زارع پور مطرح كرد؛

هوشمندسازی 20درصد از خدمات در بستر پنجره ملی خدمات دولت

هوشمندسازی 20درصد از خدمات در بستر پنجره ملی خدمات دولت

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: امسال مقرر است قسمتی از خدمات در دسترس مردم بصورت هوشمند یعنی بدون نیاز به ارائه مدرک و با انجام خودکار استعلامات در اختیار کاربران قرار بگیرد.به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز بامداد در نشست مشترک با ذبیح اله خدائیان رییس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به کارهای در دست اقدام، از برنامه برای هوشمند شدن ۲۰ درصد از خدمات ارائه شده در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند، ایجاد ۲۰ میلیون پوشش فیبرنوری منازل و کسب وکارها تا پایان دولت و دستاوردهای به دست آمده در پلت فرم های بومی گفت.
زارع پوربا اشاره به راه اندازی پنجره ملی خدمات دولت هوشمند در سال قبل اظهار داشت: خوشبختانه به همت همکارانم در سازمان فناوری اطلاعات و پشتیبانی و همراهی سازمان امور استخدامی، پنجره ملی خدمات دولت هوشمند در سال قبل افتتاح شد و تا الان بیش از ۹۷ درصد از دستگاه های اجرائی به آن پیوسته اند و بیش از سه هزار خدمت در بستر آن به مردم ارائه می کنند.
وی با اشاره به نقش راه اندازی پنجره ملی خدمات دولت هوشمند در ایجاد شفافیت و مبارزه با فساد، اضافه کرد: وقتی خدمات بصورت تجمیع شده و فقط با یک دفعه احراز هویت در اختیار کاربران قرار می گیرد، مردم می توانند بصورت غیرحضوری و با دقت و کیفیت بالاتری خدمات مورد نیاز خودرا در هر ساعت از شبانه روزی و بدون مراجعه حضوری دریافت نمایند.
زارع پور از برنامه این وزارتخانه برای هوشمند سازی حداقل ۲۰ درصد از خدمات ارائه شده در بستر پنجره ملی خدمات دولت هوشمند امسال آگاهی داد و اشاره کرد: امسال مقرر است قسمتی از خدمات در دسترس مردم بصورت هوشمند یعنی بدون نیاز به ارائه مدرک و با انجام خودکار استعلامات، خدمات در اختیار کاربران قرار بگیرد.
زارع پور همین طور از افزایش سهم اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص ملی به ۷.۵ درصد آگاهی داد و اظهار داشت: برمبنای برنامه ریزی انجام شده این سهم تا پایان دولت به ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت.
وی با اعلان اینکه از برنامه های مهم دولت سیزدهم ایجاد دسترسی های سریع و پایدار برای توسعه کسب و کارهای حوزه اقتصاد دیجیتال و افزایش سهم این حوزه از تولید ناخالص ملی است، اضافه کرد: البته در عرصه ارتباطات ثابت، کشور با عقب ماندگی های جدی روبروست، اشاره کرد: انباشت این عقب ماندگی سبب شده تا بار زیادی از ترافیک مصرفی مردم به سمت شبکه همراه سوق پیدا کند که در نتیجه کاهش کیفیت شبکه همراه را بدنبال داشته است. از همین رو در برنامه ریزی گسترده ای طرح ملی فیبرنوری منازل و کسب وکارها در دست اجرا قرار گرفت.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به این که در طرح موسوم به FTTx تا پایان کار دولت سیزدهم، ۲۰ میلیون فیبرنوری منازل و کسب وکارها ایجاد می شود، اشاره کرد: با راه اندازی فیبرنوری در همه شهرهای کشور، زیرساخت بسیار مناسبی در دسترس کاربران، فعالان کسب وکار، متخصصان و نخبگان قرار می گیرد تا این امکان فراهم گردد تا طبق برنامه هفتم توسعه سهم اقتصاد دیجیتال از ۷.۵ درصد تولید ناخالص ملی به ۱۵ درصد برسد.
زارع پور با اعلان اینکه با تکمیل طرح فیبرنوری منازل و کسب وکارها، بار ترافیکی بخش ارتباطات همراه نیز کم شده و شاهد افزایش محسوس کیفیت آن خواهیم بود، اظهار داشت: همین طور با اتصال BTS های تلفن همراه بوسیله فیبرنوری زمینه افزایش کیفیت و پایداری شبکه همراه را نیز فراهم خواهدنمود.
وی همین طور با اشاره به محدودیت به وجود آمده برای برخی از پلت فرم های آمریکایی از طرف مراجع ذیصلاح، اضافه کرد: وزارت ارتباطات برمبنای وظیفه ذاتی خود تمام تلاش خودرا می کند تا زمینه های مناسب برای رفع نیاز مردم فراهم باشد که بدین جهت با تلاش و مجاهدت متخصصان داخلی و حمایت این وزارتخانه پلت فرم های بومی توانستند دستاوردهای قابل توجهی را بدست بیاورند به شکلی که امروز با پذیرایی از میلیونها ایرانی، پاسخگوی نیاز آنها هستند.
ذبیح اله خدائیان رییس سازمان بازرسی کل کشور نیز در این جلسه با تأکید بر اهمیت امنیت شبکه ملی اطلاعات، پیشرفت انجام شده در پروسه راه اندازی شبکه ملی اطلاعات را در دولت سیزدهم قابل توجه برآورد کردند.
وی اضافه کرد: امروز همه به اهمیت فناوری اطلاعات پی برده اند، اضافه کرد: در مقابل پدیده هایی ناشی از فناوری اطلاعات در جامعه نمی توان مقاومت کرد و تأثیرات آنرا نمی توان نادیده گرفت.
خدائیان با تمجید از اقدامات و کارهای انجام شده در وزارت ارتباطات در دوره اخیر، بر ضرورت تبیین موضوعات و کارهای انجام شده اصرار کرد و اطلاع رسانی از تلاشی که در این وزارتخانه برای توسعه خدمات مورد نیاز مردم را ضروری دانست.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با انتقاد از حجم پیامک های تبلیغاتی ارسالی برای مشترکان، از وزیر ارتباطات خواست تا در این مورد اقدامات لازم را انجام دهد.
وی با اشاره به راه اندازی پنجره ملی خدمات دولت هوشمند، اضافه کرد: وقتی که خدمات مقرر است غیرحضوری شود و بصورت هوشمند ارائه شود دیگر نظارت سنتی امکان پذیر نیست و نظارت نیز باید الکترونیکی و هوشمند شود.
خدائیان، فناوری اطلاعات را یکی از راهکارهای قابل اهمیت برای کوچک شدن دولت برشمرد و اظهار داشت: اگر بخواهیم با فساد مبارزه نماییم و کار مردم را تسهیل و آنرا سرعت و دقت را افزایش دهیم راهی جز حرکت به سمت فناوری اطلاعات نداریم.


منبع:

1402/04/15
16:02:00
5.0 / 5
427
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP