توضیحات رئیس سازمان پدافند در مورد ماجرای جایگاه های سوخت

توضیحات رئیس سازمان پدافند در مورد ماجرای جایگاه های سوخت

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، رئیس سازمان پدافند غیرعامل درباره ی علت اختلال اخیر در سامانه های سوخت کشور، اظهار داشت: در یکی از شبکه های دریافت و پرداخت لطمه پذیری وجود داشت که درحال پیگیری امنیتی هستیم.



به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از مهر، «سردار غلامرضا جلالی» در مراسم افتتاح هفتمین نمایشگاه صنایع بومی پدافند غیرعامل که بامداد امروز در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار گردید، اظهار داشت: در ارتباط با اختلال سامانه سوخت مشخص شده که لطمه پذیری در یکی از شبکه های دریافت و پرداخت این سامانه بوده است.
سردار جلالی افزود: با توجه به این که سامانه سوخت متشکل از چندین سامانه همچون سامانه کنترل توزیع سوخت، سامانه پرداخت و دریافت مالی و سامانه برنامه ریزی فروش نفت می باشد که به یکدیگر متصل هستند، بروز مشکل در یکی از این سامانه ها می توانست این بی نظمی را به وجود آورده باشد.
وی اضافه کرد: اقداماتی مطرح بود که آیا این اختلال داخلی یا حمله است. به طور معمول در زمان حمله دو عنصر برای تحلیل وجود دارد، یکی پیدا کردن شواهد و قرائن حمله و دیگری تحلیل و بررسی اطلاعاتی است تا بفهمیم چطور این اتفاق افتاده است. طبیعتاً چون در حین حمله می توانیم حدسیاتی مطرح نماییم اما باید برای اطمینان بطورکامل بررسی لازم را انجام دهیم. در حین حمله هم ارجاع به مقصر و پیگیری محلی از اعراب ندارد. نخستین اقدام اطلاع رسانی است که نخستین اطلاعیه را دو ساعت پس از حمله منتشر کردیم.
وی اظهار داشت: کار دوم این بود که حفظ و ادامه کارکرد بود که با جداسازی سیستم سوخت رسانی از شبکه سوخت رسانی و ادامه فعالیت آن به شکل دستی بود که پس از سه ساعت نزدیک به ۵۵ درصد از سامانه ها به سوخت رسانی بازگشت و پس از ۲۴ ساعت به ۹۰ درصد رسید و کمتر از یک روز خدمت رسانی دراین زمینه را به مردم به حالت عادی برگرداندیم.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل تصریح کرد: سعی کردیم حداقل پیامد منفی ممکن برای مردم ایجاد شود و نسبت به سال قبل دراین زمینه موفقیت خوبی بوده است. در دنبال کردن منشأ تهدید موفق شدیم شناسایی هایی دراین زمینه صورت گیرد که ضدبدافزار مهاجم از جنس APT بود که بررسی درباره ی آن در حال انجام می باشد.
سردار جلالی افزود: هر سه شبکه را بررسی کردیم. در شبکه سوخت و برنامه ریزی لطمه پذیری جدی مشاهده نشد، در یکی از شبکه های دریافت و پرداخت لطمه پذیری وجود داشت که درحال پیگیری امنیتی هستیم. این مسئله مثل یک پرونده جنایی پیچیده است. سامانه سوخت سامانه قدیمی است و در برنامه بلندمدت باید حتما به سمت بروزرسانی و نوسازی حرکت نماید.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور اظهار داشت: باید در فضای سایبری و سایر حوزه ها بتوانیم فناوری و صنعت بومی امن با قابلیت طراحی و کنترل در داخل کشور را داشته باشیم. دفاع، تهدید و امنیت در کشور منوط به توسعه فناوری های امن بومی است.
سردار جلالی اظهار داشت: محصولات کلیدی و راهبردی ساختیم که برای کشور باارزش است و بوسیله آن می توانیم پدافند مدرن را ساماندهی نماییم. تولید سامانه های کنترل امنیتی فضای سایبری، سامانه اسکادا، سامانه کنترل حملات توزیع شده، سرور بومی و … همچون این محصولات هستند. بیش از ۵۵ درصد تهدیدات جهانی و در ایران حدود ۳۰ درصد حملات سایبری انجام شده مبتنی بر هوش مصنوعی بوده است.
رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور با اشاره به رویکرد این سازمان در قبال حملات سایبری، اظهار داشت: با توجه به این که ما درباب حملات سایبری شرایط را در سه مرحله پیش از حادثه، حین حادثه و بعد از حادثه دسته بندی می نماییم، مجموعه اقدامات ما در حوزه سامانه سوخت به پس از حادثه برمی گردد که لطمه شناسی و تهیه نقشه های اجرائی و برنامه ریزی است که آنرا پس از حمله انجام شده در سال ۱۴۰۰ تهیه کردیم و بخش عمده ای از آن اجرا شد.
وی با اشاره به رویکرد این سازمان در قبال حملات سایبری، اظهار داشت: با توجه به این که ما در حملات سایبری شرایط را در سه مرحله پیش از حادثه، حین حادثه و بعد از حادثه دسته بندی می نماییم، مجموعه اقدامات ما در حوزه سامانه سوخت به پس از حادثه برمی گردد که لطمه شناسی و تهیه نقشه های اجرائی و برنامه ریزی است که پس از حمله ۱۴۰۰ آنرا تهیه کردیم و بخش عمده ای از آن اجرا شد.

1402/10/03
08:13:41
5.0 / 5
288
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲