پركاربردترین نانوساختارها در محصولات ایرانی حوزه ساخت وساز را بشناسید

پركاربردترین نانوساختارها در محصولات ایرانی حوزه ساخت وساز را بشناسید

پی اچ پی و جی كوئری: بررسی و پایش محصولات ایرانی نشان میدهد نیترید تیتانیوم، دی اكسیدسیلیكون و اكسید روی پركاربردترین نانوساختارهای محصولات ایرانی حوزه ساختمان هستند كه كاربرد آنها در محصولات این حوزه خواصی چون خود تمیزشوندگی، آنتی باكتریال و ضد اشعه فرابنفش به وجود می آورد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، بانک محصولات پایگاه داده استت نانو، حاوی اطلاعات مربوط به محصولات نانو حوزه های مختلف است و ۸۳۸ محصول از ۴۰ کشور جهان در این بانک درج شده است که از این تعداد، ۷۰۷ محصول به بخش مصالح ساختمانی، ۶۶ محصول به بخش تزئینات ساختمان و ۶۵ محصول به بخش مواد ساختاری اختصاص دارد.
با تجزیه و تحلیل داده های مربوط به محصولات ایرانی، مشخص شده است که نیترید تیتانیوم، دی اکسیدسیلیکون و اکسید روی پرکاربردترین نانوساختارهای محصولات ایرانی حوزه ساختمان هستند. نقره، کلی (رس)، دی اکسیدتیتانیوم و گرافن در رتبه های بعدی رایج ترین نانوساختارهای مورد استفاده در محصولات ایرانی حوزه ساخت و ساز قرار دارند.
این در شرایطی است که در بخش محصولات نانو حوزه ساخت و ساز در آمریکا، رایج ترین نانوساختار دی اکسیدتیتانیوم، دی اکسیدسیلیکون و نقره هستند که بعد از آنها نانولوله های کربنی، اکسید آلومینیوم، اکسید روی و گرافن قرار دارند.
در کشور آلمان، دی اکسید سیلیکون، دی اکسید تیتانیوم و نقره به ترتیب رایج ترین نانوساختارهای مورد استفاده در محصولات حوزه ساخت و ساز هستند.
آمریکا با ۱۶۷ محصول، بیشترین محصولات بخش ساخت و ساز را در این بانک به خود مختص کرده است، در رتبه های بعدی، آلمان (۱۴۳ محصول)، چین (۸۷ محصول)، ایران (۸۶ محصول) و روسیه (۶۶ محصول) قرار دارند.
اینکه این نانو ساختارهای پرکاربرد در چه محصولات در بخش ساخت و ساز استفاده می شوند، بررسی ها نشان داده است که پوشش ها بیشترین میزبان نانوساختارها در حوزه ساخت و ساز بوده اند. در رتبه های بعد، رنگ و سطوح خود تمیزشونده قرار دارند. بتن، شیشه، نما، آجر، گچ، سنگ و چوب همچون مواد ساختمانی هستند که نانومواد به آنها اضافه می شوند.
بر مبنای اعلام ستاد نانو، استفاده از این نانوساختارها باعث بروز رفتارهایی نظیر خودتمیزشوندگی، خواص آنتی باکتریال، ضدآب، ضد پرتوفرابنفش، ضدآلودگی، زیست سازگاری و مقاومت به خوردگی در محصولات حوزه ساخت و ساز می شود.
منبع:

1399/07/14
13:39:07
5.0 / 5
1886
تگهای خبر: كاربر , كشور , محصولات , مقاوم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱