تولید شیشه های مقاوم کابین هواپیما در کشور

تولید شیشه های مقاوم کابین هواپیما در کشور

پی اچ پی و جی کوئری: شیشه های دارای پوشش نانومتری و مقاوم در مقابل ایجاد لایه بخار که در کابین خلبان هواپیما کاربرد دارد با تلاش فناوران ایرانی تولید و روانه بازار شد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، یکی از اصول طراحی ساخت هواپیما استفاده از شیشه های مقاوم در جلو و اطراف هواپیما است. جنس شیشه های کناری و جلوی هواپیما باتوجه به میزان فشاری که تحمل می کنند، متفاوت می باشد. از آنجائیکه شیشه جلوی هواپیما یا شیشه کابین خلبان فشار بیشتری را باید تحمل کند، پنجره های کابین خلبان را همراه با ۳ الی ۵ لایه از جنس شیشه، آکریلیک، کربن، پلاستیک و موادی دیگر می سازند.
باتوجه به ارتفاع زیاد پرواز و فشار پایین در این ارتفاع در مقایسه با سطح زمین، ساختار هواپیماها باید به شکلی طراحی و مهندسی شوند که بتوانند هنگام پرواز فشار مناسب برای انسان را در کابین تامین کنند.
بدین جهت اختلافی میان فشار هوای داخل و خارج هواپیما به وجود می آید که حتی می تواند منجر به از هم پاشیدن اجزای آن شود. به عنوان یکی از بخش های مهم در طراحی هواپیما، شیشه ها باید به صورتی ساخته شود که با پرواز هواپیما در ارتفاع و قرارگیری در دماهای حتی زیر صفر، بتواند فشار وارده را تحمل کرده و ترک نخورد و نشکند.
تفاوت دیگری که شیشه های جلوی هواپیما با شیشه های کناری دارند، شفافیت شیشه و خنثی کردن نور خورشید است. شفافیت شیشه های کابین خلبان باید طوری باشد تا خلبان هنگام فرود بتواند دید کافی و مناسبی داشته باشد.
یکی دیگر از خواص مهم شیشه کابین خلبان عدم ایجاد بخار آب در سطح آنست، چونکه منجر به کاهش قدرت دید خلبان و امکان ایجاد خطر می شود. امروزه با اعمال تعدادی از پوشش های دارای اجزای نانومتری، می توان به ممانعت از ایجاد لایه بخار در سطح شیشه کابین خلبان کمک کرد. چنین پوشش هایی اثرات مخرب بر میزان عبور و یا پراکندگی نور برخوردکرده به شیشه هواپیما وارد نمی کنند.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، در آزمون های خاص انجام شده بر روی این شیشه ها که با حمایت ستاد توسعه فناوری های نانو و میکرو معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری انجام گرفته، مشخص شده که دارای مقاومت مطلوب بوده و تحت برقراری جریان گرم شده و توزیع گرما در سطح آن در محدوده مجاز قرار دارند. همین طور میزان عبورپذیری نور مرئی و میزان پراکندگی نور محصول قابل قبول بوده و عملکرد ترمیستورهای کارگذاری شده در آن نیز مناسب ارزیابی می شود.
این شیشه ها دارای پوشش نانومتری بوده و در مقابل ایجاد لایه بخار مقاوم هستند، بنا بر این می توانند ایمنی سفر با هواپیما را ارتقاء دهد.
منبع:

1402/04/18
09:03:54
5.0 / 5
373
تگهای خبر: تولید , فناوری , كاربر , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳