اعضای اتحادیه انجمن های ایرانی علوم ریاضی مطرح كردند

نگرانی از افت ریاضی در مدیریت و سیاست گذاری

نگرانی از افت ریاضی در مدیریت و سیاست گذاری

به گزارش پی اچ پی و جی كوئری استاد تمام رشته آمار در دانشگاه تربیت مدرس در تشریح هدف از تشكیل اتحادیه انجمن های ایرانی علوم ریاضی اظهار داشت: این اتحادیه متشكل از 9 انجمن آمار، ریاضی، تحقیق در عملیات، شورای خانه های ریاضیات، اتحادیه انجمن های ریاضی معلمان، انجمن فیزیك و... است و موارد بررسی فقط در حوزه آموزش عالی نیست و مدارس نیز لحاظ شده است.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر محسن محمدزاده در دیدار دکتر سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعضای اتحادیه انجمن های ایرانی علوم ریاضی،
با اشاره به اقدام های انجام شده توسط این اتحادیه، اظهار نمود: تا کنون ۲ سمینار بمنظور بررسی مشکلات و چالش های ریاضیات برگزار شده است و خروجی این سمینارها منجر به ارائه و احصاء راهکار عملی و انتشار کتاب ها و مجموعه مقالات دراین زمینه شد.

دکتر محمدزاده با اشاره به تشکیل دبیرخانه اتحادیه انجمن های ایرانی علوم ریاضی در فرهنگستان علوم، اظهار داشت: این اتحادیه ماموریت هایش را برمبنای برنامه و اقدامات نقشه جامع علمی کشور قرار داده است.
ارائه پیشنهادات برای اصلاح کنکور به وزارت علوم

در ادامه دکتر مگردیچ تومانیان رئیس شاخه ریاضی فرهنگستان علوم، در تشریح شاخه ریاضی فرهنگستان علوم اظهار داشت: ۱۴ نفر از اساتید باسابقه و پیشکسوت حوزه ریاضی کشور در شاخه ریاضی فرهنگستان بمنظور بررسی مشکلات و ارائه راهکار در حوزه ریاضی حضور دارند.

وی در توضیح مسائلی که اخیراً در فرهنگستان علوم بررسی شده است، اظهار داشت: در بررسی مسئله کنکور با ارزیابی انجام شده بعنوان مثال متوجه شدیم داوطلب با کسب امتیاز بالا در زبان انگلیسی و کسب امتیاز پایین در ریاضی در رشته فنی پذیرفته می شود که بررسی هایی بمنظور ارائه راهکار انجام شد و پیشنهاداتی برای اصلاح این مساله به وزارت علوم ارسال شده است.

دکنر تومانیان با بیان این مطلب که دانشگاه فرهنگیان نیز مورد بررسی قرار گرفته، اضافه کرد: با توجه به این که دانشگاه فرهنگیان تاکید به جذب فارغ التحصیلان این دانشگاه در آموزش وپرورش و معلمی دارد، موجب می شود بعنوان مثال فارغ التحصیل کارشناسی ریاضی از یک دانشگاه دیگر نتواند بعنوان معلم ریاضی جذب شود.
ریاضی در کشور مورد غفلت واقع شده است

در ادامه دکتر نظام الدین مهدوی امیری، رئیس انجمن ایرانی تحقیق در عملیات با اشاره به اینکه ریاضی در کشور مورد غفلت واقع شده است، اظهار داشت: امروزه ریاضی در دنیا بعنوان مجموعه ای بعنوان علوم ریاضی که تلفیقی از ریاضیات سنتی، ریاضیات کاربردی و تحقیق در عملیات است، شناخته می شود.
وی در تشریح یکی از دلیلهای تشکیل اتحادیه انجمن های ایرانی علوم ریاضی اظهار داشت: یکی از ماموریت های اتحادیه این است شاخه های مختلف ریاضی که در قرن بیستم شکل گرفت را یکجا گردآوردی کند.

دکتر مهدوی با بیان این مطلب که کاربرد عمده تحقیق در عملیات بعنوان یکی از شاخه های ریاضی این است که دانشمندان گروه های مختلف را برای دستیابی به نتایج بهینه گرد هم جمع می آورد، اظهار داشت: شاخه دیگر ریاضی، کدگذاری و رمزگذاری است که برای امور نظامی و کامپیوتر کاربرد دارد.

وی با اشاره به اینکه به شاخه های ریاضی در کشور کم توجهی شده و نگاه سنتی به ریاضی وجود دارد، اضافه کرد: در اتحادیه تلاش داریم علوم ریاضی در کشور از این حالت گذار به حالت پیشرفته ارتقاء یابد.

دکتر مهدوی با بیان این مطلب که هم اکنون در ریاضیات این مشکل وجود دارد که به سبک گذشته آموزش داده می شود، اظهار داشت: ریاضیات باید با سبک جدید یعنی به صورت ترکیبی آموزش داده شود و لزوم دارد ریاضیات در سطح عمومی متحول شود.

وی افزود: بعنوان مثال "مریم میرزاخانی"، خودش تمایل به یادگیری همه زمینه های ریاضی داشت و ترکیب کردن زمینه های مختلف ریاضی برای پیدا کردن چاره مفید بعنوان یکی از خصیصه ها در کسب بالاترین نشان علمی رشته ریاضیات توسط مریم میرزاخانی عنوان شد.

دکتر مهدوی ابراز امیدواری کرد: باتوجه به کاربردهای متنوع علوم ریاضی در سیاست گذاری لحاظ و بودجه گذاری شود.
نگرانی از افت ریاضیات در مدیریت و سیاست گذاری وجود دارد

در ادامه جلسه مهندس رستمی، عضو اتحادیه انجمن های ایرانی علوم ریاضی با تاکید بر اینکه هدف از تشکیل اتحادیه انجمن های ایرانی علوم ریاضی این است که مشکلات به صورت ریشه ای حل شود، اظهار داشت: نگرانی از افت ریاضیات در مدیریت و سیاست گذاری وجود دارد که لزوم دارد این مساله بهبود یابد.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر اجرایی شدن نقشه جامع علمی کشور، اظهار داشت: نقشه جامع علمی بطور کامل در اتحادیه مورد بررسی قرار گرفته و اتحادیه انجمن های ایرانی علوم ریاضی می تواند اثرگذاری ویژه ای باتوجه به لیست اقدامات نقشه جامع برای اجرایی شدن آن داشته باشد.

مهندس رستمی با تاکید بر اینکه این نگرانی وجود دارد که دانش آموزان توانایی حل مسئله را نداشته باشند، اظهار داشت: شاید بتوان گفت علت اصلی این است که دغدغه معلم و دانش آموز تست زنی است و عدم توانایی حل مسئله منجر به تربیت مدیرانی در سطح جامعه می شود که نمی توانند به درستی تحلیل کنند.

وی تاکید کرد: اتحادیه انجمن های ایرانی علوم ریاضی داوطلب است با تشکیل کارگروه های ویژه به اجرایی شدن نقشه جامع علمی کشور کمک نماید.
منبع:

1399/04/03
15:38:08
5.0 / 5
2512
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳