انتشار 10 درصد از استانداردهای نانو در ایزو از جانب جمهوری اسلامی ایران

انتشار 10 درصد از استانداردهای نانو در ایزو از جانب جمهوری اسلامی ایران

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری سازمان بین المللی استاندارد (ISO) با انتشار ۱۲ استاندارد جدید در سال ۲۰۲۰، مجموعاً ۱۱۴ استاندارد در زمینه فناوری نانو منتشر نموده در حالیکه حدود ۱۰ درصد از استانداردهای انتشار یافته در کمیته فنی فناوری نانو ایزو (ISO/TC۲۲۹) با مسئولیت جهموری اسلامی ایران بوده است.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، با وجود محدودیت های بیماری کرونا در سال ۲۰۲۰، کمیته فنی فناوری نانو سازمان ایزو یکی از فعال ترین سالهای خود در انتشار استانداردهای نانویی را پشت سر گذاشت بگونه ای که برپایه اطلاعات گردآوری شده در استت نانو، ISO با تدوین و انتشار ۱۲ استاندارد فناوری نانو در سال ۲۰۲۰، در مجموع ۱۱۴ استاندارد در رابطه با فناوری نانو را منتشر نموده است.
از این ۱۱۴ استاندارد، ۸۳ استاندارد در کمیته فنی فناوری نانو ایزو (ISO/TC۲۲۹) انتشار یافته و باقی در سایر کمیته های فنی ایزو انتشار یافته اند. همینطور حدود ۱۰ درصد از استانداردهای انتشار یافته در کمیته فنی فناوری نانو ایزو (ISO/TC۲۲۹) با مسئولیت جهموری اسلامی ایران و با همت دانشمندان و فناوران ایرانی تدوین شده است.
برپایه دسته بندی های تعریف شده برای استانداردها، بیشتر استانداردهای فناوری نانو انتشار یافته توسط ISO در سال ۲۰۲۰ جزء دسته روش آزمون (Test Method) قرار داشتند به صورتی که تعداد استانداردها در دسته های Test Method، Terminology، Specification و Practice به ترتیب ۸، ۲، یک و یک، گزارش شده است.
همینطور استانداردهای انتشار یافته در زمینه فناری نانو به نانوموادی مانند نانولوله های کربنی، نانواشیاء، نانوکامپوزیت ها، نانوالیاف، نانوذرات، مواد نانوساختار و موضوعاتی همچون بسته بندی مواد غذایی، فیلتر هوا، آنالیز شیمیایی، شکل و توزیع اندازه ذرات و سم شناسی و در تجهیزات به میکروسکوپ الکترونی عبوری و آنالیز توزین حرارتی پرداخته است.
استانداردهای بین المللی ISO/TS ۲۱۲۳۷: ۲۰۲۰ و ISO/TS ۲۱۹۷۵: ۲۰۲۰ در سال ۲۰۲۰ به راهبری ایران در کمیته فنی استانداردهای فناوری نانو سازمان ایزو به تصویب رسیده است. در این کمیته ۳۷ کشور بعنوان عضو اصلی و ۱۸ کشور بعنوان عضو ناظر وجود دارند که ایران بعنوان عضو اصلی کمیته مشارکت فعالی در تدوین استانداردهای بین المللی داشته است
به نقل از ستاد نانو، در جدول زیر اطلاعاتی شامل شماره، عنوان و لینک در ارتباط با هر یک از استانداردهای انتشار یافته توسط سازمان ISO در سال ۲۰۲۰ ارائه شده است:


منبع:

1399/11/29
14:20:14
0.0 / 5
1151
تگهای خبر: استاندارد , فناوری , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP