عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای مطرح كرد

کیفیت سرعت و امنیت اینترنت یک چالش و رقابت جهانی

کیفیت سرعت و امنیت اینترنت یک چالش و رقابت جهانی

پی اچ پی و جی کوئری: عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای معتقد می باشد که پایین نگه داشتن قیمت اینترنت برای یک مدت زمان طولانی در دولت های قبل، برخی محدودیت ها و موانع رگولاتوری، توان سرمایه گذاری را از بخش خصوصی گرفته و طبعا شبکه های موبایل هم توانایی ارائه سرویس مطلوب را نداشتند و امروز که اینترنت به نیازی مبرم تبدیل گشته، این بحران بیشتر ملموس شده است.حمید فروزنده - نایب رئیس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی کامپیوتر ای- در گفتگو با ایسنا، در ارتباط با مسائل در رابطه با اینترنت در کشور، اظهار داشت: جامعه در پروسه انتقال به جامعه دانش بنیان است و بستر توسعه ای جامعه بستر ارتباطات خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه کیفیت سرعت و امنیت این بستر امروز یک چالش و رقابت جهانی است، افزود: در این چالش، باوجود ظرفیت های بالای دانشی علمی کشور، در موقعیت جهانی مناسبی قرار نداریم، در حالی که سرعت بالا، کیفیت و امنیت اینترنت و دسترسی راحت به آن نیاز مبرم روز مردم و کسب وکار های نوین است.

فروزنده ضمن اشاره به مشکلاتی که در عرصه دسترسی به اینترنت در کشور وجود دارد، گفت: مشکلات فوق زمانی قابل حل خواهند بود که در وهله اول بستر زیر ساختی ارتباطات بصورت یکپارچه حل شود که طرح توسعه شبکه فیبر کشور در این خصوص درحال انجام می باشد. با توجه به اینکه که حدود ۳۰ درصد هزینه این پروژه توسط منابع دولتی تامین می شود و بدیهی است مابقی باید توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری شود و منطقا بخش خصوصی بدون کسب درآمد معقول قادر به انجام چنین کاری نیست.

نایب رییس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه ای افزود: به این جهت برخلاف چند دوره گذشته قیمت گذاری باید در اختیار نهاد مرتبط بخش صنفی سازمان نظام صنفی رایانه ای و نهادهای مرتبط قرار گیرد.

وی با اشاره به این که از طرفی حل مبحث ورود انحصاری پهنای باند به کشور هم چالشی است که سال هاست که مداوم مطرح شده و توجهی به آن نشده است، اشاره کرد: سایر مشکلات این امر سبب می شود تامین کنندگان سرویس، نتوانند شبکه یکپارچه خویش را مدیریت و با حداکثر ظرفیت به درستی بهره برداری کنند؛ علاوه بر آن از قیمت رقابتی در سطح جهانی بطور مطلوب و بهینه استفاده نمایند.

وی افزود: مردم و کسب وکارها به سبب اعمال محدودیت هایی که برخی از آنها ضروری و گاها بازدارنده هم نبوده به سمت استفاده از وی پی ان ها و پهنای باند ماهواره ای رفته اند که علاوه بر اینکه سبب تحمیل هزینه اضافی به سبد خانوار شده است، سبب شده برخی از افراد از دو یا چند دستگاه موبایل استفاده کنند، چون که برخی برنامه ها با وی پی ان کار کرده و برخی دیگر بدون وی پی ان کار می کند؛ تمام این موارد سبب ایجاد هزینه اضافی به کسب وکارها و مردم شده است.

وی در ادامه ضمن اشاره به لطمه هایی که عدم دسترسی به اینترنت به بخش خصوصی وارد می کند، تشریح کرد: یک قسمتی از بخش خصوصی عرضه کننده خدمات اینترنت بصورت مستقیم هستند که درآمد آنها ناشی از استفاده از پهنای باند و اینترنت است. وقتی که دسترسی پایین باشد و مردم نتوانند از اینترنت استفاده کنند، خود به خود درآمد این بخش کم می شود. باید تاکید کنم که سیاست جاری فیلترینگ اثرات دیگری هم غیر از برنامه های اینستاگرام و واتساپ داشته است که مبحث اختلال نوتیفیکیشن ها از آن جمله است به طوریکه این مورد استفاده از هر اپلیکیشنی را دارای اختلال جدی کرده بود.

فروزنده با تاکید بر اهمیت اینترنت در زندگی روزمره، اظهار داشت: تأثیر اینترنت بر زندگی و کسب وکار مردم غیر قابل کتمان است. اکنون تمام شرکتها و مردم سرویسهای خویش را بر روی اینترنت عرضه یا دریافت می کنند و اگر این مورد مبتلا به اختلال شود، عملا کل سیستم مختل می شود. دولت و حاکمیت هم خدمات خویش را در اینترنت عرضه می کند، به این جهت اختلال و قطع این سیستم سبب نارضایتی عمومی و اشکالات اساسی تری خواهد شد و در صورت مشکل هم دریافت کنندگان اینترنت هم عرضه کنندگان خدمات گرفتار مشکل می شوند. 


منبع:

1402/09/20
14:53:21
5.0 / 5
339
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲