در سفر دكتر طیبی به جزیره كیش كلید خورد؛

حمایت جهاددانشگاهی از توسعه علمی و فناورانه در كیش

حمایت جهاددانشگاهی از توسعه علمی و فناورانه در كیش

به گزارش پی اچ پی و جی كوئری رئیس جهاددانشگاهی با سفر یك روزه به جزیره كیش ضمن بازدید از مزرعه پرورش ماهی در قفس این جزیره بر توسعه همكاریهای بیشتر تاكید كرد و در ادامه این سفر قرارداد بهره برداری از فرهنگ سرای مركزی كیش برای استقرار شركت های دانش بنیان در حوزه ی صنایع خلاق هم به امضا رسید.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا طیبی، رئیس جهاددانشگاهی و دکتر غلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، بامداد سه شنبه ۶ آبان ماه از مزرعه پرورش ماهی نیک زا واقع در روستای گرزه جزیره کیش با ظرفیت تولید سالانه ۳ هزار تن ماهی و صادرات به کشورهای اروپایی و حاشیه خلیج فارس بازدید و در جریان فعالیت این شرکت در حوزه پرورش ماهی در دریا قرار گرفتند.
در این بازدید بر استقرار یک شرکت مزرعه پرورش ماهی در قفس" بعنوان شرکتی خلاق و پیشرو در مرکز نوآوری کیش تاکید شد.
حمایت و همکاری جهاددانشگاهی در مورد توسعه صنعت پرورش ماهی در قفس و ارتقاء فرایند بسته بندی و عرضه محصولات با استفاده از امکانات حمل و نقل هوایی کیش در بستر شبکه آنلاین از دیگر نکات مورد تاکید در این بازدید بود.

حضور در جزیره کیش فرصتی برای توسعه فعالیتهای فناورانه جهاددانشگاهی
دکتر طیبی عصر سه شنبه در نشستی که با هدف امضا قرارداد بهره برداری از فرهنگ سرای مرکزی کیش برای استقرار شرکت های دانش بنیان در حوزه صنایع خلاق با جهاددانشگاهی برگزار گردید با تاکید بر اینکه حضور در جزیره کیش فرصتی برای توسعه فعالیتهای فناورانه و الگوسازی در سطوح گسترده تر خواهد بود اظهار داشت: در دنیای امروز ملاک سنجش توان کشورها، قدرت آنها در توسعه علم، تبدیل آن به فن آوری و کاربردی کردن فناوری ها است.

رئیس جهاددانشگاهی بابیان اینکه توسعه علم فناورانه زیرساخت اصلی اقتدار دفاعی و اقتدار اقتصادی دانش بنیان است که هرروز باید به روزرسانی شود اضافه کرد: فلسفه به وجود آمدن جهاددانشگاهی هم این بوده تا اثبات نماییم توان انجام کارهای علمی بزرگ راداریم و علم را به فن و فنون را به خدمات برای عرضه داخلی و خارجی تبدیل می نماییم و به لطف خداوند تابحال با تلاشهای فراوان مجموعه، الگوسازی های بزرگی در کشور و تمامی حوزه ها بخصوص صنایع خلاق صورت گرفته است.
دکتر طیبی با اشاره به اینکه از دیرباز علاقمند به حضور در کیش برای انجام فعالیت باهدف ایجاد دروازه ورود به خارج از کشور بوده ایم اظهار داشت: شرایط دستیابی به این هدف با کمک و همت دکتر مظفری و همکاران محترمشان فراهم شده تا بتوانیم در حوزه های مهندسی، علوم اجتماعی، صنایع خلاق و فرهنگی کارهای ارزشمند ای را با حضور شرکت های دانش بنیان به مرحله عمل برسانیم.

ایشان در ادامه عنوان کرد: یکی از زمینه هایی که می تواند کمک جدی به اقتصاد کشور داشته باشد، اقتصاد حوزه فرهنگ است که خوشبختانه کشور ما دارای دیرینه ای بسیار قدیمی و قوی در حوزه صنایع فرهنگی و خلاق و نرم است که توسعه آن در کشور بکر است و استعدادهای خوبی داریم که باید یاری نماییم تا شکوفا شوند.

دکتر طیبی اضافه کرد: جهاددانشگاهی اولین پارک فناوری های نرم و صنایع فرهنگی را در کشور ایجاد کرد و امروز خوشحالیم که با کمک مدیرعامل محترم سازمان منطقه آزاد کیش جناب دکتر مظفری و امضا این قرارداد شرایطی فراهم گردید تا جوانان ما در کیش و کشور بتوانند فعالیتهای خویش را توسعه دهند و تجربیات 40 ساله جهاددانشگاهی فرصتی برای عرضه خدمات به داخل و خارج از کشور را ایجاد نماید.

ایشان در ادامه تصریح کرد: جهاددانشگاهی علاوه بر فعالیت در حوزه های فرهنگی و صنایع نرم و خلاق جهاددانشگاهی؛ در سایر زمینه ها ازجمله حوزه های فنی و مهندسی، پزشکی، کشاورزی، علوم انسانی و اجتماعی و بحث اشتغال خانگی دارای توانمندی علمی و فناورانه بسیار قوی است و اساسا حضور در جزیره کیش فرصتی برای توسعه فعالیتهای فناورانه و الگوسازی در سطوح گسترده تر خواهد بود.

اقدامات جهاددانشگاهی در کشور منشأ خدمات بسیار بزرگی بوده است
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش هم در این جلسه حضور جهاددانشگاهی بعنوان مجموعه ای توانمند و عملگرا در حوزه پژوهش های کاربردی در کیش را منشأ خدمات و تحولات گسترده برشمرد.

دکتر مظفری اظهار داشت: زحمات دولت های مختلف در منطقه آزاد کیش، زمینه توسعه و انجام فعالیتهای بزرگ را فراهم آورده که بستر اجرای خیلی از طرح های موردنیاز در سطح کشور است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به اینکه جمعیت دانشجویی و جمعیت دانش آموزی کیش تقریباً برابر است و در کمتر جایی از کشور این مورد دیده می شود، اظهار داشت: حضور پردیس ها و شعب دانشگاه های برتر کشور در جزیره اتفاق مبارکی است که در طول سال ها سبب شده کیش درزمینه های علمی حرفی برای گفتن داشته باشد.

وی ادامه داد: برای تداوم پیشرفت های علمی، تاکید ما به دانشگاه های مستقر در جزیره و دانشگاه های مادر این بوده که رویکرد آنها تنها آموزشی نباشد و با تغییر رویکرد در مقاطع مختلف، کارهای مطلوبی هم انجام شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش افزود: مناطق آزاد در دنیا نسل ششم خویش را تجربه می کنند و ما هم باید تلاش نماییم که به نتیجه مطلوب برسیم و از طریق های میان بر برای رسیدن به اهداف بلند کشور استفاده نماییم. بدین منظور، حضور شرکت های دانش بنیان یکی از بحث هایی اساسی است که در برنامه راهبردی ما تدوین شد و در ادامه تلاشهای دوره های قبل که بخشی از بستر مهیا شده بود و همینطور تلاش همکاران ما در این دوره، مبحث شرکت های دانش بنیان با همراهی معاونت علمی ریاست جمهوری، پارک های علم و فناوری کشور و حوزه معاونت پژوهشی وزارت علوم به سرعت عملیاتی شد و باوجود فرازوفرودها، مرکز نوآوری کیش شکل گرفت و نمایندگان دانشگاه های برتر کشور و برخی شرکت های دانش بنیان در مرکز نوآوری مستقر شدند.
وی با اشاره به اینکه خلاء حضور جهاددانشگاهی در بین مجموعه های علمی مستقر در کیش محسوس بود اظهار داشت: با عنایت به ظرفیت های خوب کیش از جهاددانشگاهی بعنوان مجموعه ای بسیار توانمند و عملگرا در حوزه پژوهش های کاربردی که منشأ خدمات و تحولات گسترده درزمینه های مختلف بوده است درخواست کردیم که در کنار مجموعه های دیگر برای تحولات بزرگ در کیش حضور یابد.
دکتر مظفری در ادامه عنوان کرد: با عنایت به ظرفیت بسیار بالا و توانمندی جهاددانشگاهی در حوزه های مختلف، این نقطه آغاز همکاریهای مشترک ما خواهد بود و خدا را شاکریم که امروز با حضور دکتر طیبی رئیس محترم جهاددانشگاهی، در ادامه مباحث قبلی و پیرو امضا تفاهم نامه بین سازمان منطقه آزاد کیش و جهاددانشگاهی، انعقاد این قرارداد که به فعالیتهای شرکت های دانش بنیان در حوزه صنایع خلاق و بیشتر به مباحث فرهنگی و رسانه ای تاکید دارد، در محل فرهنگسرای مرکزی کیش مستقر خواهد شد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش اضافه کرد: اقدامات جهاددانشگاهی در کشور منشأ خدمات بسیار بزرگی بوده و امروز هم ظرفیت ها و فرصت ها در جزیره کیش برای همکاریهای دوجانبه فراوان است و طبق مذاکرات صورت گرفته، یکی از اساسی ترین مباحث علاوه بر استقرار شرکت های دانش بنیان در حوزه صنایع خلاق، مبحث تاکید بر اقتصاد دریا است که با محوریت سازمان منطقه آزاد کیش و جهاد، برای تمامی سواحل کشور الگوسازی کرده و خدمات به آنها را در دستور کار قرار دهیم.
وی تصریح کرد: در ساختمان فرهنگسرای مرکزی فضای خوبی فراهم شده که با رویکرد صنایع خلاق در حوزه فرهنگ و هنر و رسانه در 20 آبان که روز کیش نام گرفته است در کنار پژوهشکده محیط زیست به بهره برداری برسد. به علت موقعیت خاص و استراتژیک کیش، موضوعات گوناگونی برای همکاریهای دوطرفه با جهاددانشگاهی بخصوص در حوزه دریا و مسائل در رابطه با آن و جود دارد محور فعالیتهای مشترک خواهد بود.

دکتر مظفری، حضور جهاددانشگاهی را در کنار مجموعه های بزرگ اقتصادی بسیار مؤثر خواند و بیان داشت: امروز با ورود به بحث پرورش ماهی در قفس هم کارهای خوبی انجام شده است و در این راستا پشتیبانی و حضور سازمان منطقه آزاد کیش هم می تواند تاثیر بسزایی در انجام امور و کارهای مشترک فی درخلال داشته باشد. شاید در منطقه آزاد کیش محدودیت هایی برای برخی حوزه ها مانند پرورش ماهی در قفس داشته باشیم اما حضور شرکت های دانش بنیان در جزیره بعنوان هاب علمی می تواند نقش بسزایی ایفا کند و درحالی که ما در بندر آفتاب و بندر چارک و این مرز ساحلی 5700 کیلومتری، پشتیبانی سازمان منطقه آزاد کیش و جهاددانشگاهی شرایط مطلوب تری را در این حوزه ها فراهم آورد.

به گزارش روابط عمومی جهادددانشگاهی، دکتر مظفری از طریق اندازی طرح ملی توسعه مشاغل خانگی جزیره اطلاع داد و اضافه کرد: 20 آبان همراه با آغاز به کار رسمی پارلمان زنان کیش طرح ملی توسعه مشاغل خانگی هم راه اندازی می شود و تحولات خوبی را رقم خواهد زد و امیدواریم محل استقرار صنایع تولیدی مشاغل خانگی هم از جانب شرکت عمران و خدمات تا روز کیش آماده و بهره برداری شود.

مدیرعامل سازمان در انتها اضافه کرد: امید دارم که این نشست فرصت برای بهره مندی از توان تجربیات جهاددانشگاهی باهدف کمک به اقتصاد کشور فراهم آورد و ما هم به نوبه خود منشأ خدمات بهتر به هم وطنان باشیم.1399/08/09
15:27:45
5.0 / 5
1424
تگهای خبر: آنلاین , تولید , خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP