دستاوردهای دانش بنیان ها در تامین دستگاه و ملزومات دیالیز

دستاوردهای دانش بنیان ها در تامین دستگاه و ملزومات دیالیز

پی اچ پی و جی کوئری: 6 شرکت فناور و دانش بنیان با بوجودآوردن کنسرسیومی مبادرت به تولید دستگاه های دیالیز و ملزومات آن کرده اند.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی و هیئت همراه ضمن حضور در شهرک صنعتی اشتهارد از شرکتهای دانش بنیان کنسرسیوم دیالیز ایران بازدید کرد و از نزدیک در جریان توانمندی ها، دستاوردها و محصولات فناورانه ۶ شرکت دانش بنیان و فناور فعال عضو این کنسرسیوم قرار گرفت.
کنسرسیوم دیالیز ایران متشکل از ۱۰ شرکت دانش بنیان و فناور است که در عرصه تامین زنجیره ارزش این حوزه فعالیت می نمایند.
خاصیت های محصولات فناورانه شرکتهای دانش بنیان کنسرسیوم دیالیز ایران به این شرح است:
فیلتر دیالیز
یکی از شرکتهای دانش بنیان این کنسرسیوم توانسته است خط تولید فیلتر دیالیز، دستگاه تصفیه آب دیالیز و ماشین همودیالیز را به تولید برساند.
خط تولید فیلتر دیالیز شامل ۳۶ ایستگاه کاری است که در ۵ ماژول بصورت اتوماتیک کار می کند و مونتاژ فیلتر دیالیز را مرحله به مرحله انجام می دهد. در این خط مراحل مونتاژ فایبر، درپوش ها، تزریق چسب، برش، کنترل کیفی سطح برش خورده، تست و لیبل گذاری بصورت کاملا اتوماتیک صورت می گیرد.
این خط مجهز به سیستم اتوماسیون گسترده و پیچیده است و در بیش از ۱۰۰۰ ورودی و خروجی آنالوگ و دیجیتال مورد استفاده قرار گرفته است. اندازه گیری پارامترهایی چون دما، فشار، موقعیت، فلو، سرعت، گشتاور، ابعاد و وزن با دقت بالا در این محصول صورت می گیرد.
محصول دوم این شرکت دستگاه تصفیه آب دیالیز در دو مدل است. این محصول وظیفه تولید آب مورد نیاز دیالیز را دارد. در این دستگاه آب ورودی پس از ورود و مانیتور توسط پمپ وارد سیستم ممبرین اسمز معکوس شده و پس از کنترل نهایی وارد ماشین دیالیز می شود.
آب تولیدی باید از نظر خواص میکروبی و شیمیایی در محدوده مشخص شده استاندارد مربوطه باشد. دستگاه مجهز به نرم افزار اتوماسیون و مانیتورینگ با قابلیت ارتباط از راه دور است. مودهای کاری تولید آب، گندزدایی، آب کشی مطابق برنامه زمانی و تعمیرات از مودهای کاری دستگاه است.
محصول سوم این شرکت دانش بنیان نیز ماشین همودیالیز است. این ماشین وظیفه مدیریت درمان دیالیز خونی را بر عهده دارد. درمان دیالیز خونی یکی از سه روش درمانی جایگزینی عملکرد کلیه برای بیماران با نارسایی کلیه است. برای این کار مدار خونی و مدار محلول دیالیز توسط نرم افزار دستگاه تحت کنترل در می آیند. در بخش خونی پمپ خون، کلمپ، پمپ سطح خون و پمپ تزریق هپارین با ارتباط با حسگرهای نشتی یاب، سطح سنج خون و تشخیص هوا در خون، خون را از بدن بیمار به سمت فیلتر دیالیز برده و سپس به رگ بیمار برمی گردانند. از طرفی دستگاه می بایست محلولی را با مشخصات نزدیک به پلاسمای خون جهت انتقال و دفع مواد زاید ایجاد نماید که این محلول از نظر دما، غلظت و فلو باید تحت کنترل ماشین همودیالیز قرار بگیرد. دستگاه همو دیالیز (دیالیز وریدی یا دیالیز خونی) جهت درمان بیماران کلیوی کاربرد دارد؛ این دستگاه مواد زائد داخل کلیه را خارج و کلیه را تصفیه می‏ کند.
این شرکت تا حالا از تسهیلات ۵ میلیارد تومانی صندوق نوآوری و شکوفایی برای فعالیتهای پیش از تولید صنعتی، ۲۰ میلیارد تومان سرمایه در گردش داخلی، ۴۰ میلیارد تومانی تسهیلات لیزینگ برای فروش ۱۰۰ دستگاه همودیالیز و ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومانی تسهیلات سرمایه در گردش بانکی بهره برده است.
تولید گرانول با کاربرد پزشکی
یکی دیگر از شرکتهای فناور مستقر در این کنسرسیوم نیز محصولات گرانول PVC گرید پزشکی (MED PVC-P ENA 7218)، گرانول PVC گرید پزشکی دارای نرم کننده DINCH (کدهای MEDPVC-P ENA6519)، قطعه Big clamp، قطعه Twist clips را به تولید رسانده است.
تولید کیسه خون
یکی دیگر از شرکتهای فناور نیز که در تجهیزات پزشکی فعالیت دارد، انواع کیسه خون (تکی، دوتایی، سه تایی و یا چهارتایی) را به همراه فرمولاسیون ماده ضد انعقادی سیترات، فسفات، دکستروز و آدنین به تولید رسانده است.
راه اندازی خط تولید بی کربتات سدیم
خط تولید بی کربنات سدیم گرید همودیالیز از کربنات سدیم و گاز CO2، خط تولید بی کربنات سدیم گرید همودیالیز از کربنات سدیم و گاز CO2، سنتز سدیم بی کربنات دارویی با گرید همودیالیز از محصولات این شرکت فناور است.
تولید صافی های دیالیز
این شرکت توانسته است انواع صافی و سایر تجهیزات در رابطه با دیالیز را تولید و روانه بازار کند.
هالوفایبرهای ایرانی دستگاه دیالیز
یکی دیگر از شرکتهای دانش بنیان الیاف توخالی پلیمری را به تولید رسانده است. غشاهای هالوفایبر دارای ساختار کلی متخلخل به همراه لایه ای فشرده به عنوان لایه مؤثر و جداکننده است. این غشاء قابلیت آنرا دارد که سموم خون همچون اسید اوریک و کراتینین را در حد مجاز بدن برساند، بدون آنکه مواد مفید خون مانند سلول های خون را از آن حذف کند.
محصول هالوفایبر نقش اصلی فیلترهای همودیالیز مورد استفاده برای بیماران کلیوی را دارد و در حین پروسه همودیالیز و تماس با خون، قابلیت جداسازی و فیلتراسیون سموم خون در بیماران همودیالیزی را دارد. از این طریق که با عبور خون از داخل الیاف از طرفی و عبور محلول دیالیز از سطح خارجی الیاف از جانب دیگر، بواسطه اختلاف غلظت بوجود آمده سموم خون وارد محلول دیالیز شده و از بدن بیمار خارج می شود. هالوفایبرهای پلیمری ساخته شده، ماهیت کالای واسطه ای دارد و در تولید صافی های دیالیز مورد استفاده برای درمان دیالیز بیماران دیالیزی استفاده می شود.
این محصول، دارای سه گرید Low، Medium، High Flux است. باندل های ساخته شده نیز در قطرها و سایزهای متفاوت بسته به کاربرد مورد نظر تولید می شوند. محصول هالوفایبر یک محصول با تکنولوژی فوق پیشرفته و استراتژیک است که تنها ۴ کشور جهان با موفقیت آنرا تولید می کنند. همین طور محصول قابل کاربرد در صنایع تصفیه آب نیز است.
تخفیف ۳۰ درصدی مالیاتی برای سرمایه گذاری شرکتهای بزرگ در عرصه دانش بنیان
در این بازدید دکتر محمدصادق خیاطیان، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در جمع اعضای هیات مدیره کنسیرسیوم دیالیز ایران ضمن اشاره به پیشران بودن شرکتهای دانش بنیان بزرگ در اقتصاد کشور، اظهار داشت: امروز سهم شرکتهای دانش بنیان و فناور از تولید ناخالص داخلی یک درصد است، اما بنا بر فرمایشات و تاکیدات مقام معظم رهبری و راهبردهای دولت مردمی، این سهم باید به ۵ درصد برسد، پس نقش شرکتهای بزرگ دانش بنیان در این راه بسیار حائز اهمیت می باشد.
ایشان در ادامه ضمن اشاره به تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان و عملیاتی شدن آن در دولت مردمی، به تشریح نحوه برخورداری شرکتهای بزرگ دانش بنیان از حمایت اعتباری مالیاتی طرح های تحقیق و توسعه پرداخت و اظهار داشت: برمبنای ماده ۱۱ قانون جهش تولید دانش بنیان، در صورتیکه یک شرکت بزرگ دانش بنیان در یک شرکت کوچک دانش بنیان و فناور سرمایه گذاری کند، تا ۳۰ درصد مبلغ سرمایه گذاری می تواند از اعتبار مالیاتی بهره مند شود.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی همین طور با اشاره به اینکه برمبنای قانون جهش تولید دانش بنیان، اگر شرکتهای بزرگ در صندوق های جسورانه سرمایه گذاری کنند، تا ۳۰ درصد از معافیت مالیاتی بهره مند خواهند شد، ابراز امیدواری کرد که این امتیاز، موجب روی آوردن شرکتهای بزرگ به امر تحقیق و توسعه و نیز سرمایه گذاری در طرح های دانش بنیان شود.
رییس صندوق نوآوری همین طور در جریان بازدید خود از شهرک صنعتی اشتهارد، از خط تولید تمام اتوماتیک نخستین کارخانه تولید پودر بیکربنات سدیم دارویی و همودیالیز در ایران و خاورمیانه با ظرفیت پنج هزار تن در سال که به دست متخصصان کشورمان بصورت ۱۰۰ درصدی طراحی و پیاده سازی شده است، دیدن کرد.1402/03/29
13:12:01
5.0 / 5
294
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
دوستان پی اچ پی و جی كوئری