ارائه بسته آموزشی غیرحضوری شبیه سازی دینامیك مولكولی با نرم افزار NAMD و VMD

ارائه بسته آموزشی غیرحضوری شبیه سازی دینامیك مولكولی با نرم افزار NAMD و VMD

پی اچ پی و جی كوئری: از طرف ستاد توسعه فناوری نانو بسته آموزشی غیرحضوری «شبیه سازی دینامیك مولكولی با نرم افزار NAMD و VMD» در اختیار كاربران قرار گرفت.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، بسته آموزشی غیرحضوری «شبیه سازی دینامیک مولکولی با نرم افزار NAMD و VMD»، از امروز چهارشنبه ۲۹ مردادماه شامل دو دوره مقدماتی و پیشرفته در اختیار کاربران قرار می گیرد ضمن آنکه امکان ثبت نام به صورت مجزا در هر دوره وجود دارد.
آزمون اختتام دوره، ۱۶ تا ۲۳ شهریورماه برگزار می شود و شرکت کنندگانی که موفق به کسب نمره بالای ۵۰ درصد شوند، گواهی اختتام دوره را دریافت می کنند.
شبیه سازی دینامیک مولکولی در مقیاس نانو (NAMD) یک نرم افزار کامپیوتری برای شبیه سازی دینامیک مولکولی است که با بهره گیری از مدل برنامه نویسی موازی ++Charm نوشته شده است؛ باتوجه به بازده موازی و کارایی بالای این نرم افزار، اغلب از آن برای شبیه سازی سیستم های بزرگ (شامل میلیون ها اتم) و سیستم های بیومولکولی استفاده می شود. این نرم افزار در سال ۱۹۹۵ توسط نلسون و همکارانش بعنوان برنامه دینامیک مولکولی موازی ارائه شد که در کنار برنامه گرافیکی VMD قادر به شبیه سازی بود.
برمبنای اعلام ستاد نانو، VMD برای مدل سازی، تجسم و تجزیه و تحلیل سیستم های زیستی نظیر پروتئین ها، نوکلئیک اسیدها و لایه های لیپیدی طراحی شده است؛ از آنجایی که این نرم افزار می تواند فایل های بانک داده پروتئین استاندارد (PDB) را بخواند و ساختار دربرگیرنده آنها را نمایش دهد، می توان از آن برای مولکول های متداول تر نیز استفاده نمود. VMD از روش های مختلفی برای نمایش و رنگ آمیزی مولکول ها استفاده می نماید و می تواند برای متحرک سازی و آنالیز شبیه سازی دینامیک مولکولی نیز استفاده گردد. به صورت خاص این نرم افزار بعنوان نمای گرافیکی یک برنامه شبیه سازی دینامیک مولکولی استفاده می شود و قادر می باشد تحرک مولکول را تحت شرایط شبیه سازی به صورت متحرک به نمایش درآورد.
منبع:

1399/05/30
21:48:59
5.0 / 5
2129
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴