ایجاد سد ایمنی روی پوست در مقابل خورشید با كرم های نانویی محققان كشور

ایجاد سد ایمنی روی پوست در مقابل خورشید با كرم های نانویی محققان كشور

به گزارش پی اچ پی و جی كوئری یكی از شركتهای تولیدكننده محصولات آرایشی و بهداشتی با استفاده از نانو ذرات دی اكسید تیتانیوم كرم ها و لوسیون ضدآفتابی را عرضه نموده است كه به محض اعمال بر روی پوست، سدی در مقابل اشعه خورشید ایجاد خواهد نمود.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، یکی از شرکتهای تولیدکننده محصولات آرایشی و بهداشتی، طیفی از کرم ها و لوسیون های ضدآفتاب را به بازار عرضه نموده است که به علت استفاده از نانو مواد عملکرد مطلوب تری نسبت به کرم های رایج در بازار دارد.
در فرمولاسیون این کرم از بازتاب دهنده های معدنی و جاذب های طبیعی مانند نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم به همراه روغن های گیاهی و سایر مواد موثر استفاده شده است تا احتمال بروز واکنش های التهابی و آلرژی را به حداقل برساند.
در کرم ضد آفتاب از پارامتری بعنوان (solar protection factor (SPF استفاده می شود که این پارامتر نشان دهنده میزان جذب پرتوهای مضر نور آفتاب است و در محصولات ضدآفتاب این شرکت با کاهش ابعاد ذرات تیتانیوم، این ذرات قابلیت جذب و پراش پرتوهای خورشید را پیدا کرده و در نتیجه خاصیت ضدآفتاب بودن در این کرم ها ایجاد می شود. اگر از ذرات درشت تر استفاده شود، کرم به صورت رنگ سفید در آمده که عملکرد ضدآفتابی نخواهد داشت.
این نانوذرات دارای پوششی از جنس الکیل سیلان هستند که وجود این پوشش عاملی به همراه نانومقیاس بودن ذرات اکسیدتیتانیوم سبب شده تا کرم ها بتوانند SPF بالایی داشته باشند.
ضدآفتاب های نانویی بلافاصه بعد از مصرف، خاصیت محافظت کنندگی خویش را ایجاد و سد دفاعی در مقابل اشعه فرابنفش خورشید ایجاد می کنند. نانوذرات مورداستفاده در این محصول وارد سلول نمی شوند و در همان لایه های سلول مرده پوست باقی می مانند.
بر اساس اعلام ستاد نانو، ساختارهای بلوری نانوذرات دی اکسید تیتانیوم به دو صورت روتایل و آناتاز مورداستفاده قرار می گیرند. این درحالی است که اتحادیه اروپا استفاده از ساختار آناتاز را در تولید محصولات آرایشی بهداشتی ممنوع اعلام نموده است و ساختار روتایل را موردپذیرش قرار داده است و این شرکت ایرانی محصولات خویش را در ساختار روتایل به تولید می رساند.1399/09/12
13:25:16
5.0 / 5
1301
تگهای خبر: تولید , شركت , فرم , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴