امكان كاهش عملیات خطرزا در صنعت نفت و گاز با خدمات دانش بنیان بومی

امكان كاهش عملیات خطرزا در صنعت نفت و گاز با خدمات دانش بنیان بومی

پی اچ پی و جی كوئری: تعدادی از محققان یكی از شركت های دانش بنیان با ارائه خدمات نمودارگیری، ویژه صنعت نفت و گاز، این صنعت را قادر به پیش بینی رفتار چاه ها كردند و موفق شدند انجام عملیات‎های پرخطر و هزینه زا را كاهش دهند.


به گزارش ایسنا، مرتضی عسگری، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، با اعلان اینکه از سال ۸۶ بعنوان یکی از شرکت های مورد تایید فنی و تخصصی قرارداد مستقیم ارائه خدمات نمودارگیری را با شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب منعقد کردیم، اظهار داشت: خدمات نمودارگیری چاه در واقع ثبت داده های مربوط به اندازه گیری یک یا چند پارامتر سیال تولید شده در چاه های نفت و گاز است که از این داده ها برای توصیف یا پیش بینی رفتار چاه تولیدی استفاده می شود. این خدمت مورد استفاده در صنایع بالادستی نفت می باشد.
وی، انجام نمودارگیری تولید با اهداف گوناگونی همچون ارزیابی عملکرد دینامیکی و میزان تولید در بخش های مختلف چاه، عیب یابی مشکلات پیش آمده و پایش میزان اثربخشی عملیات تحریک یا تکمیل چاه دانست و افزود: خدمات نمودارگیری، شرکت نفت و شرکت های تابعه را قادر می کند تا نیاز به عملیات‎های پرخطر و هزینه زا را کاهش دهند و ما با ارائه گستره ای وسیع از انواع نمودارگیری به صنعت نفت این امکان را می‎دهیم تا به بالاترین سطوح تولید در تمامی شرایط خشکی و دریا دست یابیم.
عسگری ارزیابی یکپارچگی چاه را از دیگر خدمات این شرکت نام برد و اشاره کرد: یکپارچگی هر چاه سؤالی است که پاسخ آن از عهده هیچ ابزار یا اندازه گیری به تنهایی برنمی آید و نیاز به ترکیب و راندن چنین ابزار و تفسیر یکپارچه اطلاعات دارد. عدم بررسی هرگونه نشتی هرچند کوچک می تواند عواقب مختلفی از کاهش تولیدی تا تخریب محیط زیست داشته باشد که خود سبب توقف تولید، تعمیرات هزینه بر و جرائم مختلف قانونی می باشد.
برمبنای اعلام معاونت علمی ریاست جمهوری، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان افزود: خدمات اندازه گیری اشباع سیالات مخزن هم جزء خدمات ارائه شده ما است. بلافاصله بعد از تکمیل چاه و آغاز تولید، باید مخزن نفتی، برای پیش بینی رفتار آن و برنامه ریزی پروسه تولید بطور پیوسته مورد پایش قرار گیرد.1399/08/27
13:02:43
5.0 / 5
1148
تگهای خبر: تخصص , تولید , خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
دوستان پی اچ پی و جی كوئری