اختلاف حقوقی نوکیا با برندهای چینی حل نشد

اختلاف حقوقی نوکیا با برندهای چینی حل نشد

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، نوکیا، اعلام نمود که یک توافق امتیاز انحصاری نسل پنجم (۵G) با شرکت تلفن هوشمند چینی آنر (Honor) امضا نموده است، اما درگیری های حقوقی این شرکت فنلانی با سایر شرکتهای چینی بر سر حق امتیاز انحصاری، ادامه دارد.به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، این سازنده تجهیزات مخابراتی فنلاند که زمانی سازنده شماره یک تلفن همراه در جهان بود، صاحب مجموعه امتیازهای انحصاری مهم در ارتباط با شماری از فناوری های کلیدی مورد نیاز در تولید تلفن است و درآمد حاصل از صدور مجوز، ۳۹ درصد از سود عملیاتی نوکیا را در سال ۲۰۲۲ تشکیل داد.

به گفته یک منبع آگاه، نوکیا از سال ۲۰۲۱ با شرکتهای چینی ویوو و اوپو در کشورهای مختلف، بر سر استفاده از امتیاز انحصاری فناوری های نسل چهارم و پنجم، درگیر اختلافات حقوقی بوده است که هنوز هم حل نشده است.

طبق گزارش چاینا مورنینگ پست، این شرکت فنلاندی بعد از یک شکست اخیر در چین که در آن، دادگاه چینی از درخواست اوپو برای کاهش نرخ حق امتیاز فناوری های نوکیا، طرفداری کرده بود، از توافق دوستانه با آنر استقبال کرد. شرکت آنر سابق بر این، زیرمجموعه شرکت هواوی بود و بعد از اعمال تحریم های آمریکا، از این شرکت جدا شد.

سوزانا مارتیکاینن، مدیر ارشد صدور مجوز نوکیا، در اطلاعیه ای ضمن اشاره به قرارداد آنر اظهار داشت: این چهارمین قرارداد بزرگ بدون مرافعه حقوقی تلفن هوشمند است که نوکیا طی ۱۲ ماه گذشته منعقد کرده است. ونیو ژو، رئیس مالکیت معنوی جهانی شرکت آنر اظهار داشت: آنر به حقوق حق مالکیت معنوی بشدت احترام گذاشته و قویا اعتقاد دارد که ارزش معقول مالکیت معنوی، برای توسعه صنعت تلفن همراه حائز اهمیت می باشد.

اوپو در رابطه با حکم دادگاه چین اظهار داشت: این دستورالعمل های روشنی را برای نرخ حق امتیاز فناوری های ضروری استاندارد نسل پنجم برای فعالان صنعت ارتباطات جهانی فراهم می آورد. این حکم همینطور نتایج مهمی برای موارد مشابه دارد.

نوکیا در ۳۰ دسامبر، اعلام نمود که به اهداف مالی خود برای سال ۲۰۲۳ دست نخواهد یافت، چونکه نمی تواند درآمد حاصل از بحث تمدید مجوز را که انتظار می رود تا سال ۲۰۲۴ ادامه یابد، تائید کند. در بیانیه نوکیا آمده است: هر چند مذاکرات فشرده ای میان طرفین مربوط وجود دارد و دادگاه ها در سراسر دنیا به نفع نوکیا رای داده اند، این شرکت پشتیبانی از ارزش امتیازهای انحصاری خویش را نسبت به زمان بندی های مشخص برای حل وفصل مرافعات حقوقی، در اولویت قرار می دهد.

در ۹ ماهه سال ۲۰۲۳، درآمد حاصل از مجوز، بیشتر از نیمی از سود عملیاتی نوکیا را تشکیل داد در حالیکه فروش بخش زیرساخت شبکه و شبکه های تلفن همراه کاهش پیدا کرد.

شرکتهای اوپو و ویوو متعلق به شرکت بی بی کی الکترونیک چین هستند در حالیکه هواوی، برند آنر را در نوامبر سال ۲۰۲۰، به کنسرسیومی متشکل از ۳۰ شرکت عامل و کارگزار فروخت.

بر اساس گزارش رویترز، شرکت تحقیقاتی کانالایز اعلام نمود که آنر در سه ماهه سوم سالجاری میلادی، با فروش ۱۱.۸ میلیون دستگاه تلفن هوشمند در بزرگترین بازار گوشیهای هوشمند جهان، در رتبه اول ایستاد.

منبع:

1402/10/17
09:46:14
5.0 / 5
272
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳