وزیر بهداشت:

ربات جراح سینا به اندونزی اهدا نشده، بلکه صادر گردیده است

ربات جراح سینا به اندونزی اهدا نشده، بلکه صادر گردیده است

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اشاره کرد: ظاهرا اشتباهی در فضای مجازی رخ داده بود و آن این که برخی گفته بودند جمهوری اسلامی می خواهد تجهیزاتی نظیر ربات جراح سینا را اهدا کند، در صورتیکه ما این محصولات را به اندونزی صادر کردیم و آماده ایم تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی خودرا به هر کشوری که علاقمند باشد، صادر نماییم. بدین سبب ما چیزی به اندونزی اهدا نکردیم، بلکه به آن کشور صادرات داشته و پول آنرا دریافت کردیم.به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز (سه شنبه ۹ خردادماه) در حاشیه بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی ایران هلث در جمع خبرنگاران اظهار داشت: موجب افتخار است که جوانان و دانشمندان ما در عرصه تجهیزات پزشکی چه در ارتباط با تجهیزات سرمایه ای و چه تجهیزات مصرفی درحال فعالیت و نوآوری هستند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: در بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی ایران هلث بیش از ۵۰۰ غرفه در عرصه های مختلف سلامت برگزار شده و نمایندگان ۲۵ کشور در نمایشگاه حضور دارند.

وی نسبت به حضور بیش از ۱۲۰ شرکت دانش بنیان در نمایشگاه ایران هلث اظهار امیدواری و خشنودی کرد و اظهار داشت: تعدادی از کالاهایی که توسط شرکت های دانش بنیان تولید می شوند، کالاهای منحصر به فردی هستند.

دکتر عین اللهی اشاره کرد: بطور کلی نمایشگاه بین المللی ایران هلث امسال نسبت به سال قبل ارتقای کمی و کیفی داشته است و امیدواریم بتوانیم تجهیزات پزشکی را متناسب با نیازهای کشورمان تولید نماییم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اشاره کرد: هم اکنون ۴۰ درصد از نیاز تجهیزات پزشکی در داخل کشور تولید می شود و ۶۰ درصد وارداتی است؛ نزدیک به یک میلیارد دلار هزینه تجهیزات وارداتی ما است و تلاش داریم که به مرور این مقدار را کاهش دهیم.

وی اضافه کرد: سال قبل (۱۴۰۱) حدود ۱۲۰ میلیون دلار به کشورهای مختلف صادرات داشتیم و با وضعیتی که حالا از آن برخوردار هستیم، در سالهای آینده می توانیم بازاریابی بهتری داشته باشیم.

دکتر عین اللهی ضمن اشاره به حضور خود در هفتاد و ششمین مجمع جهانی بهداشت در ژنو اظهار داشت: در این اجلاسیه با ۱۰ نفر از وزرای بهداشت کشورهای مختلف مذاکره دو جانبه داشتم و خیلی از این کشورها از جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با تجهیزات و دارو درخواست همکاری و مشارکت داشتند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: برخی از کشورها مثل چین، هند، مالزی و عربستان سعودی امکاناتی داشتند که مایل بودند در اختیار جمهوری اسلامی قرار دهند که در نشست های بعدی این موارد را به نتیجه خواهیم رساند.

وی کیفیت تجهیزات به نمایش درآمده در نمایشگاه بین المللی ایران هلث را مجموعا مثبت ارزیابی و اشاره کرد: تلاش داریم شرکت های دانش بنیان را پشتیبانی نماییم و در دولت نیز بخشنامه پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان به تصویب رسیده و تسهیلات و امکاناتی در اختیار آنان قرار گرفته و خواهد گرفت.

وی به رشد ۴۳ درصدی شرکت های دانش بنیان در علوم پزشکی اشاره و اصرار کرد که تلاش داریم در سال آینده این درصد را افزایش دهیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد درخواست کشور اندونزی برای خرید تجهیزات پزشکی و بیمارستانی، اظهار داشت: ما ربات جراح پیشرفته ای را که فقط تعداد کمی از کشورها در دنیا آنرا تولید می کنند نه فقط تولید کردیم، بلکه فناوری آنرا در اختیار کشور اندونزی قرار دادیم.

وی اظهار داشت: دولت اندونزی مایل است خیلی از بیمارستان های در حال تاسیس خودرا با امکانات و تجهیزاتی که در جمهوری اسلامی ایران تولید می شود، تجهیز کند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: ظاهرا اشتباهی در فضای مجازی رخ داده بود و آن این که برخی گفته بودند جمهوری اسلامی می خواهد تجهیزات مذکور را اهدا کند، در صورتیکه ما این محصولات را به اندونزی صادر کردیم و آماده ایم تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی خودرا به هر کشوری که علاقمند باشد، صادر نماییم. بدین سبب ما چیزی به اندونزی اهدا نکردیم، بلکه به آن کشور صادرات داشته و پول آنرا دریافت کردیم.
1402/03/10
09:17:07
5.0 / 5
335
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
دوستان پی اچ پی و جی كوئری