یك كارشناس حوزه ارتباطات:

هیچ شفافیتی در حوزه خدمات فضای مجازی وجود ندارد

هیچ شفافیتی در حوزه خدمات فضای مجازی وجود ندارد

پی اچ پی و جی کوئری: کارشناس حوزه ارتباطات در یک برنامه تلویزیونی به نبود شفافیت در حوزه خدمات فضای مجازی، سهم دولت از درآمد اپراتورها و چالش های پیش روی پیام رسان های داخلی پرداخت.به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از مهر، فرشاد مهدی پور، مؤسس مرکز مطالعات فضای مجازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در برنامه «بدون توقف» با تاکید بر اینکه هیچ شفافیتی در حوزه خدمات فضای مجازی وجود ندارد، به سهم ۲۸ درصدی دولت از درآمد اپراتورها اشاره نمود و اظهار داشت: بر این اساس دولت نمی تواند از درآمد پهنای باند خارجی چشم پوشی کند.
مهدی پور در ادامه سخنانش درباره مسؤلیت فضای مجازی در ایران اضافه کرد: ما با شبکه ای از ذی نفعان روبرو می باشیم که هر کدام تولی قسمتی از این ماجرا را دارند. این یک مسئله چندبخشی است، مثلاً زیرساخت شبکه ملی ارتباطات را وزارت ارتباطات به وجود می آورد اما صورت نمی گیرد، یعنی شورای عالی فضای مجازی متولی آنرا روشن کرده است. اما در مورد محتوا متولیان فراگیرتر هستند و تعداد آنها بالا رفته چون ما کاربر، محتوا، خدمات و زیرساخت داریم.
این استاد دانشگاه در ادامه اظهار داشت: پس متولی زیرساخت وزارت ارتباطات است با بودجه مشخص و بودجه سالانه و اپراتورهایی که نقش آفرینی می کنند، در بخش محتوا هم که مثلاً صداوسیما است و اخیراً هم با ساترا در ارتباط هستیم و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و برخی سازمان های کوچک تر، در بخش خدمات هم وزارت تجاری، وزارت اقتصاد، وزارت ارتباطات، معاونت فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان حضور دارند چون بخش خدمات بزرگ تر است و کلیت این مجموعه زیر نظر رئیس جمهور است.
جلسه کمیته جرایم کامپیوتری تشکیل نشده است
وی در پاسخ به این پرسش که «در حوزه خدمات ردپای آقازادگی و رانت چقدر دیده می شود» اظهار داشت: ما در حوزه خدمات باید مطالبه شفافیت نماییم. چون شفافیتی در این بخش وجود ندارد که این اپی که یکباره بالا آمده و بازار را در انحصار خودش درآورده چطور عمل می کند. سوالات ما درباب پشت صحنه اداره شدن بیش از این مسئله اهمیت دارد، چون آنها کسب وکار می کنند و ما باید بدانیم چه کسی این پول را اینجا آورده است، اما این اطلاعات را نداریم.
این کارشناس حوزه ارتباطات همین طور اشاره کرد: سال ۸۹ قانونی نوشته شده و در حقیقت طبق آن کمیته تعیین جرایم کامپیوتری ذیل نظر دادستان کشور تشکیل شد که کمیته ای بین دستگاهی است. شش گزینه و مجموعه ای از دولت، مجلس و قوه قضائیه در آن حضور دارند که وظیفه برخورد مستقیم با جرایم را برعهده دارد. ولی مدت ها است اجازه تشکیل جلسه به آن داده نمی گردد. یعنی جلسه مدت ها است تشکیل نشده چون یک بخش که نمی خواسته موضوعی در جلسه تصویب شود، در آن شرکت نکرده و جلسه تشکیل نشده، چون اشکالات روندی و فرایندی داریم.
مهدی پور در ادامه اضافه کرد: ما باید بدانیم این مشکلات را داریم و چاره ای نیز وجود دارد. یعنی ما با یک پدیده نوظهور روبرو می باشیم و تلاش مان در ناحیه ساختار و سیاست به نسبت این تقریباً فعالانه بوده است. اما اجرا و فرآیندهایی اعمال آن، به شدت کند وعقب مانده است.
۲۸ درصد درآمد اپراتورها به دولت می رسد
کارشناس سیاستگذاری فرهنگی همین طور توضیح داد: رئیس شورای عالی فضای مجازی اقتدار و قدرت لازم را دارد و می تواند حتی خارج از شورای علی فضای مجازی به اعتبار اینکه بزرگترین بنگاه اقتصادی در کشور دولت می باشد، این موارد را پیگیری کند. سال ۹۲ که دولت جدید سرکار آمد رئیس دفتر فعلی رئیس جمهور که وزیر ارتباطات آن زمان بود، وعده داد شبکه ملی اطلاعات را تا آخر سال اجرائی خواهم کرد. از آن وعده تا الان هشت سال قبل و هیچ اتفاقی نیفتاده است. خوب ایشان بطور قطع نسبت به آن زمان، قدرت بیشتری دارد، ولی این اتفاق هنوز در کشور نیفتاده است.
رئیس پژوهشکده علوم اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به اینکه ۲۸ درصد از درآمد اپراتورها در ایران به دولت می رسد، تصریح کرد: هر چقدر پهنای باند خارجی بیشتر فروخته شود درآمد آنها افزایش می یابد. یعنی اینجا با یک کاهش درآمد روبرو می باشیم و دست برداشتن از آن دشوار است. من نمی خواهم همه چیز را به سیاست برگردانم، می خواهم بگویم منافع اقتصادی سودبازده کم اهمیت از نظر ما ولی بزرگ از لحاظ عددی، بزرگی وجود دارد که اجازه نمی دهد این سیاست ها اجرا شود.
مهدی پور تاکید کرد: همین امروز گزارشی درباره بودجه فضای مجازی امسال دیدم. نکته جالب این است که این گزارش را یکی از نهادهای حاکمیتی نوشته و به مجلس می دهد که در بودجه نوشته شده، چطور بودجه فضای مجازی تکه تکه شده که نهایتاً کسی نتواند پیگیری کند کدام یک از آنها برای ارتقای فضای مجازی و کدام برای زیرساخت است. چون واقعاً اینترنت خانگی مسئله حادی است درواقع این پروژه شکست خورده است. چرا ما نمی توانیم خدمات خانگی را پیش ببریم و نسل جدی تر آنرا بیاوریم؟
مردم به خدمات خوب، سرعت پایدار و قیمت ارزان اعتماد می کنند
این پژوهشگر فضای مجازی در پاسخ به این پرسش که «برخی به بهانه لو رفتن اطلاعات شخصی از اپلیکیشن های داخلی استفاده نمی کنند» اظهار نمود: هر سرویس امنیتی که بخواهد می تواند هر کاربری را تحت پیگرد قرار دهد. ولی موضوع این است که برخی در ایران به دنبال ایجاد هراس و تبلیغ منفی هستند. این بیشتر برای ایجاد هراس است، شما خدمات خوب، کیفیت بالا، سرعت پایدار، قیمت ارزان با حفظ حریم در اختیار کاربران قرار بده، حتما مردم اعتماد می کنند. همین الان در خریدهای داخلی، فروشگاه های اینترنتی، تمام اطلاعات فردی خودتان را به اشتراک می گذارید و بعضاً مورد سوءاستفاده هم قرار می گیرید.
وی با اشاره به اینکه متأسفانه به لحاظ فنی، امکان توسعه اپ های خودمان را در کشورهای منطقه نداریم، اشاره کرد: با آنکه تکنولوژی آنرا درست کردیم نمی توانیم این کار را انجام دهیم. همین الان خدمات ابری را در کشوری مثل عراق نداریم. ما نتوانستیم اپ های خودمان را فرامنطقه ای نماییم اما معکوس آن انجام شده و به تعدادی از اپ های غیرایرانی خدمات دادیم، غیر از پهنای باند به آنها امکانات دادیم و روی آنها سرمایه گذاری کردیم تا خدمات بهتری به ایران بدهند.
کمتر از ۳۰۰ نفر فعال در شرکت های ایرانی بازی ساز
این کارشناس حوزه فضای مجازی هم اکنون تعداد نیروی انسانی فعال در شرکت های ایرانی بازی ساز کمتر از ۳۰۰ نفر است، اظهار داشت: ما زیرساخت را فراهم کردیم اما چون از آن حمایت نشده این صنعت در حال فروپاشی است و خیلی از افرادی که در این عرصه فعالیت می کردند هم اکنون برای کشورهای دیگر همچون ترکیه بازی می سازند.
مهدی پور در آخر در پاسخ به این پرسش که «چرا بطور کلی از اپ ها، بازی ها و پیام رسان های داخلی حمایت نمی شود» تصریح کرد: در این عرصه متولیان و ذی نفعان مستقیم وجود دارد و ذینفعانی که در یک پروتکل عمومی تر و کشوری این فضا را اداره می کنند و مسؤلیت متوجه اینهاست، اما یک شبکه ای از عوامل همچون ذی نفعان، مسائل سیاسی، نگاه نظری، ناکارآمدی و مداخله گری وجود دارد که مانع از رشد و پشتیبانی از فعالان این حوزه در کشور می شوند.


منبع:

1399/11/17
13:40:52
0.0 / 5
1309
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP