ستاری خبر داد

دانشگاه آزاد وارد شبكه آزمایشگاهی معاونت علمی می شود

دانشگاه آزاد وارد شبكه آزمایشگاهی معاونت علمی می شود

به گزارش پی اچ پی و جی كوئری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تاكید بر اینكه هر كسی كه تجهیزات علمی را ساخته می تواند از بازار بزرگی كه در كشور به وجود آمده درآمدزایی كند، اظهار داشت: تفاهم نامه های جدیدی با دانشگاه آزاد اسلامی داریم كه امیدواریم به تدریج عملیاتی شوند، چون حجم خیلی از تجهیزات آزمایشگاهی در دانشگاه آزاد است.


به گزارش ایسنا سورنا ستاری امروز در تقدیر از آزمایشگاه ها و پژوهشگران آزمایشگاهی که در محل معاونت علمی برگزار شد، با اعلان اینکه قسمتی از هزینه های آزمایشگاهی مربوط به تجهیزات می شود، اضافه کرد: این هزینه ها، هزینه های سنگینی است، به خاطر داریم که در یکی از دانشگاه های شهرستان ها یکی از اعضای هیات علمی درخواست دستگاه TEM داشت که در همان زمان با شبکه آزمایشگاهی تماس گرفته شد و در زمینه تعداد این دستگاه پرسیده شد و این که این دستگاه در همان دانشگاه وجود داشته است.
وی با اعلان اینکه بعضی از دستگاه های آزمایشگاه یک روز و یا یک هفته در سال مورد استفاده قرار می گیرند، اظهار نمود: این مشکل یک مشکل جدی است که ما تجهیزات آزمایشگاهی زیادی داریم که بدون هدف خریداری شده اند و یا دستگاه برمبنای اجرای یک پروژه ای خریداری شده است. من می توانم تجهیزات بسیاری را نام ببرم که خریداری شده اند ولی حتی یک تست هم با آنها انجام نشده و در حال حال حاضر دستگاه از کالیبراسیون خود خارج شده است.
ستاری با اعلان اینکه خیلی از دستگاه ها که از کالیبراسیون خود خارج شده جهت راه اندازی مجدد باید هزینه های زیادی را پرداخت، افزود: خریداری تجهیزات آزمایشگاه کار ساده‎ای نیست، بلکه نیاز به قطعات و نمایندگی و پیشتیباتی دارد.
معاون علمی رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه این تجهیزات به صورت جزیره ای در کنار هم قرار گرفته اند، افزود: آزمایشگاه هایی در دانشگاه ها راه اندازی شده اند که حتی اعضای هیات علمی آنها نمی دانند که چه دستگاه هایی خریداری شده است و در صورتیکه دستگاه ها خراب شوند، نمی دانند با چه کسی باید تماس بگیرند.
وی با اعلان اینکه در حوزه پژوهش با این مسائل مواجهیم، اضافه کرد: این امر موجب شد که ما راه اندازی شبکه راهبردی آزمایشگاهی را بطور جدی پیگیری نماییم و با این اقدام تا حالا بیش از ۱۶ هزار دستگاه «های تک» آزمایشگاهی وارد این شبکه شده است و بخش خصوصی که کمتر تجهیزات را دارد، بیشترین سرویس حدود ۴۵ درصد خدمات شبکه راهبردی آزمایشگاهی را دریافت کرده چون این بخش می داند که چه دستگاهی را می خرد و تلاش می کند که خروجی داشته باشد.
ستاری با اعلان اینکه ما به این مطلب توجه نمی نماییم که این نیروی انسانی و محقق است که پژوهش را انجام می دهد نه دستگاه آزمایشگاه، افزود: دستگاه آزمایشگاهی یک ابزار است.
وی با اشاره به خدمات شبکه راهبردی آزمایشگاهی، اظهار داشت: بیش از ۱۰۰ هزار نفر در باشگاه مشتریان و ۶ هزار شرکت و ۴ تا ۵ هزار نفر افراد مستقل و اعضای هیات علمی دانشگاه ها عضو این شبکه شدند.
ستاری ارائه تخقیف تا ۵۰ درصد به اعضای هیات علمی را از حمایت های این شبکه از پژوهشگران دانشگاهی نام برد و اضافه کرد: من اعلام کردم که اگر حتی اعضای هیات علمی از این سهمیه استفاده کردند، باز این سهمیه تمدید شود؛ چونکه این خالص ترین خدمت به اعضای هیات علمی است و تا آنجایی که می توانیم هزینه های خدمات آزمایشگاهی را برای اعضای هیات علمی، پژوهشگران و پژوهشگران و دانشجویان پسا دکترا کاهش دهیم تا آنها را ترغیب نماییم که از این شبکه استفاده کنند و این امر موجب رشد آنها می شود.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اعلان اینکه باید پژوهشگران را ترغیب نماییم که از این شبکه استفاده کنند، این امر را سبب تقویت و رشد بخشی خصوصی دانست و تصریح کرد: تفاهم نامه های جدیدی با دانشگاه آزاد اسلامی داریم که امیدواریم به تدریج عملیاتی شوند، چون حجم خیلی از تجهیزات آزمایشگاهی در دانشگاه آزاد است.
وی با تاکید بر لزوم ترویج فرهنگ گروهی کار کردن و شبکه ای، اشاره کرد: ما مشکلات زیادی برای واردکردن تجهیزات آزمایشگاهی و تعمیرات و نرم افزارهای آنها داریم و پشتیبانی از ساخت تجهیزات ساخت داخل از برنامه های ما است که خوشبختانه عدد قابل توجهی تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل داریم.
وی اشاره کرد: ما معمولا در معاونت علمی تجهیزات خارجی خریداری نمی نماییم.
ستاری با اشاره به توسعه آزمایشگاه ها در کشور، اضافه کرد: امروزه شاهدیم که دانش آموزان در آزمایشگاه های پژوهشسراها حضور دارند و با دستگاه های آزمایشگاهی کار می کنند که این امر یک فرهنگ سازی است.
وی با اعلان اینکه ما می توانیم دستگاه‎ های آزمایشگاهی را خودمان بسازیم و نوآوری های کشور را از همان زمان به دانش آموزان منتقل نماییم، اظهار نمود: برمبنای نیاز دانش آموزان، می توانیم دستگاه ها و تجهیزاتی را بسازیم و این همچون کارهایی است که با وزارت آموزش و پرورش برای همکاری در نمایشگاه ایران ساخت شروع کردیم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اعلان اینکه به صورت جدی از شبکه حمایت می نماییم، اضافه کرد: حالا کلیه اعضای علمی، نخبگان، ایرانیان مقیم خارج و پژوهشگران خاص، از ۵۰ تا ۹۰ درصد تخفیف آزمایشگاهی برخوردار می شوند.
ستاری با تاکید بر اینکه شبکه آزمایشگاهی جایی است که باید از پژوهشگران حمایت شود، افزود: از هر کسی که طرح و پروژه تحقیقاتی دارد تا آنجایی که بتوانیم این شبکه آزمایشگاهی فناوری راهبردی را تقویت می نماییم تا پژوهشگران در دانشگاه ها و پژوهشگاه ها بتوانند از خدمات آن بهره مند شوند.
وی با تاکید بر اینکه ما بزرگترین خریدار صنعت آزمایشگاهی در کشور هستیم، تصریح کرد: ما بازار بزرگی داریم و هر کسی که دستگاه و تجهیزات آزمایشگاهی دارد می تواند از این بازار بزرگی که بوسیله دانشگاه ها و مراکز پژوهشی فراهم شده، دستگاه خودرا به مرحله تست، وارد و از آن درآمدزایی کند.
معاون علمی رئیس جمهوری ابراز امیدواری کرد که این رشد بطور جدی تری ادامه یابد.
منبع:

1399/07/13
21:56:22
5.0 / 5
1689
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , سرویس , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP