در فقدان پیشكسوت ترویج دانش فضایی كشور؛

از ارسال قرآن و كارت پستال های استاد فرشچیان به فضا تا حضور فضانوردان نامدار در ایران

از ارسال قرآن و كارت پستال های استاد فرشچیان به فضا تا حضور فضانوردان نامدار در ایران

به گزارش پی اچ پی و جی كوئری ارسال اولین قرآن چاپ ایران و كارت پستال های مینیاتورهای استاد فرشچیان به ایستگاه فضایی بین المللی و دعوت از فضانوردان به ایران تنها گوشه ای از فعالیتهای سیروس برزو روزنامه نگار پیشكسوت فضایی است كه صبح امروز یكشنبه درگذشت.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، سیروز برزو روزنامه نگار حوزه فضایی که انتشار صدها مقاله علمی ترویجی در معتبرترین رسانه های علمی ایران، برگزاری ده ها نمایشگاه فضایی با حضور فضانوردان نامدار جهان در کشور، ارسال اولین قرآن چاپ ایران و کارت پستال های مینیاتورهای استاد فرشچیان به ایستگاه فضایی بین المللی را در کارنامه خود به ثبت رسانده است، بعد از ۴ دهه فعالیت بامداد امروز درگذشت.
وی در سال ۱۳۳۲ در سرخس به دنیا آمد و از همان دوران نوجوانی با راهنمایی یکی از معلمان خود، کلکسیونی از عکس ها و یادمان های فضایی را جمع آوری کرد و این سرآغاز علاقه مندی اش به دانش و فناوری فضایی شد. بعدها بعد از فارغ التحصیلی بعنوان دبیر حرفه و فن به استخدام آموزش و پرورش درآمد و همزمان فعالیتهای روزنامه نگاری خویش را از سال ۱۳۵۸ با انتشار مقالاتی در ماهنامه دانشمند شروع کرد.
مقالات و گزارش های وی در نشریات علمی آن زمان مورد توجه قرار گرفت و در نهایت از تدریس کناره گیری و به دعوت موسسه کیهان به تهران مهاجرت کرد و سپس در اوایل دهه ۶۰، مامور تاسیس مجله کیهان علمی شد و در مسئولیت اولین سردبیر این نشریه، فعالیتهای مطبوعاتی اش را پی گرفت.
سیروس برزو، در اواخر همان دهه، امتیاز انتشار ماهنامه تخصصی با نام «مرزهای بیکران فضا» را دریافت کرد. این ماهنامه حدود ۳۰ شماره منتشر شد و نقطه عطفی در تاریخ روزنامه نگاری علمی ایران محسوب می شد. گفتگوهای اختصاصی با فضانوردان، انتشار گزارش های ویژه از رویدادهای فضایی جهان، برگزاری نمایشگاه ها و کلاس های آموزش فضایی، بخشی از نوآوری های مرزهای بیکران فضا به شمار می رفت.
این نشریه به علت مشکلات مالی تعطیل شد و بعد از آن سیروس برزو به روسیه مهاجرت کرد. برزو در سال های سکونت در روسیه بعنوان استاد زبان فارسی در دانشگاه های شهرهای مسکو، آستراخان و اوفا به تدریس و تربیت دانشجویان خدمت می کرد. وی در زمان خدمتش در روسیه برای آشنا کردن دانشجویان و جامعه روسیه با فرهنگ ایرانی و ادب فارسی، ده ها رویداد فرهنگی و مسابقات ادبی برگزار کرد.
فضانوردان نامداری همچون گئورگی گرچکو، الکساندر باالندین، ویکتور گارباتکو، سالیجان شریپف، الکساندر الکساندروف، والدیمیر الزوتیکن و غیره به دعوت او به ایران سفر کرده و با یادگاری های اهدایی آنها به برزو، نمایشگاه ها و همایش های فضانوردی گوناگونی در شهرهای مختلف برگزار کردند. همینطور وی در سال ۱۳۸۵ موفق شد به کمک پاول وینوگرادوف، فضانورد نامدار روسی، کارت پستال هایی از مینیاتورهای استاد محمود فرشچیان را به همراه کتاب اولین های فضانوردی (نوشته خودش) به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال نماید.
در سال های بعد هم برزو با همراهی الکساندر کالری، یک جلد کلام الله مجید را بعنوان اولین قرآن چاپ ایران به فضا ارسال کرد. این آثار، بعدها و بعد از بازگشت از فضا، در مراسم مختلفی در ایران رونمایی گردید و در معرض دید علاقه مندان قرار گرفت. سیروس برزو در مدت اقامتش در روسیه، ارتباط خویش را با جامعه مطبوعاتی ایران حفظ کرد و از او گزارش های اختصاصی از پروازهای فضایی و هم گفتگو با فضانوردان در رسانه های ایران منتشر می شد.
وی در اوایل دهه ۹۰، برای همیشه به ایران بازگشت تا تجربیاتش را در اختیار گروه ها و نهادهای مختلف فضایی برای ترویج دانش و فناوری فضایی در ایران قرار دهد. برزو از جانب انجمن ترویج علم ایران در سال ۱۳۹۲ به پاس سال ها فعالیت در حوزه روزنامه نگاری و ترویج فناوری فضایی در کشور، تقدیر گردید و همینطور نشان هایی را به واسطه این فعالیت ها از فضانوردان مطرح روسیه دریافت کرد.
انتشار هفت عنوان کتاب علمی ترویجی، به همراه کمک و مشاوره به تاسیس چندین مرکز ترویج علوم فضایی در کشور، بخشی از خدماتی بود که سیروس برزو در سالهای بعد از بازگشت به ایران انجام داد. سرانجام سیروس برزو، در ۱۳ مهر ۱۳۹۹ و در آستانه آغاز هفته جهانی فضا و در صورتی که مشغول کمک به راه اندازی یک مرکز بزرگ آموزش و ترویج فناوری فضایی در کرمان بود، بر اثر مبتلا شدن به بیماری کرونا در سن ۶۷ سالگی درگذشت.
منبع:

1399/07/13
13:54:59
5.0 / 5
1484
تگهای خبر: تخصص , خدمات , فناوری , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵