ماجرای اختلال موقت در شبکه اینترنت و تکلیف مهم وزارت ارتباطات در لایحه بودجه

ماجرای اختلال موقت در شبکه اینترنت و تکلیف مهم وزارت ارتباطات در لایحه بودجه

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، خبر اختلال موقت در شبکه اینترنت، اختصاص نیم درصد از اعتبارات هزینه دستگاه ها به ارتقای امنیت شبکه، تکالیف وزارت خانه های ارتباطات و نیرو برای توسعه فیبرنوری و معافیت مالیاتی کسب وکارهای اینترنتی در بودجه سال آینده بعضی از مهم ترین خبرهایی است که هفته جاری در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات منتشر گردید.به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، هفته پایانی آبان ماه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با خبر اختلال موقت در شبکه اینترنت منتشر شد. روابط عمومی شرکت ارتباطات زیرساخت اظهار داشت به دنبال ایجاد اختلال در شبکه انتقال استان تهران از ساعت ۹ و ۴۵ دقیقه تا ۱۰ و ۲۵ دقیقه در عرضه ترافیک داخل و بین الملل اپراتورهای کشور اختلالی رخ داد.

با گذشت مدتی شرکت ارتباطات زیرساخت کشور طی اطلاعیه ای ضمن عذرخواهی خاطرنشان کرد با تلاش همکاران و کارشناسان فنی این شرکت، اقدامات لازم انجام و شبکه به حالت عادی بازگشت و هیچگونه اختلالی در شبکه ارتباطات زیرساخت وجود ندارد.

مهم ترین پیش نیازهای دولت هوشمند چیست؟ از دیگر مهم ترین خبرهایی بود که در این هفته منتشر شد. محمد خوانساری-معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران- در همایش پیشرفت های معماری سازمانی ایران با محوریت حکمرانی دیجیتال که در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، توسعه دولت هوشمند را فصلی تازه در مأموریت های سازمان فناوری اطلاعات ایران دانست که از دو سال قبل شروع شده است و افق روشنی را در پیش دارد.

وی در ارتباط با پیش نیازهای ایجاد دولت پلتفرمی اظهار داشت: جایگزینی رویکرد مشارکتی به جای کارفرمایی در رابطه میان دولت با بخش خصوصی، تنظیم استانداردهای مشترک برای جمع آوری، ذخیره، مدیریت و به اشتراک گذاری داده های دولتی، استفاده از بسترهای ملی نظیر مرکز ملی تبادل اطلاعات، بلوغ بالای سازمانی و لزوم تغییر نگرش و اصلاح فرهنگ باز سازمانی از پیش نیازهای ایجاد دولت پلتفرمی است.

همچنین در این هفته وزیر ارتباطات از پوشش ۲۰ میلیون خانواری فیبرنوری تا پایان دولت اطلاع داد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دهمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت ضمن اشاره به این که برای اولین بار در کشور به تصاویر با کیفیت بالا از همه کره زمین دسترسی پیدا کردیم، اعلام نمود: هم اکنون در حال افزایش سرعت اینترنت ثابت مبتنی بر فیبر هستیم که سرعت نامحدود به مردم می تواند بدهد و در یکی از شهرهای توانستیم سرعت دانلود ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه و سرعت دانلود ۸۰۰ مگابیت بر ثانیه محقق شد و به دنبال رسیدن به سرعت گیگابیت بر ثانیه هستیم و الان بیشتر از چهار میلیون کاربر به فیبر نوری دسترسی دارند و هم اکنون در ۲۰۰ شهر توسعه فیبر نوری درحال انجام می باشد و تا آخر سال به هشت میلیون خانوار می رسیم.

او تاکید کردهمچنین به دنبال توسعه فیبرنوری تا ۲۰ میلیون کاربر یعنی همه خانوارهای شهری تا پایان دولت هستیم.

همچنین با نزدیک شدن به پایان هفته هم بخش اول لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ منتشر شد که برپایه آن تمام دستگاههای اجرایی قانون برنامه هفتم توسعه و شرکتهای دولتی و نهادها و سازمان هایی که از بودجه عمومی استفاده می نمایند مکلف شده اند حداقل نیم درصد از اعتبارات هزینه ای یا از اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای خود را به منظور تضمین و ارتقای سطح امنیت شبکه، امنیت زیرساخت ها و امنیت سامانه های خود و پیشگیری از وقوع حوادث امنیتی رایانیکی (سایبری) در دستگاه خود اختصاص دهند.

از سوی دیگر در بخش دیگری از این لایحه اعلام گردید به منظور تسریع و تسهیل سرمایه گذاری بخش خصوصی در توسعه شبکه فیبرنوری کشور، وزارت نیرو با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف اند استانداردها، ضوابط و تعرفه های عبور تار(فیبر) های نوری هوایی کاربران مذکور از طریق تیرها و دکل های برق را با رعایت اصول امنیتی و پدافند غیرعامل حداکثر ظرف دو ماه به تصویب هیأت وزیران برساند.

معافیت مالیاتی کسب وکارهای اینترنتی در بودجه سال آینده مبحث دیگری بود که در لایحه بودجه سال آینده به آن پرداخته شده است.

درباره جزئیات این مورد می توان گفت در جهت پشتیبانی از توسعه اقتصاد رقومی(دیجیتال) در کشور و تشویق کسب و کارهای اینترنتی به استفاده از سکو (پلتفرم) های داخلی، تا آخر سال ۱۴۰۲ درآمد کسب و کارهای اشخاص حقیقی در سکو (پلتفرم) های داخلی مورد تائید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که تا آخر سال ۱۴۰۱، فاقد پرونده مالیاتی بوده اند، مشمول نرخ صفر مالیاتی می شود. 


منبع:

1402/09/03
23:08:26
5.0 / 5
276
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲