نقش صنایع پتروشیمی و شیمیایی در پیشرفت کشور

نقش صنایع پتروشیمی و شیمیایی در پیشرفت کشور

پی اچ پی و جی کوئری: اصفهان صنایع پتروشیمی و شیمیایی کمک می کنند تا از خام فروشی نفت فاصله گرفته و محصولات تولید شده با ارزش افزوده بالاتری تولید شود. علاوه بر این، تولیدات پتروشیمی می توانند نیاز کشور به وارادت را کاهش دهند و موجب ارزآوری بیشتری شوند.صنایع پتروشیمی و شیمیایی همچون صنایع مهمی هستند که در کشور از اهمیت راهبردی برخوردار می باشند. این صنایع کمک می کنند تا از خام فروشی نفت فاصله گرفته و محصولات تولید شده با ارزش افزوده بالاتری تولید نماییم. علاوه بر اینکه، تولیدات پتروشیمی می توانند نیاز کشور به واردات را کاهش دهند، می توانند با افزایش ارزش مواد نفتی، ارزآوری بیشتری برای کشور داشته باشند. در این حوزه، شرکت های خصوصی می توانند نقش مهمی را ایفا کنند. شرکت های خصوصی که با توان علمی بالا در راستای تولید محصولات مختلف فعالیت می نمایند، از یک سو نیاز کشور را برطرف می کنند و از طرفی، از با اهمیت ترین صادرکنندگان محصولات مشتق شده از نفت محسوب می شوند، تولیداتی که می توان گفت خود نیاز دیگر صنایع برای تولید محصولات دیگر به حساب می آیند. شاید به همین علت باشد که این شرکتها تا این حد مهم و راهبردی محسوب می شوند و در این حوزه حمایت های دولتی می تواند برای بهبود خیلی از صنایع دیگر راهگشا باشد.

در این راستا با مدیرعامل و دو تن از اعضای هیئت مدیره شرکت پایا تدبیر تیوان از با اهمیت ترین تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی در اصفهان به گفت و گو پرداختیم. شرکت تیوان به عنوان یکی از تاثیرگذارترین شرکت های تولید کننده محصولات پتروشیمی در استان اصفهان به حساب می آید. این شرکت توانسته است به کشورهای مختلف بصورت مستقیم و غیرمستقیم صادرات داشته باشد، به همین علت می توان این شرکت را در جهت تقویت اقتصاد استان اصفهان، یکی از شرکت های پیشرو نامید.

ابتدا خودرا معرفی کنید و توضیح دهید که ارزش افزوده شرکت تیوان برای اکوسیستم صنعتی اصفهان چیست؟

الیاس کریمی، مدیر شرکت بین المللی پایا تدبیر تیوان: این شرکت توانسته با به کارگیری اعضای مجرب در حوزه های مختلف در این شرایط سخت تحریمی همچنان پرچم صنف نفتی کشور را بالا نگه دارد و صادرات به کشورهای همسایه همچون پاکستان، افغانستان، عراق، آذربایجان، ترکیه، امارات متحده عربی و همین طور کشورهای هندوستان و ازبکستان را داشته باشد. همین طور با کوشش های انجام شده، شرکای تجاری خوبی در حوزه مشتقات نفت، گاز و پتروشیمی داشته ایم. این را هم اضافه کنم که شرکت تیوان توانسته با کارآفرینی هوشمندانه و ارتقا روز به روز کیفیت و دامنه تنوع محصولات، ارزآوری خوبی به نوبه خودش داشته باشد.لطفا در مورد روند صادرات و چالش های صادرات به کشورهای مختلف بیشتر برایمان توضیح دهید.

همانطور که مستحضر هستید بازار امروز متاثر از شرایط تحریمی گرفتار شرایط سخت و دشواری است. تعطیلی خیلی از واحدهای تولیدی همکاران ما در چنین شرایطی ناراحت کننده است. درست است که به لطف خداوند واحد تولیدی ما همچنان با قدرت مسیرش خودش را طی می کند و صادراتش متوقف نشده، اما برای ما بهتر این است که همکاران دیگر هم بتوانند در این حوزه وارد شوند و رقابت سالم، سازنده و همین طور همکاریهای خوبی با یکدیگر داشته باشیم. اینروزها تولید کننده بودن و ایستادن در مقابل این مشکلات خود یک چالش است، اگر قرار باشد چالش های دیگری مانند کمبود مواد اولیه، افزایش قیمت مواد اولیه، مشکلات بانکی در پرداخت های بین المللی، مشکلات حمل و نقل هم به این مشکلات اضافه شود، شرایط مشکل تر نیز می شود.

تاکنون به کدام کشورها صادرات داشته اید و ظرفیت صادرات محصولات تیوان چه مقدار است؟

به طور کلی، تا امروز به کشورهای زیادی صادرات داشته ایم مانند افغانستان، پاکستان، ترکیه، ازبکستان، عراق، گرجستان، آذربایجان، هندوستان، میانمار و چند کشور آفریقایی و هر سال هم به لطف خداوند به وسعت فعالیتهای شرکت پایا تدبیر تیوان چه از نظر کمی و تعداد محصولات و چه از نظر بالا رفتن میزان تناژ محصولات صادراتی و همین طور تعداد کشورهای هدف مصرف کننده محصولات ما افزوده می شود. به جرات می توانم بگویم ما پتانسیل چند برابری نسبت به شرایطی که حالا وحود دارد را دارا هستیم و آماده ایم که بازارهای جدید را هم فتح نماییم و بتوانیم اعضای خانواده تیوان را همانطور که تا امروز به خوشنامی شناخته می شدند در کشورهای مختلف به نیکی معرفی نماییم.

برای شرکت های مشابه که قصد ورود به بازار صادراتی دارند، شما چه سفارش ای دارید؟

از شرکت های مشابه و افراد علاقمند به این صنف می خواهم که ناامید نشوند، به مسیر خود ادامه دهند، تحقیق کنند، سفر بروند، یاد بگیرند و فراموش نکنند که ما در یک کشور نفتی زندگی می نماییم و خدا نعمت های نفتی زیادی به ما عطا کرده است. فقط باید ادامه دهیم و خسته نشویم و با صداقت و صبر نهال علاقه را آبیاری نماییم و به وقت مناسب ثمره تلاش خودرا بچینیم. ما در همین راستا، کوشش های بسیاری کرده ایم؛ از ارائه مشاوره های رایگان به افرادی که بتازگی وارد این صنعت شده اند تا کمک به شرکت هایی که به اصطلاح رقیب مان هستند. چون معتقد هستیم که با همکاری و همیاری یکدیگر، می توانیم رشد نماییم.

ابتدا خودتان را معرفی کنید و کمی در مورد تیوان بگویید. از چه زمانی ایده شروع این مجموعه صادراتی شکل گرفت و چرا وارد این صنعت شدید؟

مهدی سلیمی، رییس هیئت مدیره تیوان و دانش آموخته رشته ریاضی و مدیریت مالی تجاری که حدود ۱۷ سال در صنایع مشغول فعالیت بودم. ایده راه اندازی این مجموعه بیشتر به علت پتانسیل هایی که در تیم تیوان وجود داشت شکل گرفت. به علت توانمندی در بخش تجاری، ارتباطات و سابقه خوب در این صنعت و علایقی که داشتیم، تصمیم گرفتیم شرکتی تحت عنوان تیوان راه اندازی نماییم.

گسترده فعالیتهای شرکت تیوان چیست؟

شرکت تیوان از نظر جغرافیایی به تمام نقاط ایران و کشورهای همسایه محصولات خودرا ارسال می کند. البته علاوه بر کشورهای همسایه صادرات مشتقات نفتی به دیگر کشورها هم داشته ایم. درباب تنوع محصولات ما در شرکت تیوان انواع مکمل سوخت، روغن پایه، تینر، هیدروکربن و مواد شیمیایی را تولید می نماییم. در این حوزه نیز برنامه های متنوعی برای توسعه محصولات داریم که مرور درحال اجرا هستند.

آیا برنامه توسعه تیوان را مشخص کرده اید؟ مقرر است این شرکت تا کجا پیش برود؟

طبق برنامه ریزی انجام شده و هدف گذاری های میان مدت و بلند مدت، شرکت تیوان در نظر دارد فعالیتهای صادراتی و تولیدی خود در کشورهای همسایه افزایش داده و تولیدات برون مرزی خودرا راه اندازی کند. در این خصوص اقدامات مختلفی هم انجام شده که کمک می نماید در کوتاه مدت نیز به تعدادی از این موارد برسیم. خوشبختانه به علت این که تیم منسجمی در تیوان حضور دارد که هر کدام بصورت تخصصی کار را پیش می برد، به نظر می آید رسیدن به اهداف بزرگتر، چندان دور از ذهن نباشد.

و چرا اصفهان را به عنوان محل فعالیت انتخاب کردید؟

اصفهان به علت واقع شدن در مرکز ایران دسترسی آسانتری به همه کشورهای همسایه در اطراف دارد و صنعتی بودن این خطه دلیل مضاعف بر انتخاب این نقطه از ایران است. البته تیوان محدود به اصفهان نیست و طرح های توسعه ای ما برای فعالیت در دیگر استانها نیز آماده شده است.به نظر شما با اهمیت ترین چالش در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی چیست؟

شاید چالش های صنعت نفت ایران با سایر نقاط جهان متفاوت باشد، اما مهم ترین چالش های صنعت نفت ایران، نبود رابطه بانکی با سایر کشورها و تعدد دستورالعمل ها و بخشنامه هایی است که روزانه صادر می شود. در حقیقت هم تحریم های خارجی و هم سردرگمی های داخلی موجب ایجاد چالش می شوند.

جناب مظاهری لطفا شما هم خودتان را معرفی کنید. با عنایت به این که بخش تحقیق و توسعه مجموعه تیوان زیر نظر شما اداره می شود، بیشتر در مورد اهمیت تحقیق و توسعه برایمان صحبت کنید.

سجاد مظاهری، نایب رییس هیئت مدیره شرکت تیوان: مسائل فنی تیوان زیر نظر بنده توسط نیروهای خبره فنی صورت می گیرد. در مورد سوالی که طرح کردید باید بگویم که تحقیق و توسعه در صنعت نفت و پتروشیمی حول محور طراحی محصول برمبنای نیاز بازار و استانداردهای مورد نیاز بازارهای صادراتی است. در حقیقت، اگر شرکت های بخواهند به فکر فروش محصولات تولیدی خود باشند، باید بحث تحقیق و توسعه را جدی بگیرند. بطور خلاصه، باید اظهار داشت که تحقیق و توسعه اهمیت بالایی دارد، برای اینکه مرحله اول برای بازاریابی و فروش است.

به نظر شما از نظر علمی در حوزه محصولات شیمیایی، ایران در چه جایگاهی قرار دارد؟

پاسخ این سوال به دو قسمت تقسیم می شود؛ ایران از نظر دانشگاهی و تولید علم در این صنعت جایگاه بالایی دارد، اما از این نظر که علم تولید شده به صنایع برسد و برای صنایع کاربرد داشته باشه جایگاه بالایی نداریم. یکی از بزرگ ترین مشکلات صنعت نفت و پتروشیمی در ایران نیز همین موضوع است. اگر راهکاری وجود داشته باشد تا دانش بالای دانشگاهی وارد صنایع بشود، اتفاقات مهمی رخ می دهد. کاری که ما در تیوان تلاش می نماییم آنرا انجام دهیم همین است؛ وارد کردن تازه ترین تحقیقات و علم دانشگاهی به بحث تولیدات پتروشیمی را بصورت جدی دنبال کرده ایم و نتایج قابل توجهی نیز به دست آمده است.

کاربرد محصولات تولید شده در تیوان در چه صنایعی است؟

کاربرد مواد تولید شده این شرکت در صنایع حلالی سوختی رنگ، رزین و روغن است. این صنایع بسیار مهم هستند و همین تولیدات در صنایع دیگر نیز به کار می روند.

آیا بدنبال تولید محصولات دانش بنیان و صادرات دانش بنیان هستید؟

پایا تدبیر تیوان هم اکنون در فرآیند دریافت مجوزهای دانش بنیان جهت بازیافت ضایعات نفتی مضر برای محیط زیست و ایجاد ارزش افزوده برای ضایعات است. همچنین، در حوزه سولفور زدایی از سوخت های نفتی فرایندهای به روز طراحی نموده ایم، البته موارد دیگری نیز وجود دارد که هم اکنون مجاز به صحبت در مورد آنها نیستم.

و برای افزایش راندمان تولید محصولات پتروشیمی آیا راهکاری در نظر گرفته اید؟

در این صنعت راندمان تولید فقط به مسائل فنی بستگی ندارد. در مورد مسائل فنی اگر برنامه منظم و مدون تعمیرات نگهداری وجود داشته باشد، موجب می شود راندمان تولید به شدت افزایش یابد. همچنین، با فناوری های نوین می توان درصد هدر رفت را به شدت کم کرد. مکمل این مسائل موارد مربوط حمل و نقل و بازاریابی است که باید بصورت جدی بررسی شود.

منبع:

1402/06/05
13:15:26
5.0 / 5
261
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
دوستان پی اچ پی و جی كوئری