در دیدار وزرای ارتباطات ایران و عراق چه گذشت؟

در دیدار وزرای ارتباطات ایران و عراق چه گذشت؟

پی اچ پی و جی کوئری: وزیر ارتباطات کشورمان با هدف دیدار با وزرای ارتباطات و تجارت عراق و بررسی زمینه های توسعه همکاری ها و روابط تجاری در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات به بغداد سفر کرد و در جریان این سفر یک روزه، دو کشور یادداشت تفاهمی در حوزه همکاریهای مشترک در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات امضا کردند.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در رأس هیاتی در قالب گسترش روابط با همسایگان که مورد تاکید رییس جمهوری است و بمنظور پیگیری توافقات پیشین و بررسی زمینه ها گسترش روابط در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات به عراق سفر کرد.

گفته شد زارع پور و هیات همراه دوشنبه و در اولین روز کاری سفر به عراق با هیام عبود کاظم همتای عراقی خود دیدار و گفت و گو می کند و در جلسه ای با حضور اعضای کمیسیون مشترک گسترش روابط دو کشور در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات توافقات پیشین مرور و بررسی می شود.

در نهایت روز دوشنبه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مسافرت به عراق در دیدار با خانم هیام الیاسری، وزیر ارتباطات عراق با اشاره به پیشرفت های فناورانه ایران، اظهار داشت: زمینه های مشترک بسیاری برای گسترش روابط ایران و عراق در حوزه ارتباطات و تکنولوژی های جدید وجود دارد.

زارع پور در آغاز این دیدار با محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و تشکر از مواضع محکم دولت و مردم عراق در محکومیت نسل کشی و کودک کشی در غزه و حمایت قاطع از مردم مقاوم و مظلوم فلسطین، به اجرا و توافقات قبلی اصرار کرد و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با تجربه فراوان آمادگی دارد در کلان پروژه های ارتباطی و اینترنتی عراق مشارکت داشته باشد.

وی با ارائه آمار میزان همکاری مشترک دو کشور، اضافه کرد: هم اکنون ۱.۵ ترابیت بر ثانیه ظرفیت تبادل داده بین دو کشور است که ظرفیت و زمینه توسعه و افزایش چند برابری دارد.

وزیر ارتباطات با اشاره به برقراری لینک مستقیم ایران و عراق در روزهای اربعین و بهبود چشم گیر کیفیت ارتباطات، اظهار داشت: لینک مستقیم ارتباطات باید تقویت و دائمی شود و ایران آمادگی ارائه خدمات و خدمات ارتباطی پرسرعت و با کیفیت بین دو کشور را دارد.

زارع پور با اشاره به موضوعات گوناگون مشترک بین دو کشور در حوزه های فناوری های ارتباطی و اینترنتی، اشاره کرد: در این سفر برای اجرای پروژه های مشترک و مشارکت ایران در پروژه های راهبردی عراق مذاکره و توافق می شود.

وزیر ارتباطات عراق نیز در این جلسه اظهار داشت: نتیجه همکاریهای وزارت ارتباطات ایران و عراق در روزهای اربعین مشاهده شد و خدمات خوب و مفیدی به زوار امام حسین (ع) داده شد که لازم است همکاریهای مستمر و دائمی دراین زمینه ادامه یابد. همین طور در این سفر یک روزه زارع پور به بغداد، وزرای ارتباطات ایران و عراق یادداشت تفاهمی در حوزه همکاریهای مشترک در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات را امضا کردند.

در این یادداشت تفاهم دو کشور در حوزه راه اندازی زیرساخت های متعلق به بخش ارتباطات، تبادل تجارب در حوزه امنیت سایبری و هوش مصنوعی و همکاری بین المللی در عرصه فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات توافق کردند. همین طور دو کشور متعهد شدند تا در عرصه آموزش و نوآوری، پژوهش های مشترک، برگزاری نمایشگاه های مشترک فنی، سمینارها و نشست های دانشگاهی همکاری مشترکی داشته باشند. علاوه بر آن قرار شد ضمن صدور تمبر مشترک، نمایشگاهی از تمبرهای ایران و عراق که در صد سال اخیر پخش شده، برپا شود.

برگزاری دوره های پیشرفته در خودکار کردن شبکه ها و امنیت شبکه میان دو وزارت ارتباطات ایران و عراق و تبادل تجربیات از دیگر توافقات انجام شده محسوب می شود. بر طبق اعلام وزارت ارتباطات این یادداشت تفاهم در جریان سفر یک روزه عیسی زارع پور به بغداد و دیدار با هیام الیاسری وزیر ارتباطات عراق میان دو کشور به امضا رسید.

از سوی دیگر در ادامه این سفر زارع پور در دیدار با اثیر داود الغریری وزیر تجارت عراق بیان کرد ایران آمادگی دارد تجربیات خودرا در بخش های مختلف ارتباطات و فناوری اطلاعات در اختیار کشور دوست و برادر خود عراق قرار دهد.

وی با اشاره به فعالیت گسترده سکوها و پلت فرم های فعال در عرصه تجارت الکترونیک و فروشگاه های اینترنتی، اشاره کرد: ایران در حوزه فروشگاه های اینترنتی، پرداخت آنلاین، فین تک ها، استارت آپ های مالی رشد داشته و آمادگی دارد همکاریهای نزدیک و مشترکی دراین زمینه برمبنای قوانین و ملاحظات دو کشور با عراق داشته باشد.

وی انتقال دانش ساخت، پرتاب و تصاویر ماهواره ای در عرصه فضایی و همکاری جهت راه اندازی منطقه آزاد مشترک اقتصاد دیجیتال بین دو کشور را از دیگر زمینه های همکاری دو کشور اعلام نمود.

وزیر ارتباطات اصرار کرد که در عصر فعلی کشوری که دارایی های دیجیتال و سایبری مثل سکوهای بومی اختصاصی نداشته باشد به صورتی مستعمره دنیای دیجیتال می شود، بدین سبب برای حفظ بقا و استقلال باید به یکدیگر کمک نماییم تا هویت و استقلال داشته باشیم.

وزیر تجارت عراق نیز در این جلسه با ابراز خرسندی از توانمندی ها و پیشرفت های ایران در حوزه های تجارت الکترونیک و فناورهای نوین مالی، از علاقمندی کشورش جهت استفاده از ظرفیت ها و پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران برای توسعه تجارت الکترونیکی در عراق یاد کرد.

منبع:

1402/09/08
09:35:33
5.0 / 5
194
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
دوستان پی اچ پی و جی كوئری