رئیس پژوهشگاه بیوتكنولوژی كشاورزی خبر داد:

طراحی کیت تشخیص زودهنگام نیترات توسط پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی

طراحی کیت تشخیص زودهنگام نیترات توسط پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، البرز رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی از طراحی کیت های تشخیص زودهنگام نیترات، نیتریت و آمونیاک در محصولات کشاورزی توسط این پژوهشگاه اطلاع داد.به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر غلامرضا صالحی جوزانی روز شنبه ۱۰ تیرماه در نشست خبری که در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در کرج برگزار شد، ضمن اشاره به چالش های مهم بخش کشاورزی و منابع طبیعی کشور تا سال ۲۰۵۰ (۱۴۳۰) اظهار داشت: تا سال ۱۴۳۰ هجری شمسی (۲۰۵۰ میلادی) ما شاهد تغییرات شدیدتر اقلیمی در سطح جهانی و کشور خواهیم بود و اهمیت تأمین غذایی دو چندان خواهد شد.

وی افزود: با عنایت به چالش­های مختلف حوزه کشاورزی در دنیا و ایران از قبیل تغییر اقلیم، گرما، خشکی و کم آبی، شوری، آفات و بیماری­ها و افزایش گازهای گلخانه­ای، پیش ­بینی می­ شود تا سال ۲۰۵۰، فناوری­های خاص محیط زیست دوستانه که عموما زیرمجموعه یا در رابطه با بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی هستند، نقش اساسی در توسعه و تحول بخش کشاورزی دنیا بازی کنند.

وی تصریح کرد: این فناوری­ها شامل اصلاح ژنتیکی مبتنی بر ژنوم و ویرایش ژنی، مهندسی ژنتیک، بیوانفورماتیک و ابرداده ها، کشاورزی در فضای بسته (کشاورزی عمودی، بیوراکتورهای یکبار مصرف، هیدروپونیک، ایروپونیک و آکواپونیک)، کشاورزی با آب دریا، کشاورزی در بیابان، گوشت مصنوعی، پرینتر سه بعدی، نانوتکنولوژی، ریزجلبک­ها، پلت فرم بلاکچین (ارز دیجیتال)، کشاورزی دقیق و هوشمند، پهپادها، فراورده­های زیستی، هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء می­باشند.

وی در مورد سابقه، ساختار و نوع فعالیتهای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، اظهار داشت: پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی از سال ۱۳۷۹ با هدف توسعه فناوری­های نوین کشاورزی و استفاده از این تکنولوژی در رفع چالش­های بخش کشاورزی تاسیس شد. پژوهشگاه هم اکنون دارای چهار پژوهشکده در استانهای البرز (پژوهشکده تکنولوژی های جدید کشاورزی)، اصفهان (پژوهشکده متابولیت های ثانویه)، آذربایجان شرقی (پژوهشکده بیوتکنولوژی صنایع غذایی) و گیلان (پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری) است.

صالحی بیان نمود: حدودا مهم ترین فناوری های مرز علم دنیا از قبیل مهندسی ژنتیک، ویرایش ژنوم و مهندسی ژنتیک، امیکس ها، زیست شناسی سامانه ها و بیوانفورماتیک، نانوفناوری، کشاورزی در فضای بسته و بیوراکتورها، ریزجلبکها و بیوتکنولوژی میکروبی و.... در پژوهشگاه صورت می گیرد. پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در مدت ۲۳ سال سابقه خود با عنایت به وجود محققین تراز اول در سطح ملی و بین المللی و زیرساخت به روز توانسته است اثربخشی بسیار موثری در رفع چالش­های بخش کشاورزی و ارتقاء جایگاه علمی کشور در سطح بین المللی در زمینه تکنولوژی های جدید کشاورزی داشته باشد. هم اکنون پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی قلب تپنده فناوری­های نوین کشاورزی کشور بوده و بعنوان یکی از بالنده ­ترین و موثرترین واحدهای پژوهشی در سطح کشور و منطقه شناخته می­شود.

وی در پاسخ به این که اثربخشی پژوهشگاه در توسعه فناوری­های نوین، رفع چالش­های بخش کشاورزی و مسئولیت های ملی و حاکمیتی کشاورزی چه بوده است؛ اظهار داشت: طی حدود دو دهه فعالیت پژوهشگاه ۷۰ فناوری قابل تجاری سازی به دست آمده است که بخشی از آنها تا ابتدای سالجاری در چارچوب ۳۵ قرارداد انتقال فناوری به بخش خصوصی منتقل شده و اثربخشی قابل توجهی در قسمت کشاورزی داشته­اند. بعضی از فناوری های راه یافته به عرصه کشاورزی در حدود ۲۰۵ هزار هکتار از اراضی زراعی کشور استفاده شده و سالانه بالغ بر ۱۷۵ میلیون دلار از محل صرفه جویی ارزی با افزایش ارزش افزوده عاید کشاورزی کشور کرده اند. انتقال فناوری و تولید صنعتی پروبیوتیک های دام، طیور و آبزیان، انتقال فناوری و تولید تجاری کودهای زیستی مبتنی بر تریکودرما، تولید تجاری و سریع بیوکمپوست بعنوان کود آلی از پسماندهای نیشکر، کشت بافت و سالم سازی ارقام نیشکر از راه کشت بافت، تولید بذر سالم (مینی تیوبر) سیب زمینی و تولید تجاری پایه های کشت بافتی سیب مالینگ بوده است.

تجاری سازی دانش فنی تولید پروبیوتیک های بومی دام، طیور و آبزیان

صالحی اضافه کرد: سالیان سال است که تولید و استفاده از پروبیوتیک­ها برای افزایش عملکرد تولید و افزایش سلامت دام، طیور و آبزیان در صنعت دامپروری دنیا و کشور جا افتاده است. متاسفانه تا یک دهه پیش کشور ما وارد کننده این پروبیوتیک­ها بود به نحوی که سالیانه چندین میلیون دلار انواع پروبیوتیک های دام، طیور و آبزیان (تا حدود ۱۰ میلیون دلار در سال) در جهت افزایش تولید و افزایش سلامت دام، طیور و آبزیان وارد کشور می ­شد. خوشبختانه با تشکیل و گسترش شرکت­های دانش بنیان فعال در این عرصه در کشور هم اکنون واردات پروبیوتیک­های دام، طیور و آبزیان به کشور حدودا نزدیک به صفر شده است.

وی افزود: پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی از حدود ۱۵ سال قبل مبادرت به جداسازی، ارزیابی و بهینه سازی تولید پروبیوتیک های بومی برای صنعت دام، طیور و آبزیان نمود و دانش فنی حاصله را به شرکت فناوری زیستی طبیعت گرا منتقل نمود و خوشبختانه شرکت مذکور با تلفیق دانش فنی موجود خود با دانش فنی منتقل شده از پژوهشگاه، توانست تولید تجاری فرمولاسیون های مختلف پروبیوتیک دام، طیور و آبزیان را استارت بزند و هم اکنون بعنوان یکی از پیشروترین شرکت­ها در عرصه تولید پروبیوتیک دام، طیور و آبزیان در کشور شناخته و سهم قابل توجهی از بازار پروبیوتیک کشور را دارا است.

وی افزود: هم اکنون این شرکت بیشتر از ۲۰ نوع محصول پروبیوتیک دام، طیور و آبزیان در شرکت به میزان سالانه بیشتر از ۵۰۰ تن و به ارزش بیشتر از ۵۰۰ میلیاردریال تولید می شود که سهم قابل توجهی از بازار تولیدات پروبیوتیک دامی کشور را شامل می شود. با عنایت به اثربخشی بسیار زیاد این پروبیوتیک­ها در افزایش میزان تولید گوشت مرغ، افزایش سلامت مرغ و کاهش مصرف خوراک طیور به سبب بهبود ضریب تبدیل، سالیانه درآمد کشاورزان به میزان حداقل ۱۰ هزار میلیاردریال افزایش خواهد یافت و از همه مهمتر مصرف آنتی بیوتیک ها هم به میزان قابل توجهی کاسته می شود که باعث تولید گوشت مرغ سالم برای مردم می شود.

تولید صنعتی کود زیستی مبتنی بر قارچ تریکودرما منتقل شده به بخش خصوصی

این مسئول افزود: یکی از مهم ترین محصولات زیست فناوری در سطح جهانی کودهای زیستی هستند که بعنوان جایگزین کودهای شیمیایی تولید و مصرف آنها رو به گسترش بوده و هم اکنون بازار آنها به حدود ۲ میلیارد دلار رسیده است. پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در چند سال قبل به دانش فنی تولید کود زیستی مبتنی بر قارچ تریکودرما رسید و این دانش فنی به شرکت بخش خصوصی منتقل شد که هم اکنون سالانه حدود ۲۰ هزار بسته از این کود تولید و در سطح ۲۰ هزار هکتار مصرف می­شود. گزارشات کشاورزان نشان داده است که این محصول سبب کنترل خیلی از عوامل بیماریزا شده و منجر به افزایش عملکرد محصولات باغی و زراعی حداقل به میزان ۲۰ درصد شده است.

اجرای برنامه خودکفایی تولید غده بذری سیب زمینی عاری از ویروس

رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی تصریح کرد: تا حدود ۱۵ سال پیش ایران حدود ۷۰ سال وارد کننده بذر سالم (مینی تیوبر) سیب زمینی از خارج از کشور بود که منجر به خروج سالانه حدود سه میلیون دلار ارز از کشور می شد. پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی دانش فنی تولید ریز غده سیب زمینی را از راه کشت بافت به دست آورد و زنجیره تولید بذر سالم را با ما مشارکت مراجع ذی صلاح و سایر موسسات تحقیقاتی و بخش خصوصی تکمیل نمود و دانش فنی به شرکتهای دانش بنیان خصوصی منتقل شد و هم اکنون در این حوزه خودکفا هستیم.

وی اظهار داشت: هر ساله پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی سالم سازی هسته های اولیه حدود ۱۹ رقم سیب زمینی را تهیه و شش هزار گیاهچه بدست آمده را در اختیار شرکتهای متقاضی (حدود ۲۲ شرکت) قرار می دهد. در نتیجه این زنجیره حدود ۳۰ میلیون مینی تیوبر (ریز غده) تولید و در نهایت کلاس های مختلف بذری تولید و در اختیار کشاورزان پیشرو قرار داده می شود. میزان صرفه جویی ارزی حاصل از خودکفایی در این حوزه حدود ۵۰ میلیون دلار طی ۱۵ سال قبل بوده است. از سوی دیگر با گسترش استفاده از بذر سالم سیب زمینی ضمن پیشگیری از ورود آفات و بیماری های قرنطینه ای، علیرغم کاهش سطح زیر کشت سیب زمینی به کشور شاهد افزایش عملکرد و تولید سیب زمینی در کشور بوده ایم. سطح زیر کشت از ۱۶۰ هزار هکتار به ۱۴۰ هزار هکتار و تولید از ۲۱ تن به ۴۰ تن رسیده است؛ به عبارتی دیگر با هر متر مکعب آب ۳ کیلو تولید می شد که هم اکنون بیشتر از ۵ کیلو رسیده است.

انتقال پروتکل تولید کشت بافتی پایه های مالینگ سیب درختی

وی در ادامه اضافه کرد: میانگین تولید سیب درختی در هکتار در کشور حدود ۲۰ تن در هکتار است این در حالیست که میانگین جهانی حدود ۳۵ تا ۴۰ تن در هکتار و در بعضی کشورها تا ۸۰ تن در هکتار هم گزارش شده است. یکی از مهم ترین معضلات باغات کشور، استفاده از ارقام پا بلند و با عملکرد پایین بوده است. یکی از مهم ترین عوامل افزایش تولید در باغات سیب استفاده از پایه های پاکوتاه کننده مثل سیب مالینگ مرتون است. با استفاده از این پایه ها و پیاده سازی اصول باغ داری علمی می ­توان میزان تولید را ۲-۳ برابر افزایش داد. پژوهشگاه بیوتکنولوژی با دستیابی به دانش فنی تکثیر کشت بافتی پایه های مالینگ مرتون و انتقال آن با ۴ شرکت خصوصی توانست استفاده از این پایه ها را به سرعت در کشور گسترش دهد و در خلال چند سال حدود یک میلیون نهال کشت بافتی از این تکنولوژی تهیه شد و در باغات کشور کشت شد. برآوردهای اولیه نشان از افزایش تولید در باغات اشاره شده به میزان حداقل دو برابری دارد. نهال های بدست آمده در سطح حدود ۲۰ هزار هکتار کشت شده ­اند که منجر به افزایش تولید تا حدود ۴۰۰ هزار تن در سال معادل ۱۲۰ میلیون دلار را دارند.

تجاری سازی دانش فنی تولید سریع بیوکمپوست از پسماندهای نیشکر

این مسئول افزود: یکی از این همکاری ها توسعه مشترک دانش فنی تولید کمپوست از باگاس و سرشاخه های نیشکر بوده است. سالانه حدود ۲.۵ میلیون تن باگاس و ۱.۵ میلیون تن سرشاخه در صنعت نیشکر تولید می شود که قابلیت استفاده برای تولید فراورده های مختلف را دارند. خوشبختانه با شکل گیری دانش فنی تولید کمپوست از این پسماندها در کشت و صنعت های نیشکر و با استفاده از خروجی کار مشترک صورت گرفته با پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی هم اکنون چندین هزار تن کمپوست از باگاس و سرشاخه نیشکر در کشت و صنعت های نیشکر تولید می شود که ضمن کاهش آلودگی های زیست محیطی ناشی از مصرف کودهای شیمیایی، از نظر اقتصادی هم هزینه مصرف کودهای شیمیایی در مزارع نیشکر به شکل مفهوم داری کاسته می شود.

تجاری سازی دانش فنی کشت بافت و سالم سازی ارقام مختلف تجاری نیشکر

وی تصریح کرد: یکی از اشکالات مهم ارقام نیشکر، سالم نبودن هسته اولیه ارقام و اختلاط ارقام با هم است که گاهی منجر به کاهش مفهوم دار عیار قند تولیدی از نیشکر و خسارت اقتصادی حداقل ۵ درصدی می شود. خوشبختانه با همکاری صورت گرفته موسسه تحقیقات و آموزش نیشکر با پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی طی سالیان گذشته، زیرساخت تولید کشت بافت و ایجاد هسته های اولیه سالم برای ارقام مختلف نیشکر ایجاد شده، پروتکل تکثیر کشت بافتی و سالم سازی ارقام توسعه پیدا کرده و هم اکنون زنجیره ارزش و تولید هسته و قلمه اولیه سالم ارقام در صنعت نیشکر شکل گرفته است که ارزش اقتصادی بسیار بالایی را برای کشت و صنعت ها ایجاد می­ کند به نحوی که حداقل خسارت ناشی از اختلاط ارقام حداقل ۵ میلیون تومان در هکتار کاسته شده است که مجموعا سالیانه می تواند این کاهش خسارت به میزان ۶۰۰۰ میلیاردریال برسد (مجموع ۱۲۰ هزار هکتار). امیدواریم با ادامه همکاری ها و هم افزایی ها بین شرکت توسعه نیشکر و پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی شاهد پیشرفت های چشمگیرتر در صنعت نیشکر کشور باشیم.

مسئولیت های ملی و حاکمیتی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی

وی در قسمت دیگری از این نشست خبری تصریح کرد: پژوهشگاه در کنار اجرای برنامه های تحقیقاتی اولویت دار برای بخش کشاورزی، چندین مسئولیت ملی و حاکمیتی را برعهده دارد که اهمیت بسیار زیادی در تأمین امنیت غذایی و سلامت محصولات کشاورزی کشور دارد.

پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی بعنوان لابراتوار مرجع ردیابی تراریختگی خوراک دام وارداتی به کشور

صالحی اظهار نمود: سالانه حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیون تن ذرت بعنوان خوراک دام وارد کشور می شود که بخشی از آن تراریخته است. بررسی تراریخته بودن یا نبودن و در صورتیکه تراریخته باشد یکی از موارد مهم در تأمین امنیت غذایی کشور و سلامت نهاده های وارداتی است. در این خصوص با عنایت به تجربیات و توانمندی های علمی و فناورانه پژوهشگاه، خوشبختانه پژوهشگاه بعنوان لابراتوار مرجع وزارت جهاد کشاورزی فعالیت دارد و بمنظور تسریع فرآیند بررسی و ردیابی، با همکاری سایر مراکز تحقیقاتی در استانهای مرزی نسبت به ایجاد چهار لابراتوار همکار در صفی آباد دزفول، اهواز، رشت و کرج اقدام نموده است.

وی اضافه کرد: در کنار این مورد به تازگی صادرکنندگان محصولات کشاورزی و خوراک آبزیان به خارج از کشور هم احتیاج به عرضه گواهی عدم تراریختگی و یا گواهی نوع تراریختگی دارند و بنابراین پژوهشگاه مبادرت به بهینه سازی پروتکل ارزیابی و ردیابی تراریختگی در خوراک آبزیان صادراتی نموده است که با همکاری انجمن صنفی تولیدکنندگان خوراک آبزیان انجام شده است و انشاالله در این خصوص خدمات به صادر کنندگان صورت خواهد گرفت.

پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی بعنوان لابراتوار مرجع و کارگزار ارزیابی محصولات حاصل از نانوفناوری کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی

وی افزود: با عنایت به اهمیت روز افزون فناوری نانو در تولید محصولات و نهاده های با کارایی بالا مثل نانوکودها، نانوسموم آفتکش، بسته بندی محصولات غذایی مبتنی بر نانوفناوری، و نانوسنسورها، لازم است ارزیابی کیفی، کارایی و ایمنی این محصولات توسط ناظر صورت پذیرد. در این خصوص پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی هم اکنون بعنوان لابراتوار مرجع و کارگزار ارزیابی محصولات برپایه فناوری نانو در کنار کمیته فناوری نانو وزارت جهاد کشاورزی فعالیت می کند. در این خصوص پژوهشگاه همکاریهای بسیار خوبی را با شرکتهای دانش بنیان تولید کننده نانومواد کشاورزی آغاز کرده است.

فعالیت پژوهشگاه بعنوان مرجع ملی ایمنی زیستی دبیرخانه پروتکل کارتاهنا

این مسئول تصریح کرد: همینطور این پژوهشگاه با عنایت به تجربیات ارزشمند خود در زمینه محصولات تراریخته و ایمنی زیستی، بعنوان مرجع ملی ایمنی زیستی محصولات تراریخته در ارتباط با دبیرخانه پروتکل ایمنی زیستی "کارتاهنا" فعالیت می کند و عملا بعنوان بازوی تخصصی کشور در زمینه استاندارد سازی و تهیه پیش ­نویس­های مقررات در ارتباط با ایمنی زیستی و همینطور عرضه گزارش به مراجع ملی و بین­ المللی نقش اثر گذاری دارد.

وی در مورد سایر دستاوردهای این پژوهشگاه اظهار داشت: انتقال فناوری تکثیر ریزازدیادی خرمای مجول به بخش خصوصی (میزان عملکرد دو برابر و قیمت هم حداقل ۵ برابر؛ در صورتی که ۲۰ درصد سطح زیر کشت کشور را بگیرد (۵۰ هزار هکتار)، می تواند ۱۷۵ هزار میلیارد تومان ارزش افزوده ایجاد نماید)، دستیابی به فرمولاسیون باکتری های افزاینده کیفیت و ماندگاری سیلوی علوفه ذرت (۱۰ میلیون تن ذرت علوفه ای در سال در کشور تولید می شود که حدود ۲۰ درصد آن در اثر فساد هوازی از بین می رود؛ با تجاری سازی این دستاورد امکان کاهش حداقل ۱۰ درصدی این ضایعات است و میتوان حداقل ۳۰۰۰ میلیارد تومان ارزش ریالی را حفظ کرد)، معرفی رقم جدید لیمو ترش مقاوم به جاروک لیمو ترش که مراحل تجاری سازی خویش را طی می کند، طراحی کیت های تشخیص زودهنگام نیترات، نیتریت و آمونیاک در محصولات کشاورزی و ایجاد چراگاه های دست کاشت با استفاده گراس­های ­علوفه ای (امکان تولید ۷ تن ماده خشک علوفه در مراتع بدون احتیاج به آبیاری ) همچون این دستاوردهاست.

جایگاه علمی پژوهشگاه در سطح ملی و بین المللی

صالحی در ادامه تصریح کرد: محققین پژوهشگاه با انتشار بیشتر از ۳۰۰۰ مقاله علمی در مجلات معتبر بین ­المللی و ملی، انتشار بیشتر از ۲۰ کتاب انگلیسی و فارسی در انتشارات معتبر بین ­المللی و ملی و ثبت اختراعات مختلف توانسته ­­اند جوایز مختلف ملی و بین­ المللی را هم دریافت نمایند. پژوهشگاه هم اکنون بعنوان کانون شبکه بیوتکنولوژی کشاورزی کشورهای عضو اکو شناخته می­ شود.

خبرهای خوش پژوهشگاه در سال مهار تورم و رشد تولید چیست؟

وی خاطرنشان کرد: پژوهشگاه در جهت افزایش اثربخشی خود در قسمت کشاورزی، برنامه راهبردی ۴ ساله خویش را با عنایت به اسناد بالا دستی و ظرفیتهای موجود تدوین نموده است. در این برنامه نگاههای اصلی تمرکز بر اثربخشی در رفع چالش های اصلی بخش کشاورزی مبتنی بر برنامه هفتم توسعه، سند امنیت غذایی و سند الگوی کشت، برنامه محوری، هم افزایی با سایر مراکز پژوهشی، ارتباط و شبکه سازی با بخش خصوصی و ایجاد زیرساخت های تجاری سازی و نوآوری (مراکز نوآوری) می باشد. در این برنامه هدف گذاری بر افزایش دو برابری اثربخشی پژوهشگاه طی یک دوره ۴ ساله است. به نحوی که این اثربخشی از ۱۷۵ میلیون دلار به حدود ۳۶۰ میلیون دلار و ورود به عرصه فناوری های پژوهشگاه از ۲۰۵ هزار هکتار به بیشتر از ۳۰۰ هزار هکتار برسد. همینطور میزان افزایش تولید وکاهش ضایعات ناشی از این تکنولوژی ها به حدود ۵۰۰ هزار تن در سال برسد.

وی در مورد مهم ترین برنامه های جاری پژوهشی پژوهشگاه هم اظهار داشت: مهم ترین برنامه ­های جاری پژوهشگاه اجرای برنامه سالم سازی ارقام مهم گونه های باغی، تولید بذور هیبرید سبزی و صیفی از راه دابلدهاپلوئیدی و مهندسی معکوس، اصلاح مولکولی گیاهان علوفه ای کم آب بر (گراس ها، ارزن و سورگوم)، مهندسی ژنتیک گیاهان صنعتی برای مقاومت به آفات و علفکش ها، اصلاح مولکولی گوسفند برای صفات اقتصادی، تولید اقتصادی زیست توده گیاهان در فضای بسته و بیوراکتورها، ریز ازدیادی ارقام مختلف خرما، تولید فراورده های زیستی و نانوفناورانه از قبیل پروبیوتیک ها، استارترهای صنایع لبنی، ریزجلبکها، کودها وآفتکش­های زیستی، نانوکودها و نانوسموم و نانوحسگرها می باشد.

صالحی اضافه کرد: پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با همکاری ستاد توسعه زیست فناوری و در جهت تسریع تجاری سازی فناوری های خود و شبکه سازی با بخش خصوصی، سال قبل نخستین رویداد تکنولوژی های جدید کشاورزی را با مبحث کشت بافت و بذر در مردادماه ۱۴۰۱ در محل نمایشگاه بین­المللی تهران را با حضور مسئولین بلندپایه، سفرای کشورهای مختلف، موسسات تحقیقاتی، انجمن های صنفی، شتاب دهنده­ها و با حضور بیشتر از ۶۰ شرکتهای بخش خصوصی برگزار کرد. با عنایت به فعالیت و شبکه­سازی های پیش از رویداد، در روز رویداد ۱۲ قرارداد انتقال فناوری و پروژه سفارشی با بخش خصوصی و تفاهمنامه همکاری همچون تفاهمنامه هشت جانبه تولید هسته های اولیه سالم ارقام مختلف میوه، سبزی و صیفی و گیاهان زینتی و تفاهمنامه راه اندازی شبکه و انجمن شتابدهی تکنولوژی های جدید کشاورزی منعقد و رونمایی گردید.

این مسئول افزود: پژوهشگاه برنامه­ریزی های لازم برای اجرای دومین رویداد تکنولوژی های جدید کشاورزی را در روز ۲۵ مردادماه ۱۴۰۲ در محل نمایشگاه بین­المللی با مشارکت و همکاری ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان غذا و کشاورزی، پارک علم و فناوری کشاورزی و هسته پژوهشی مهندسی و زیستی BERC انجام داده است. انشاالله در رویداد دوم هم ما شاهد قراردادهای توسعه فناوری و همینطور انتقال فناوری مختلف و برگزاری پنل­های بحث و گفتگو در زمینه کودها و آفتکش­های زیستی و بیوتکنولوژی صنایع غذایی خواهیم بود.

وی از افتتاح مجتمع جدید پژوهش و فناوری پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی امسال اطلاع داد و اظهار داشت: با عنایت به اهمیت توسعه تکنولوژی های جدید کشاورزی، ایجاد زیرساخت های مناسب و پیشرفته پژوهش و فناوری کشاورزی برای آینده کشاورزی کشور بسیار دارای اهمیت است. خوشبختانه طی بیشتر از ۱۵ سال تلاش، مجتمع جدید پژوهش و فناوری پژوهشگاه مراحل نهایی تکمیل خویش را طی می کند و انشاالله امسال با حضور مسئولین کشوری افتتاح می گردد.

وی اعلام نمود: یکی از مهم ترین برنامه های جاری پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در جهت تسریع تجاری سازی فناوری های خود و شبکه سازی بخش خصوصی در زمینه تکنولوژی های جدید کشاورزی، ایجاد مراکز نوآوری با مدیریت بخش خصوصی در داخل پژوهشگاه است. خبر خوش این که دو مرکز نوآوری امسال و احیانا اوایل سال آینده در پژوهشگاه راه اندازی خواهد شد که جزئیات آن در آینده ای نزدیک اعلام خواهد شد.

صالحی در انتها ضمن اشاره به مشارکت پژوهشگاه در ایجاد مزارع نوآوری، خاطرنشان کرد: یکی دیگر از فعالیت­های جاری پژوهشگاه مشارکت در ایجاد مزارع نوآوری با همکاری کشت و صنعت های کشاورزی است. هفته گذشته از مزرعه نوآوری صفاری واقع در ورامین رو نمایی شد که یکی از اجزای اصلی این مزرعه، ورود دستاوردها و فناوری های پژوهشگاه بود. این فناوری ها شامل کشت لاین های جدید سورگوم و ارزن پژوهشگاه بعنوان گیاهان کم آب بر بود. در کنار آن به تازگی پژوهشگاه اقدام به ایجاد چراگاه ­های دست کاشت با استفاده از گرس­های علوفه­ای در مناطق معتدله کرده است.
1402/04/11
08:10:14
5.0 / 5
363
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲