آخرین مهلت ثبت طرح های نانویی برای تسهیل در پروسه تجاری سازی

آخرین مهلت ثبت طرح های نانویی برای تسهیل در پروسه تجاری سازی

پی اچ پی و جی كوئری: چهارمین فراخوان دوره هشتم برنامه نانومچ تا اختتام خردادماه تمدید گردید.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، بنا بر درخواست های گوناگون متقاضیان جهت تمدید مهلت فراخوان و امکان ثبت طرح در برنامه، این فراخوان که از یکم تا بیستم خردادماه برنامه ریزی شده بود، تا اختتام ماه جاری ادامه خواهد یافت.
نانومچ، برنامه ای جهت تسهیل پروسه تجاری سازی ایده ها و طرح های نانویی است و شرط اولیه حضور در آن، دارا بودن یک نمونه اولیه از طرح مذکور است. طرح های دریافتی، از چهار جنبه «معیارهای فنی»، «معیار نو بودن»، «معیار نانویی بودن» و «معیار تجاری» موردارزیابی قرار گرفته که البته در صورت احراز شرایط در ارزیابی های اولیه و حضور در جلسه مصاحبه حضوری، موارد در رابطه با تعامل و انگیزه تیمی نیز مدنظر قرار می گیرد.
هشتمین دوره برنامه نانومچ، از مهرماه سال جاری شروع شده و تابحال سه مرحله فراخوان برگزار شده است. فراخوان سوم که از تاریخ ۱۵ بهمن ماه سال قبل شروع شد و تا ۱۵ اسفندماه ادامه داشت، تحت تأثیر شیوع ویروس کووید-۱۹ قرار گرفت و خیلی از مخاطبان، با محدودیت هایی در دسترسی به اطلاعات و مستندات لازم برای ثبت طرح مواجه گشتند. در همین راستا، نانومچ تصمیم به برگزاری یک مرحله فراخوان جدید گرفته که از شروع خردادماه، لغایت بیستم این ماه ادامه یافت و بنابر درخواست های دریافتی، تا اختتام خردادماه تمدید گردید.
معیارهای ارزیابی طرح در برنامه طرح های نوآورانه
"معیار فنی"، "بررسی سیر پژوهشی و تست های مرتبط"؛ "اعتبارسنجی نتایج ارائه شده"، "بررسی تست های کارایی"، "بازدید از آزمایشگاه/ پایلوت/ خط تولید نمونه/ محصول تولید شده"، "معیار نو بودن"، "بررسی نوآوری طرح در داخل کشور و در سطح بین المللی"، "مقایسه جنبه نوآورانه طرح با آخرین ایده های مطرح در حوزه صنعتی مشابه"از جمله معیارهای ارزیابی طرح در برنامه طرح های نوآورانه محسوب می شوند.
معیار نانویی بودن
برمبنای تعریف استاندارد بین المللی ISO-TS ۱۸۱۱۰: ۲۰۱۵ و استاندارد ملی ۱۲۰۹۸ «فناوری نانو – واژه ها، اصطلاحات و تعاریف اصلی» محصول فناوری نانو، محصولی است که کارکرد یا خاصیت آن مبتنی بر فناوری نانو بوده یا با فناوری نانو بهبود یافته باشد. محصولاتی که سه شرط زیر را دارا باشند، محصول فناوری نانو نامیده می شوند:
"از فناوری نانو و دانسته های علمی نانومقیاس (۱۰۰-۱نانومتر) استفاده شده باشد"
"کارکرد یا خاصیت محصول با فناوری نانو بهبود یافته باشد"
"فرایند تولید محصول مهندسی باشد".
تولیدکنندگان محصولات فناوری نانو باید حداقل آزمون های مشخص کننده جنس و اندازه جزء نانومتری و هم چنین آزمون های کارایی محصول نسبت به نمونه غیر نانومتری را بمنظور انطباق محصول با سه شرط بالا، ارائه نمایند.
معیار تجاری
از جمله معیارهای تجاری می توان به موارد زیر اشاره کرد:
"توسعه و بهینه سازی محصول برای کاربرد صنعتی مشخص"، "امکان تامین مواد اولیه در داخل کشور"، "امکان تولید صنعتی محصول"، "بررسی رقبای داخلی و خارجی"، "بررسی قیمت تمام شده محصول و رقابت پذیری آن در بازار"، "حجم بازار موجود و یا پتانسیل آتی بازار"، "مزیت رقابتی محصول در مقایسه با محصولات مشابه"، معیار تعامل و انگیزه".
این معیار فقط برای طرح هایی در نظر گرفته می شود که بعد از ارزیابی اولیه به جلسه مصاحبه حضوری دعوت می شوند.
میزان علاقه متقاضی به پیشرفت کار
برنامه متقاضی برای تجاری کردن طرح
تیم بودن یا پتانسیل تیم شدن
تعامل و مشارکت متقاضی در پیشبرد کار
اهمیت و اولویت تجاری سازی طرح برای متقاضی
عدم حضور در سایر قسمت های ستاد نانو
طرح هایی که در برنامه نانومچ موردحمایت قرار می گیرند، نباید بطور همزمان و موازی در بخش های دیگر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو جاری و موردحمایت باشند. در صورتیکه فناور در سایر بخش ها مورد حمایت باشد، امکان ورود به برنامه را ندارد اما چنانچه از سایر بخش ها ارجاع داده شده باشد، بعد از بررسی عوامل مختلف، امکان ورود به برنامه را دارند.
برمبنای اعلام ستاد نانو، علاقه مندان می توانند برای ثبت نام به وب سایت nanomatch.ir/page/register/ مراجعه کنند.
منبع:

1399/03/30
21:31:41
5.0 / 5
2116
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴