دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

فرهنگستان علوم باید در حکمرانی علم و فناوری نقش داشته باشد

فرهنگستان علوم باید در حکمرانی علم و فناوری نقش داشته باشد

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه فرهنگستان علوم با خرد حکمی، فرهنگ ایرانی اسلامی و علم کشور را تقویت می کند، اظهار داشت: فرهنگستان علوم باید در حکمرانی علم و فناوری نقش داشته باشد. راه بینی، راهبری و راهبردی و راه سنجی علم و فناوری را فرهنگستان علوم می تواند به دست بگیرد.به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر عبدالحسین خسروپناه در آیین تکریم از خدمات ۲۵ ساله دکتر رضا داوری اردکانی در مسؤولیت ریاست فرهنگستان علوم و معارفه دکتر محمدرضا مخبر دزفولی در فرهنگستان علوم که با حضور دکتر سید مصطفی محقق داماد، دکتر طهرانچی، دکتر محمدرضا عارف، دکتر غلامعلی حداد عادل، دکتر مرندی، دکتر رضا فرجی دانا و تعدادی از اعضای فرهنگستان علوم برگزار شد، اظهار داشت: در مورد دکتر داوری سخن بسیار است و پیشنهاد می دهم در این مکان یک نشست علمی در مورد دیدگاه ایشان برگزار گردد. من در سالهای متمادی از ایشان درس گرفتم.

وی با بیان اینکه دکتر داوری فیلسوف امور انضمامی است و دیگران فیلسوف انتزاعی هستند، اظهار داشت: خلائی که در فلسفه داریم، اینست که افراد کمتر به امور انضمامی می پردازند و شاید این اثر اندیشه فارابی در ذهن دکتر داوری اردکانی باشد.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه دکتر مخبر دزفولی یک دانشمند مدیر و یک مدیر دانشمند است، تصریح کرد: این که فردی هم دانشمند باشد، هم توان مدیریت و حکمرانی علم را داشته باشد، شاید کم تر پیدا شود. او حکمرانی علم را در دوران دبیری شورایعالی انقلاب فرهنگی نشان داد. عمده اسناد علم و فناوری در دوره مدیریت ایشان تدوین شد و نقش مهمی در تدوین و اجرای نقشه جامع علمی کشور داشت.

وی اظهار نمود: اساتید فرهنگستان در ابتدا ما را به دکتر مخبر دزفولی هدایت کردند. البته سیاست اصلی ما این بود که از درون فرهنگستان علوم مدیری برای آن انتخاب گردد. من از تعداد قابل توجهی از اعضای فرهنگستان مشورت گرفتم و دیدم جمع قابل توجهی به دکتر مخبر نظر دارند و رئیس جمهوری هم به این مورد علاقه نشان داد و در جلسه با اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی، دکتر مخبر رای آورد.

خسروپناه تصریح کرد: پیوند فرهنگ و علم در این نهاد ذی قیمت حکیمانه بوده و مفهوم از فرهنگ، فرهنگ ایرانی اسلامی است.

وی قوام فرهنگ ایرانی اسلامی را خرد دانست و اظهار داشت: همه آثار علما و قدمای ما خرد است، ولی چه خردی؟ خرد ایران اسلامی، خرد حکمی است. اگر بخواهیم بین علم و فرهنگ پیوند برقرار شود، باید علم با خرد حکمی پیوند برقرار کند. اگر بعضی از نسل جوان ما از فرهنگ ایرانی اسلامی فاصله گرفتند، به این علت است که از خرد حکمی فاصله گرفته اند.

وی اظهار نمود: البته من گسست نسلی را قبول ندارم و نباید بگوییم این نسل از فرهنگ ایرانی اسلامی فاصله گرفته است. عده ای گرفتار زیست جهان پسامدرن و تفکر نهیلیستی هستند، ولی کل نسل این گونه نیستند. از همین نسل مدافعان حرم ظهور کردند و همین نسل هستند که علم کشور را در حوزه کوانتوم و هسته ای و... رشد می دهند. این نسل پیوند بسیطی با فرهنگ ایرانی اسلامی دارند.

خسروپناه تصریح کرد: هر جوانی که با خرد حکمی انس پیدا می کند، فرهنگ ایرانی اسلامی اش تقویت می شود و همین منشأ رشد علم هم خواهد شد.

وی افزود: فرهنگستان علوم با خرد حکمی فرهنگ ایرانی اسلامی و علم کشور را تقویت می کند و باید در حکمرانی علم و فناوری نقش داشته باشد. راه بینی، راهبری و راهبردی و راه سنجی علم و فناوری را فرهنگستان علوم می تواند به دست بگیرد.
1402/06/07
08:18:26
5.0 / 5
302
تگهای خبر: خدمات , فناوری , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲