رئیس سازمان تنظیم مقررات رسانه های صوت و تصویر فراگیر:

تعداد كاربران فضای مجازی در كشور 40 میلیون نفر است

تعداد كاربران فضای مجازی در كشور 40 میلیون نفر است

به گزارش پی اچ پی و جی كوئری رئیس سازمان تنظیم مقررات رسانه های صوت و تصویر فراگیر، آمار مصرف فضای مجازی در كشورمان را ۴۰ میلیون نفر اعلام نمود و اظهار داشت: بینندگان تلویزیون در كشورمان در ماه های اخیر چندین برابر شده است.به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از مهر، صادق امامیان در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما اضافه کرد: یکی از استفاده های مهم فضای مجازی، عملکرد شبه رسانه ای آن است، چونکه از محصولاتی، چون صوت و تصویر استفاده می نماید.
او افزود: پیام رسان ها جزو رسانه های فضای مجازی محسوب نمی شوند، چونکه پیام رسان ها مبتنی بر متن و نوشتار هستند و از صوت و تصویر بهره ای نمی برند.
امامیان خاطرنشان کرد: حجم وسیعی از اینترنت مصرفی جهان به تماشا یا دانلود ویدئو مربوط می شود، ازاین رو طبق آمارهای جهانی، تا سال ۲۰۲۱ بیشتر از ۸۰ درصد ترافیک اینترنت دنیا به ویدئو اختصاص خواهد یافت.
او اضافه کرد: بر مبنای آمارهای گوناگون، مصرف مردم جهان از رسانه های مجازی در هفت ماه اخیر به دو برابر افزایش یافته که البته علت اصلی آنرا می توان افزایش اوقات فراغت و در خانه ماندن اجتماعی عنوان نمود.
رئیس سازمان تنظیم مقررات رسانه های صوت و تصویر فراگیر، آمار مصرف فضای مجازی و رسانه های کاربرمحور در کشورمان را ۴۰ میلیون نفر اعلام نمود و افزود: طبق نظرسنجی های صدا و سیما، بینندگان تلویزیون در کشورمان هم در ماه های اخیر چندین برابر شده بگونه ای که هم اکنون صدا و سیمای کشورمان حدود ۹۰ درصد جمعیت کشور را تحت پوشش خود قرار داده است.
رئیس سازمان تنظیم مقررات رسانه های صوت و تصویر فراگیر اظهار داشت: رسانه های تصویر محور اجتماعی، سلاطین اطلاعات در جهان محسوب می شوند.
صادق امامیان اضافه کرد: رسانه های مجازی صوت و تصویر محور با جمعیت کاربر بیشتر از دو میلیارد نفر در جهان امروزه بعنوان پایگاه قوی و پر قدرت اطلاعات از سراسر دنیا محسوب می شوند که طبق قانون مصوب سال ۲۰۱۸ اروپا که البته هفته پیش لازم الاجرا شد، این رسانه ها باید نزد سازمان تنظیم مقررات رسانه های صوت و تصویر فراگیر هر کشور به ثبت برسند.
او با پرداختن به خبرساز شدن رسانه های مجازی تیک تاک در آمریکا اظهار داشت: رئیس جمهور آمریکا ظهور یک رسانه مجازی با بیشتر از ۱۰۰ میلیون کاربر را نوعی خط و تهدید می داند چونکه برای ترامپ مهم می باشد که چرا یک رسانه مجازی با این حجم از اطلاعات دقیق و بستر مناسبی برای تبلیغات میلیاردی، چرا تحت اختیار دولت آمریکا نیست، ازاین رو رسانه های مجازی امروز به شکلی به جنگ دو ابرقدرت جهان (آمریکا و چین) رفته اند.
امامیان افزود: دارا بودن یک رسانه مجازی بومی و ملی جزو ابعاد جدید حکمرانی ملی یک دولت قرار می گیرد، ازاین رو در آمریکا و اروپا شاهد می باشیم که رسانه؛ دیگر تنها در ابعاد یک فعالیت فرهنگی محدود تعریف نمی گردد.
او از پالایش محتواهای غیرقابل دفاع در فضای مجازی توسط واحد نظارت بر محتوای سازمان تنظیم و مقررات اطلاع داد و اضافه کرد: با تمام نظارت های دقیقی که در حال انجام می باشد، متأسفانه مشکلات محتوایی حل نخواهد شد چونکه در فضای مجازی و رسانه های جمعی مجازی فیلم ها و سریال هایی وجود دارد که با فرهنگ ایرانی ما مغایرت دارد اما با چسباندن زیرنویس نامتعارف بر روی آنها به خورد فکر و ذهن مردم داده می شود اما با این وجود مردم می توانند شکایات خود از این نوع محتواها را اعلام نمایند. در بعضی موارد یک ساعته و در مواردی هم حداکثر یک هفته ای به شکایات آنها رسیدگی و اعمال قانونی صورت می پذیرد.
امامیان اظهار داشت: هم اکنون هیچ مجموعه غیرمجاز و غیرقانونی جهت عرضه محتوا و فیلم و سریال در کشور فعال نیست البته امکان دارد برخی با تغییر آدرس وبگاه خود برای مدتی کوتاه فعالیت غیرمجاز داشته باشند اما در بین مدت و بلندمدت امکان فعالیت آنها وجود ندارد.


منبع:

1399/07/18
10:52:15
5.0 / 5
1799
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱