توانبخشی كودكان مبتلا به فلج مغزی با ربات های هوشمند ایران ساخت

توانبخشی كودكان مبتلا به فلج مغزی با ربات های هوشمند ایران ساخت

پژوهشگران شرکت های دانش بنیان با عرضه 4 نوع ربات هوشمند موفق به ارائه خدمات توانبخشی در حوزه های ˮراه رفتنˮ، ˮزانوˮ، ˮتوانبخشی کودکان گرفتار فلج مغزیˮ و ˮارزیابی وضعیت تعادلˮ شدند.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، به نقل از مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی، "ربات توانبخشی راه رفتن" یکی از محصولات شرکت های دانش بنیان است که با کمک فناوری رباتیک، سلامت دیجیتال را در کشور توسعه داده است. عملکرد این ربات شامل "توانبخشی زانو"، "توانبخشی ران" و "توانبخشی راه رفتن" می شود که در حوزه تجهیزات فیزیوتراپی و کاردرمانی کاربرد دارد.
ساخت نوعی مفصل ارتوپدی برای اصلاح کانترکچر (اسپاسم عضلانی) از دیگر محصولات این شرکت است.
"ربات توانبخشی آموزش گام برداری کودک" از پیشرفته ترین روش ها در توانبخشی کودکان گرفتار فلج مغزی (CP) است که از طرف پژوهشگران یکی از شرکت های دانش بنیان فعال در این عرصه عرضه شده است.
این دستگاه به کمک بازوهای رباتیکی و با بهره گیری از الگوهای حرکتی هوشمند نحوه گام برداری صحیح را به این کودکان آموزش می دهد و این ربات قادر می باشد با بهره گیری از نرم افزار واقعیت مجازی و شیوه های امتیازدهی و تشویق کودکان مورد توجه کودکان و خانواده ها قرار گیرد.
نمونه مشابه خارجی "دستگاه رباتیک توانبخشی" با قیمت نزدیک به 400 میلیون تومان به کشور وارد می شد اما با تلاش متخصصان این مجموعه دانش بنیان در کشور ساخته شد.
طراحی و ساخت این دستگاه باتوجه به قیمت تمام شده پایین و ایجاد کارایی بالا صورت گرفت. بااینکه دستگاه لوکو ایران نزدیک به 80 درصد امکانات نمونه خارجی را داراست اما قیمت تمام شده آن کمتر از 25 درصد نمونه خارجی است.
"ربات ارزیابی وضعیت تعادل" بمنظور ارزیابی وضعیت تعادل و همین طور تمرین دهی برای بهبود وضعیت تعادل افراد از طرف پژوهشگران یکی از شرکت های دانش بنیان تولید شده است. ماژول های پیش بینی شده در نرم افزار این دستگاه به دو گروه تعادل استاتیکی و تعادل دینامیکی تقسیم بندی می شوند.
در گروه اول، هدف ارزیابی توانایی کاربر در حفظ وضعیت تعادل خود و بهبود آنست. تست ها و تمرین های طراحی شده در این بخش، به ‍ گونه ای است که انتظار می رود کاربر مرکز تعادل خودرا در مدت زمان مشخصی در یک نقطه ثابت نگه دارد. گروه دوم شامل تست ها و تمرین هایی است که توانایی فرد را در کنترل مرکز تعادل خود هنگام جابجایی آن از یک نقطه به نقطه دیگر مورد ارزیابی می دهد.1399/11/26
15:44:03
0.0 / 5
1199
تگهای خبر: تخصص , تولید , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲