قائم مقام بنیاد ملی نخبگان مطرح كرد؛

قله سازی در فضای نخبگانی و راهکار مساله مهاجرت

قله سازی در فضای نخبگانی و راهکار مساله مهاجرت

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: بنیاد ملی نخبگان امروز باید در فضای نخبگانی قله سازی کند و افرادی را تربیت کند که بتوانند به عنوان الگو برای جوانان معرفی شوند، چونکه این اقدام سبب ایجاد حس افتخار و امیدآفرینی خواهد شد. راهکار مساله مهاجرت نیز همین است.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، سید سلمان سید افقهی در مراسم معارفه خود که با حضور روح الله دهقانی فیروزآبادی، رییس بنیاد ملی نخبگان، معاونان و مدیران بنیاد برگزار گردید، ضمن تسلیت ایام محرم، اظهار داشت: ایجاد الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت با اهمیت ترین جریانی است که باید در کشور ایجاد شود.
وی ادامه داد: در این سند رهبری معظم انقلاب به چهار عرصه فکر، علم، زندگی و معنویت تاکید دارند. ایشان تفاوت ماهوی بین فکر و علم قائلند.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اشاره کرد: بنیاد ملی نخبگان باید محلی برای تولید اندیشه و فکر در تراز تمدنی باشد و بتواند تمدن غالب دنیای امروز را به چالش بکشد. نکته مهم این که تربیت متفکر از سنین پایین شروع می شود و تحت تاثیر تربیت شکل می گیرد، البته در این راه استعداد فرد نیز اهمیت بسیاری دارد. به همین دلیل بنیاد ملی نخبگان باید سیر از آموزش تا رسیدن به فعلیت و اثرگذاری را بصورت پیوسته ترسیم کند.
وی با اعلان اینکه مساله امروز کشور کارآمدی است که این مساله خود به سبک تفکر و نوع نگاه فرد وابسته است، افزود: بنیاد ملی نخبگان امروز باید در فضای نخبگانی قله سازی کند و افرادی را تربیت کند که بتوانند به عنوان الگو برای جوانان معرفی شوند، چونکه این اقدام سبب ایجاد حس افتخار و امیدآفرینی خواهد شد. راهکار مساله مهاجرت نیز همین است.
سید افقهی تصریح کرد: گرچه حمایت مالی نیز اثرگذار می باشد، اما اگر فرد نسبت به وطن حس مسئولیت پذیری داشته باشد و به ایرانی بودن خود افتخار کند، بمنظور عزت آفرینی برای کشور در چرخه خدمت رسانی نیز قرار خواهد گرفت.

ایجاد جریان معرفتی در فضای نخبگانی یک ضرورت است
وی اشاره کرد: بنیاد ملی نخبگان در سالهای قبل طرح های متنوع و مختلفی داشته که هر کدام به نوبه خود نتایج بسیار مطلوبی داشتند، اما لازم است بین آنها پیوستگی معناداری ایجاد شود.
سیدافقهی اظهار داشت: رجوع به مبانی معرفتی و ایجاد جریان معرفتی در فضای نخبگانی یک ضرورت است، خصوصاً این که در این زمینه بزرگانی مثل ملاصدرا در پیشینه فرهنگی و تمدنی کشور حضور دارند. باید از محتوای غنی اسلام برای توسعه علم بهره برد.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اشاره کرد: فراموش نکنیم همین محتوای غنی است که سبب خشم دشمن شده است.
وی اشاره کرد: در عرصه فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری ظرفیت بسیار بالایی دارد که باید با هم افزایی مسیر را برای حل مساله توسط نخبگان فراهم نماییم تا فرد نخبه با حفظ شأن نخبگی نقش آفرین باشد.
او در آخر تاکید کرد: نخبه فردی است که توانایی حل مساله دارد. با این دید برنامه های بنیاد ملی نخبگان باید روی کیفیت بخشی متمرکز شوند تا به سمت تعالی و تمدن سازی اسلامی حرکت نماییم.
منبع:

1402/05/02
08:09:32
5.0 / 5
297
تگهای خبر: آموزش , تولید , فناوری , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱