۴۵ كشور مقصد محصولات نانویی ایرانی

۴۵ كشور مقصد محصولات نانویی ایرانی

تا ابتدای مرداد امسال، 684 محصول نانوی دارای گواهی نانومقیاس از 30 شركت های ایرانی تولید شده اند كه از این تعداد 259 محصول موفق دریافت نانو مقیاس شدند.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، بر طبق آمار انتشار یافته در پایگاه اطلاع رسانی محصولات فناوری نانوی ایران تا ابتدای مرداد ماه ۱۳۹۹ شرکت های ایرانی موفق به تولید ۶۸۴ محصول نانو شده اند.
از این ۶۸۴ محصول نانو، ۲۱۵ مورد مربوط به تجهیزات نانو و ۴۶۹ مورد مربوط به کالای نانو بوده است. این محصولات به بیش از ۴۵ کشور جهان صادر می شوند که کشورهایی چون استرالیا، چین، کره جنوبی، مالزی، اندونزی، اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه قسمتی از مقاصد صادراتی این محصولات هستند.
هم اکنون ۲۵۹ شرکت نانو در کشور موفق به دریافت گواهی نانومقیاس برای تولید محصولات نانو شده اند. نمودار زیر روند رشد تعداد محصولات نانو را طی سال های گذشته نشان میدهد که رشد تعداد محصولات از سال ۱۳۹۲ بسیار چشم گیر بوده است.


ستاد توسعه فناوری نانو در امتداد ایجاد شفافیت بازار محصولات نانو و به تبع آن ارتقای کیفی این محصولات و افزایش اعتماد مصرف کنندگان و نهایتا توسعه بازار مواد و محصولات نانو به محصولات حوزه فناوری نانو تاییدیه نانومقیاس بوسیله واحد ارزیابی موسسه خدمات فناوری تا بازار (کریدور) اعطا می کند.
این واحد با بررسی مدارک و مستندات متقاضی، نسبت به تدوین دستورالعمل بازرسی و طراحی آزمون ها جهت بررسی محصول اقدام می کند. بعد از بازدید و نمونه برداری از محل تولید و انجام آزمایش ها طبق طرح آزمون، گزارش فنی واحد بازرسی در خصوص تایید/عدم تایید نانومقیاس محصول اعلام می شود.
گواهینامه نانومقیاس به محصولاتی اعطا می شود که تولیدکننده آن علاوه بر رعایت الزامات فنی اشاره شده، سایر الزامات تولیدی و تجاری مندرج در بخشنامه های موسسه (از جمله پروانه ساخت و یا بهره برداری، واحد کنترل کیفیت فعال، حضور کارشناس نانو در شرکت و غیره) را رعایت کرده و قرارداد اعطای گواهینامه نانومقیاس را امضا کند. به محصولاتی که تولیدکننده آن فقط الزامات فنی محصول را برآورده است، گواهینامه آزمایشی نانومقیاس اعطا می شود. لازم به ذکر است، مواد و محصولاتی در حوزه فناوری نانو قرار می گیرند و به آنها تأییدیه نانومقیاس اعطا می شود که مطابق با استاندارد ملی ۱۲۰۹۸ و استانداردهای بین المللی (ISO/TS ۲۷۶۸۷) در پروسه بازرسی موارد زیر را دارا باشند:
مقیاس بین ۱ تا ۱۰۰ نانومتر
مهندسی بودن پروسه تولید
بهبود خواص نسبت به محصول مشابه (نمونه شاهد بدون استفاده از فناوری نانو).
برمبنای اعلام ستاد نانو، گواهینامه نانومقیاس با اعتبار یک ساله صادر شده و قابل تمدید است. همین طور در طول مدت اعتبار جهت اطمینان از ثبات مقیاس و خواص محصول تولیدکننده، بازرسی های دوره ای از شرکت انجام می شود.1399/06/01
22:55:54
5.0 / 5
1792
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱