در گفت وگو با پی اچ پی و جی كوئری مطرح شد

قوانین مالكیت ادبی، هنری و فكری نیازمند بازبینی است

قوانین مالكیت ادبی، هنری و فكری نیازمند بازبینی است

بنیانگذار رشته مالكیت فكری در دانشگاه تهران با انتقاد از نبود قوانین به روز و متناسب با شرایط درباره مالكیت ادبی هنری و مالكیت فكری مخترعان، مصنفان، مبتكران و مولفان، اظهار داشت: این قوانین باید به روزرسانی شوند.


دکتر سعید حبیبا در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه قانون ادبی هنری در کشور مربوط به سال ۱۳۴۸ است، در ادامه اظهار نمود: البته پیش نویس آن توسط اساتید تدوین و توسط نمایندگان دوره پیشین مجلس شورای اسلامی بررسی گردید، اما به صحن علنی مجلس نیامد.
وی با اعلان اینکه در مجلس نهم هم در کمیسیون تایید شد، اما به صحن علنی مجلس نیامد، اظهار داشت: این حاکی از آنست که در تصویب قوانینی که در حوزه پشتیبانی از مبتکرین، مولفین و... می تواند تحولی ایجاد شود، سهل انگاری می شود، این در حالیست که در بعضی کشورهای پیشرفته در حوزه علم و فناوری که حرفی برای گفتن دارند، قوانین سالی ۲ بار اصلاح می شود اما قوانین مالکیت ادبی و هنری ایران مربوط به سال ۴۸ و مالکیت صنعتی مربوط به سال ۸۶ است !
بنیانگذار رشته مالکیت فکری در دانشگاه تهران با اعلان اینکه بااینکه با ورود فضای مجازی کارها آسانتر شده، اما در مقابل تجاوز به این حقوق راحتتر و بیشتر شده است، در ادامه اضافه کرد: باید قوانین متناسب با شرایط روز و تحولات به روز شود.
حبیبا اضافه کرد: در بیشتر کشورهای دنیا از دو بعد معاهدات بین المللی در عرصه مالکیت فکری با گذشته قابل مقایسه نیست؛ شمار معاهدات بین المللی تا دهه ۲۰۰۰ میلادی ۱۰ تا ۱۲ معاهده بوده، اما الان به حدود ۲۷ معاهده رسیده است که این مساله نشان از فعال و پویا بودن دنیا در این عرصه را دارد.
وی با اشاره به وجود دو سازمان WTO و WIPO فعال در عرصه مالکیت فکری، اظهار داشت: همه این موارد حاکی از اهمیت این مساله در دنیاست. در کشور ژاپن هم سالی دو بار قوانین مرتبط را بازبینی می کنند.
بنیانگذار رشته مالکیت فکری در دانشگاه تهران با اعلان اینکه به روزرسانی قوانین عاملی برای تشویق مبتکران و مخترعان شمرده می شود، افزود: بدین ترتیب جلوی ناقضین و متجاوزین حقوق گرفته می شود.1399/06/27
19:31:31
5.0 / 5
1628
تگهای خبر: فضای مجازی , فناوری , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳