یك مقام مسئول خبرداد؛

راه اندازی هزار سایت 5G تا آخر سال در کشور

راه اندازی هزار سایت 5G تا آخر سال در کشور

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، رئیس مرکز تحقیق و توسعه همراه اول اظهار داشت: تابحال حدود ۴۰۰ سایت نسل پنجم راه اندازی کردیم که تا آخر سال به ۱۰۰۰ سایت در کشور می رسد.به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از مهر، دکتر وحید شاه منصوری رئیس مرکز تحقیق و توسعه همراه اول در مراسم افتتاح و نشست خبری لابراتوار ۵G و اینترنت اشیا مرکز تحقیق و توسعه همراه اول در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران که امروز بامداد برگزار شد، اظهار داشت: لابراتوار ۵G و اینترنت اشیا در محل پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در اوایل سال جاری افتتاح شد و هدف آن توسعه اکوسیستم نسل پنجم و کمک به فعالان این حوزه برای فراهم کردن امکان تست محصولاتی است که عرضه می شود. امیدواریم این پایگاه پل ارتباطی خوبی بین صنعت و دانشگاه باشد و از پتانسیل و خروجی آن برای توسعه استفاده گردد.
وی اظهار داشت: هم اکنون سرمایه گذاری، تکنولوژی مرحله به مرحله بالاتر و استانداردها بیشتر شده است اما هنوز به صد در صد نسل پنجم نرسیدیم و امیدواریم تا سال ۲۰۲۵ همچنان ۵G در حوزه استاندارد سازی توسعه پیدا کند و محصولات جدیدتری بیاید.
شاه منصوری اضافه کرد: تمام سرمایه گذاری در ۵G شروع شده است و هم اکنون بیشتر از یک میلیارد سایت ۵G در دنیا داریم اما اگر از لحاظ پوششی بررسی نماییم می بینیم که در دنیا هنوز به ۳۰ درصد پوشش ۴G نرسیده است. در کشور ما هم بحث فرکانس و پروانه مطرح و مقرر است بزودی مزایده فرکانس ۵G برگزار گردد بدین سان این توسعه می تواند سرعت بیشتری بگیرد.
وی خاطرنشان کرد: همراه اول به صورت آزمایشی تا کنون حدود ۴۰۰ سایت نسل پنجم راه اندازی کرده و تا آخر سال به ۱۰۰۰ سایت در کشور می رسد. امیدواریم مشکل گوشیها هم حل شود و از نسل پنجم حمایت کنند ولی هم اکنون رویکرد ما استفاده از مودم خواهد بود.
شاه منصوری در ادامه در مورد لابراتوار باز ۵G اظهار داشت: هدف ما کمک کردن و تقویت اکوسیستم کشورمان در حوزه ۵G است و با کمک معاونت علمی این طرح پیش رفته و دلیل انتخاب پارک علم و فناوری هم اینست که به اکوسیستم استارت آپی کشور نزدیک باشیم.
وی در ادامه اظهار داشت: لابراتوار باز یا اپن ۵G این امکان را برای شرکت ها، دانشجویان و اشخاص حقیقی بوجود می آورد تا محصولی که در شبکه ۵G دارند توسعه پیدا کند و علاوه بر این لابراتوار سیستمی دارد که برای چالش های موجود اپراتور همراه اول فعالیت دارد.
گفتنی است، این نشست با حضور مسؤلان همراه اول و دبیر ستاد توسعه فناوری های اتصال پذیری و ارتباطات برگزار و در ادامه از لابراتوار ۵G و اینترنت اشیا بازدید شد.


منبع:

1402/06/29
09:01:18
5.0 / 5
502
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP