جزئیات معیارهای ارزیابی کالاها و خدمات دانش بنیان

جزئیات معیارهای ارزیابی کالاها و خدمات دانش بنیان

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، جزئیات معیارهای ارزیابی «شرکت های دانش بنیان » و «کالاها و خدمات دانش بنیان» در نظام جدید ارزیابی و پشتیبانی از شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان اعلام گردید.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، فرآیند ارزیابی شرکتهای دانش بنیان با تصویب نظام جدید ارزیابی و پشتیبانی از شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان وارد فاز جدیدی شده است. با تاکید بر تجربیات حاصل از یک دهه اجرای قانون پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان و با ۶ ماه مطالعه فشرده، توجه جدی به اثرگذاری و میزان رشد شرکت ها در اولویت ارزیابی شرکتهای دانش بنیان قرار گرفته است.
بر مبنای نظام ارزیابی جدید، کالاها و خدمات دانش بنیان مورد تایید بر اساس معیارهایی که ناظر بر بخش های مختلف تولید تا میزان دانش فنی و... است، مورد سنجش قرار می گیرند.
در مرحله تولید کالاهای عرضه شده، باید درحال تولید بوده یا حداقل در مقیاس آزمایشگاهی (با قابلیت بررسی فنی) ساخته شده باشند. احراز معیار مرحله تولید برای خدمات مورد ارزیابی، از راه مستندات مثبته فروش صورت می گیرد.
در سطح فناوری هم محصولات عرضه شده باید در حوزه فناوری های برتر باشند، به این معنا که دانش فنی طراحی و ساخت یا دانش فنی فرایند تولید محصول از متوسط سطح فناوری های موجود در کشور بالاتر بوده و دستیابی به آن مستلزم انجام تحقیق و توسعه بوسیله ی یک تیم فنی خبره باشد. محصولات دارای سطح فناوری قابل پذیرش، در چارچوب لیست کالاها و خدمات دانش بنیان توسط دبیرخانه تدوین و منتشر می شود.
در صورتیکه شرکت، مجری پروژه «مهندسی، پیمانکاری و ساخت» (EPC) باشد، اگر حداقل ۵ درصد از قیمت قرارداد پروژه در قسمت طراحی مفهومی و تفصیلی حائز همه معیارهای ماده (۱) بوده و حداقل ۱۰ درصد از تجهیزات خریداری شده از شرکتهای دانش بنیان تأمین شده باشد، خدمات شرکت متقاضی تایید می شود.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، شرکت باید حداقل در یکی از موارد «طراحی زیرسیستم اصلی کالا و خدمت»، «طراحی یکپارچه سازی کالا و خدمت» و «طراحی فرایند (یا تجهیزات) تولید کالا و خدمت، مشروط به پیچیده بودن این فرایند (یا تجهیزات تولید)» تسلط دانش فنی و طراحی داشته باشد.
دبیرخانه می تواند شرط تسلط بر دانش فنی را با عنایت به حوزه فناوری از راه برخی از نشانگرهای اثبات کننده دانش فنی سنجش این موارد در ارتباط با محصول مورد ارزیابی را با معیارهایی چون «هزینه کرد تحقیق و توسعه»، «تعداد نیروی انسانی فعال در حوزه تحقیق و توسعه شرکت»، «برخورداری از مشتری تخصصی پایدار (تعداد مشتری، مدت و تناوب فروش به هر کدام)»، «میزان جذب سرمایه از شرکتهای بزرگ»، «میزان سرمایه گذاری در تیم های فناور و شرکتهای دانش بنیان»، «انعقاد قراردادهای همکاری فناورانه با سایر شرکت ها یا دانشگاه ها»، «داشتن ثبت اختراع بین المللی تایید شده نهایی (گرنت شده)» و «دارا بودن استانداردهای تخصصی و تاییدیه های عملکرد» بسنجد.
منبع:

1402/05/08
10:35:46
5.0 / 5
332
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵