشجویان ما به خوبی در دانشگاه های معتبر خارجی جذب می شوند و اگر بتوانیم محیط را برای رشد و کارآفرینی آنان فراهم نماییم، حتما ترجیح می دهند در کشور خود فعالیت کنند.
وی ادامه داد: پارک های علم و فناوری می توانند فضا را برای نخبگان ایرانی به شکلی فراهم آورند که فراتر از حوزه نظری وارد حوزه عملی و تولید شوند. همین روش در دانشگاه های خارج از کشور اعمال می شود تا از این طریق، توان اقتصادی آن دانشگاه تقویت شود و دانشجو احساس مفید بودن کند.
ظریف با اعلان اینکه یکی از مزیت های پارک های علم و فناوری، توسعه علم و صنعت در کشور است، اشاره کرد: علاوه بر این، پارک ها می توانند نیروی کارآمد کشور را رشد داده و سبب کاهش مهاجرت نخبگان شوند.
وزیر امور خارجه با اعلان اینکه شرایط کنونی اقتصادی کشور، مزیت حوزه های دانش بنیان را بسیار بالا برده است، اظهار نمود: امکان افزایش صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان در وضعیت فعلی، امکانی ویژه شمرده می شود. در سفرهای خارجی قبل از دوران کرونا که با حضور هیات های اقتصادی انجام می شد، بیشترین توفیق در انعقاد قرارداد فروش محصولات، با شرکت های دانش بنیان بود که این خاصیت مهم و قابل توجه این شرکت هاست.
وی با اعلان اینکه با لغو تحریم ها و فشارهای اقتصادی، ایران می تواند قطب علم و فناوری در منطقه باشد، اضافه کرد: سیاست ما در وزارت امور خارجه، خدمت به اقتصاد کشور است تا سیاست خارجی هم باری بر دوش اقتصاد کشور اضافه نکند و در این راستا ورود به حوزه اقتصادی یک ضرورت شمرده می شود.
ظریف اضافه کرد: در این راستا برای ایجاد معاونت اقتصادی اقدام کردیم که در این معاونت، یک اداره کل دیپلماسی اقتصاد مقاومتی و یک اداره تسهیل فناوری و اقتصاد دانش بنیان به وجود آمده و همه ادارات منطقه ای موظفند با این اداره همکاری کنند.
وزیر امور خارجه با اعلان اینکه در هر نقطه از جهان برای ارائه دستاوردهای علم و فناوری کشور اعلام آمادگی می نماییم، اظهار داشت: پارک های علم و فناوری می توانند درباب معرفی امکانات بازارهای خارجی برای فروش محصولات خود به دیتا بیسی که به همین دلیل تنظیم شده است، مراجعه کنند تا درخواست آنها اجرا شود. در این راستا تمامی سفارت خانه ها در مناطق مختلف جهان آماده همکاری هستند.1399/11/30
11:59:54
0.0 / 5
1088
تگهای خبر: تولید , شركت , فناوری , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱