مدیر كل برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم خبر داد

اختصاص اعتبار به طرح های فناورانه دانشجویان تحصیلات تكمیلی

اختصاص اعتبار به طرح های فناورانه دانشجویان تحصیلات تكمیلی

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری مدیر کل برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم از اختصاص اعتبار به طرح های فناورانه دانشجویان تحصیلات تکمیلی اطلاع داد و اظهار داشت: این مبلغ برای مقطع کارشناسی ارشد ۷.۵ میلیون تومان و بسته به حمایت سازمان حامی حداکثر ۱۵ میلیون تومان و برای مقطع دکتری حداقل ۱۵ و حداکثر ۳۰ میلیون تومان خواهد بود.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا؛ دکتر کشمیری در نشست امضای تفاهم نامه سه جانبه شروع عملیات گرنت فناوری بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پارک مجری و پارک فاوا گزارشی از جزئیات این گرنت عرضه داد و اظهار داشت: سال قبل در هفته پژوهش و فناوری، توافق نامه اجرای طرح گرنت فناوری با پارک فاوا امضا و بعد از چند ماه اجرای آن شروع شد که متاسفانه به علت همزمانی با شرایط کرونا، فراهم شدن مقدمات اجرایی آن به تاخیر افتاد.
وی ضمن اشاره به طرح گرنت فناوری، درباره مراحل آن توضیح داد: فراخوان و اطلاع رسانی این طرح اوایل سالجاری انجام شد، سپس پذیرش طرح ها (شامل دریافت درخواست و تقاضا) و نهایتاً بررسی و اعلام حمایت توسط سازمان حامی اجرا شد.
کشمیری با اشاره به اینکه در سومین مرحله، طرح های پذیرفته شده اعلام و اعتبارات آن تعیین می شود، خاطرنشان کرد: حالا برای ابلاغ اعتبارات آمادگی داریم. در ادامه باید تأمین منابع انجام و تمام منابع موجود برای اجرای این برنامه در اختیار صندوق های پژوهش فناوری قرار گیرد. به عبارتی تمام منابع باید در اختیار صندوق قرار داده شود و حسب دستور پرداخت پارک مجری، پرداخت به مجری انجام می شود.
به قول این مقام مسئول، حالا چهار عضو در تأمین منابع مشارکت دارند که شامل خود مجری (اگر متعهد شده باشد)، پارک مجری، وزارت عتف و پارک فاوا می شود.
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، کشمیری در ادامه خاطرنشان کرد: در اجرای این طرح ۹ مجموعه همکاری دارند، همچون پارک فاوا بعنوان سازمان حامی، وزارت عتف، پارک علم و فناوری مجری و همینطور صندوق نوآوری و شکوفایی هم احتمالاً به طرح خواهد پیوست.
دکتر کشمیری ضمن عرضه آمار و ارقامی درباره تعداد درخواست ها، اظهار داشت: در مرحله اول ۱۱۲ درخواست داشتیم که ۸۲ طرح پذیرفته و برای اعلام نظر پارک فاوا ارسال شد. نهایتاً ۴۷ طرح مورد پذیرش نهایی قرار گرفت.
به قول مدیرکل برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، ۵۰ درصد حمایت سازمان حامی از نظر تعدادی به طرح های استان سمنان تعلق گرفته است.
کشمیری همینطور درباره مبلغ پشتیبانی از طرح ها توضیح داد: به طرح هایی که مجری تعهدی آورده نقدی نداشته باشند از سوی پارک مجری مبلغ سه میلیون و ۷۵۰ هزار تومان در پروژه های کارشناسی ارشد و هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در پروژه های دکتری تخصیص داده می شود. همین مبلغ هم از سوی وزارت عتف به پروژه ها اختصاص می یابد.
وی افزود: بسته به حمایت حامی، به پروژه های کارشناسی ارشد حداقل ۷.۵ میلیون تومان و دکتری ۱۵ میلیون تومان تعلق می گیرد.
این مقام مسئول اضافه کرد: حداقل حمایت در صورت عدم تعهد مجری در آورده، برای مقطع کارشناسی ارشد نیز، ۷.۵ میلیون تومان و بسته به حمایت سازمان حامی حداکثر ۱۵ میلیون تومان و برای مقطع دکتری حداقل ۱۵ و حداکثر ۳۰ میلیون تومان خواهد بود.
دکتر کشمیری در اضافه کرد: در صورت تعهد مجری در آورده، این مبالغ به ترتیب در مقطع ارشد به حداقل ۱۱ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان و حداکثر ۲۶ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان و در مقطع دکتری حداقل ۲۲ میلیون و ۲۵۰ هزارتومان و حداکثر ۵۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزوده می شود.
وی افزود: تا کنون در مقطع ارشد ۸۲ درخواست و در مقطع دکتری ۳۰ درخواست برای حمایت داشته ایم که از این میان به ترتیب ۵۶ طرح در مقطع ارشد و ۲۶ طرح در مقطع دکتری مورد پذیرش قرار گرفته اند. از میان این طرح ها در مقطع ارشد ۲۶ طرح و در مقطع دکتری ۲۱ طرح مورد حمایت پارک فاوا قرار گرفته اند.
مدیر کل برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم درباره تعهد مجریان، پارک های مجری، وزارت علوم و پارک فاوا افزود که این مراجع متعهد هستند تا از طرح های پذیرفته شده به ترتیب ۳۰۰ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، ۴۰۱ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، ۶۳۳ میلیون ۷۵۰ هزار تومان و ۸۲۵ میلیون تومان آورده کسب کنند.
وی در ادمه به سرفصل های این اعتبارات اشاره نمود و اضافه کرد: این اعتبارات در سه سرفصل توانمندسازی، نیروی انسانی و تحقیق و توسعه قابل هزینه است که در شرایط کنونی طرح ها آماده ابلاغ هستند و مجریان می توانند از آغاز دیماه از حمایت های دریافتی هزینه کنند.
کشمیری در انتهای سخنانش بیان نمود: از بهمن ماه هم علاوه بر پارک های علم و فناوری ۵ استان فعلی، پارک های ۱۰ استان دیگر به جمع اعضای شبکه تاد اضافه می شوند.
همینطور در ادامه این نشست، دکتر جعفر صدیق، رئیس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات ضمن تشکر از تلاشهای وزارت علوم اظهار داشت: امروز خانواده پارک ها را دارای سامانه کردیم که دستاوردی مهم برای ۶ پارک عضو شبکه تاد، وزارت علوم و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بعنوان حامی بوده است و امیدوارم این حرکتی که از جانب ما شروع شده به بهترین شکل ادامه پیدا کند.
در انتهای نشست، سه توافق نامه دوجانبه و سه جانبه بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پارک مجری، پارک فاوا و صندوق پارک های استانی و همینطور میان سازمان حامی، پارک فاوا و صندوق پارک های استانی به امضا رسید.
منبع:

1399/09/21
22:36:46
5.0 / 5
1510
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
دوستان پی اچ پی و جی كوئری