اتحادیه اروپا هشدار داد

ضرر تراشه سازان اروپایی در چین

ضرر تراشه سازان اروپایی در چین

پی اچ پی و جی کوئری: کمیسیون اروپا با اشاره به افزایش سرمایه گذاری پکن در صنعت نیمه رسانا و کوشش برای خودکفایی در فناوری های کلیدی، این نگرانی را بیان کرد که تراشه سازان این بلوک، در خطر از دست دادن سهم قابل توجهی از بازار چین هستند.به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، اظهارات منابع آگاه و گزارش کمیسیون اروپا که توسط بلومبرگ مشاهده شده است، نشان میدهد شرکت هلندی NXP Semiconductors NV، اینفئون تکنولوژیز و رنسانس الکترونیکس ژاپن ممکنست از کوشش های چین برای تقویت رقبای داخلی لطمه ببینند. هرچند این شرکت ها، پیشرفته ترین نیمه رساناهای صنعت مانند پردازنده های مورد استفاده در آیفون اپل را نمی سازند اما تولیدکننده میکروکنترلرها و سایر تراشه های ضروری برای بخش های کلیدی اقتصاد همچون خودرو، دستگاه های صنعتی و لوازم الکترونیکی مصرفی هستند.

مقامات اروپایی در گزارشی که برای دیدار بین آنها و همتایانشان از آمریکا، ژاپن و کره جنوبی تهیه شده بود، نوشتند: استانداردهای تبعیض آمیز، الزامات مواد محلی و سایر موانع غیرتعرفه ای می توانند برای تشویق رشد شرکت های داخلی سازنده میکروکنترلر در چین مورد استفاده قرار گیرند و هم اکنون نیز استفاده می شوند و می تواند بازار وسیع خودرو های برقی پکن را به ضرر اروپایی ها و ژاپنی ها تقویت کند.

میکروکنترلرها یا MCUها در حقیقت کامپیوتر های کوچکی روی یک تراشه هستند که بطور معمول یک عملکرد واحد مانند فعال کردن کیسه هوا در ماشین یا کنترل دمای آب در ماشین لباسشویی را در یک قطعه الکترونیکی کنترل می کنند. در این گزارش آمده است که چین هم اکنون در ۳۰ درصد از تقاضای جهانی برای MCU، سهم دارد.

دولت چین اوایل امسال در امتداد کمپین کاهش اتکا به واردات غربی و تقویت صنعت نیمه رسانای داخلی، محرمانه از سازندگان خودرو های برقی خواست تا خریدهای خودرا از سازندگان تراشه خودرو های داخلی را به میزان شایان توجهی بالا برند.

بنا بر این تحلیل، تراشه سازان اروپایی هم ممکنست تاثیر سرمایه گذاری سنگین چین در ظرفیت قطعاتی مانند نیمه رساناهای آنالوگ، گسسته، سیگنال مختلط و قدرت را احساس کنند.

چین در راه صرف بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار برای ساخت کارخانه های جدید تراشه برای ساخت نیمه رساناهای مورد نیاز برای همه چیز از لوازم خانگی گرفته تا گوشیهای هوشمند است. بعد از اعمال محدودیت آمریکا برای خرید تراشه های پیشرفته و تجهیزات ساخت آنها توسط شرکت های چینی، پکن به شدت هزینه های خودرا برای ظرفیت داخلی افزایش داده است.

این کشور روی تراشه های قدیمی متمرکز شده است که کمتر پیشرفته هستند و تحت محدودیت های آمریکا نیستند، اما به سبب بازارهای رو به رشد خودرو های برقی و انرژی های تجدیدپذیر، تقاضا برای آنها همچنان درحال افزایش است.

گروه تجاری SEMI پیش بینی نمود در فاصله سالهای ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۷، چین ۴۱ کارخانه تراشه سازی راه اندازی خواهدنمود که بیش از هر منطقه دیگری در جهان است.

شی جین پینگ، رییس جمهور چین، در اوایل هفته گذشته، با اشاره به تسلط سایر کشورها بر برخی فناوری های کلیدی همچون نیمه رساناها، خواهان افزایش نوآوری شد و بر تشدید تقابل فناوری کشورش با آمریکا اصرار کرد.

واشنگتن نگران است که سازندگان تراشه چینی به تدریج بازار جهانی را از محصولات خود لبریز کنند که مشابه اقدامات چین در بازارهای خورشیدی و فولاد خواهد بود. مقامات آمریکایی چنین نگرانی هایی را با همتایان اروپایی خود مطرح کرده اند.

بازوی اجرائی اتحادیه اروپا درحال بررسی میزان استفاده گسترده شرکت های اروپایی از تراشه های ساخت چین است، اما تازه ترین تحلیل این نهاد نشان میدهد که احتمال کمتری دارد این نگرانی که تراشه های چینی بطور سیستماتیک بازار جهانی را تسخیر می کنند، به واقعیت تبدیل گردد.

طبق این تحلیل که تا حدی با استناد به داده های سازنده تجهیزات هلندی ASML Holding NV بوده، تقاضا در چین به قدری بالا است که هر ظرفیت اضافی حداقل تا سال ۲۰۳۰ توسط بازار داخلی جذب خواهد شد. شرکت های چینی بطور معمول تراشه ها را منحصرا برای شرکت هایی می سازند که مقرشان در آنجا است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، مقامات اروپایی اعلام نمودند تولیدکنندگان تراشه چینی به سبب عرضه بیش از اندازه، ممکنست ظرفیت خودرا با ورود به جنگ قیمت با رقبای داخلی خود کاهش دهند.
1403/04/10
10:12:56
5.0 / 5
144
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP