ساخت سازه های پیش ساخته قابل بازیافت مقاوم در مقابل زلزله

ساخت سازه های پیش ساخته قابل بازیافت مقاوم در مقابل زلزله

پی اچ پی و جی کوئری: گروهی از مهندسان یکی از شرکت های فناور خانه های پیش ساخته مقاوم به زلزله را طراحی کردند که بگفته آنها این سازه ها در زمان زلزله امن ترین جا خواهند بود، ضمن آنکه امکان انتقال آنها به سایر مناطق فراهم گشته است.


علی اکبر خادمی، مدیر تجاری و طرح و توسعه این شرکت فناور در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه این شرکت در حوزه تولید، طراحی و مونتاژ و ساخت و اجرای قاب های سبک فولادی نورد شده فعال است، اظهار داشت: یکی از نیازهای اصلی کشور، این سازه های سبک است؛ چونکه این قاب ها علاوه بر مقاومت در مقابل زلزله، سبب کاهش ۵۰ درصدی وزن سازه خواهد شد.
وی صرفه اقتصادی را از دیگر مزایای این طرح نام برد و افزود: قیمت این سازه ها ۲۰ درصد نسبت به سازه های سنتی پایین تر است، ضمن آنکه این سازه ها بر خلاف سازه های پیش ساخته مانند کانکس و امثال آنچه بصورت بتنی و یا فلزی، قادر به ذخیره انرژی است و هدر رفت انرژی کمتری را به همراه دارد.
خادمی با اعلان اینکه این سازه ها در محل شرکت تولید می شود، اضافه کرد: ما در تولید این سازه ها از کناف استفاده می کردیم که استفاده از این مواد سبب ترک خوردن سازه می شد؛ بدین جهت ما در تولید این سازه ها از نوعی دیواره های مبتنی بر تکنولوژی نانو استفاده کردیم تا این مشکل مرتفع شود.
مدیر تجاری و طرح و توسعه این شرکت، عایق صوت را از دیگر خاصیت های این سازه های پیش ساخته دانست و اظهار داشت: خیلی از آپارتمان ها عایق صوتی نیستند، ولی این سازه ها چالش انتقال صوت را مرتفع کرده اند.
وی درباب سرعت ساخت و ساز با این قاب ها، اظهار داشت: یک سازه ۱۰۰ متری و در ۴ طبقه در کمتر از یک ماه تحویل داده می شود.
خادمی با اشاره به میزان استواری این سازه ها، توضیح داد: بطور معمول آن چه که در رخدادهای لرزه ای به عنوان چالش مطرح می شود، شکست سقف و دیوار است که به آن «بار اضافه» گفته می شود و ما در این طرح این بارهای اضافه را با بهره گیری از لوله زنبوری مستحکم کردیم و این روش باعث شده که امن ترین سازه در زمان وقوع زلزله ارائه شود.
وی با اعلان اینکه این روش ساخت و ساز برای تامین مسکن خصوصاً برای مناطق محروم قابل بهره برداری است، اظهار داشت: مزیت مهم این سازه، بازیافت بودن آنست. این سازه قابل انتقال به مناطق دیگر است، چون در آن سیمان به کار نرفته است، همین طور اگر مقرر است این سازه های پیش ساخته در منطقه ای باقی بمانند، به آسانی قابلیت تغییر کاربری به عنوان خانه های بهداشت و غیره را دارند.
منبع:

1402/04/17
09:33:20
5.0 / 5
300
تگهای خبر: بازی , تكنولوژی , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵