تعریف ۳۶ پروژه تولید بار اول در همکاری معاونت علمی با طرف های نفتی

تعریف ۳۶ پروژه تولید بار اول در همکاری معاونت علمی با طرف های نفتی

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، رییس مرکز راهبری ستادهای ویژه اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی ریاست جمهوری از اجرای 140 پروژه نفتی در انعقاد توافق نامه میان معاونت علمی با شرکت های نفتی آگاهی داد و اظهار داشت: همین طور 36 پروژه تولید بار اول در 5 توافق نامه منعقدشده تعریف شده است.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، رضا سلطانعلی زاده امروز در حاشیه انعقاد توافق نامه در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران که در محل نمایشگاه بین المللی درحال برگزاری است، در جمع خبرنگاران اظهار نمود: از دی ماه سال قبل تلاش کردیم تا در راستای بازارسازی و استفاده از ظرفیت ها برای شرکتهای دانش بنیان برنامه ریزی نماییم.
وی با بیان اینکه طبق بررسی های انجام شده اولویت اول ما حوزه نفت می باشد، اضافه کرد: این حوزه هم بازار دارد و هم پروژه های جاری در آن تعریف شده است، ضمن آنکه تا حالا بیش از ۷۰۰ تا ۸۰۰ شرکت دانش بنیان درحوزه صنعت نفت فعال شده اند.
وی مشکل اصلی این شرکتها را ابعاد کوچک آنها و عدم درگیر شدن آنها در پروژه های بزرگ عنوان نمود و خاطرنشان کرد: برای حل این چالش در گام اول دستگاههای دولتی متناظر با نفت را درگیر کردیم و در گام بعدی، توافقنامه کلی با آنها به امضا رساندیم که طی آن مقرر است ۷ قلم از تجهیزات گلوگاهی صنعت نفت از طرف شرکتهای دانش بنیان به تولید برسد.
سلطانعلی زاده با اشاره به اینکه در مراسم امروز شاهد انعقاد موافقت نامه طراحی و ساخت تجهیز آر اس اس ذیل ۷ قلم تجهیزات گلوگاهی، با جواد اوجی وزیر نفت بودیم، اضافه کرد: قدم بعدی این است که با شرکتهای بزرگی که کارفرما هستند مثل شرکت مناطق نفت خیز جنوب، شرکت نفت و یا مجموعه هایی که میدان، چاه و مابقی موارد در درست آنها است، توافق کرده ایم که نیازهای اصلی آنها با همکاری شرکتهای دانش بنیان توانمند تامین گردد.
وی ضمن اشاره به امضای توافقنامه ها در نمایشگاه نفت و گاز، خاطرنشان کرد: امروز شاهد امضای ۵ قرارداد بار اول هستیم؛ یعنی فناوری هایی که ریسک بالایی دارند و تاکنون انجام نشده اند و همین طور دارای پیچیدگی های فناوری هستند و امکان شکست شرکتها در آن زیاد است، برای اجرای این طرح ها معاونت علمی تسهیلگری انجام داده است.
سلطانعلی زاده اظهار داشت: این ۵ قرارداد به ارزش ۱۱ میلیون یورو بود که متولی اصلی آن مناطق نفت خیز جنوب و شرکت ملی حفاری است.
وی افزود: گام بعدی همکاری با شرکت هایی است که از سایر شرکتهای کارفرما میدان های نفتی را دریافت و عملیات انجام می دهند. نمونه شرکت ها، شرکتهای پاسارگاد، دانا، انرژی گستر سینا و قرارگاه خاتم است که ما با ۶ شرکت از این نوع از دی ماه سال قبل وارد مذاکره شدیم و امروز با شرکت پتروایران، سروک آذر، قرارگاه خاتم و مجموعه پاسارگارد ۴ قرارداد به امضا رساندیم.
بگفته وی این شرکتهای نفتی به معاونت علمی تعهد داده اند که قسمتی از بازار خودرا در اختیار شرکتهای دانش بنیان قرار دهند.
رییس مرکز راهبری ستادهای ویژه اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی ریاست جمهوری نمونه این همکاری را قرارگاه خاتم الانبیا دانست که تعهد داده است با شرکتهای دانش بنیان در میادین نفتی اهواز و رشادتی همکاری کند.
وی افزود: علاوه بر آن، ذیل این همکاری ۸ موضوع دقیق را مشخص کردیم که از آن جمله می توان به تولید ۲ هزار متر لوله سیم لس اشاره نمود. از طرفی معاونت علمی بازاری بوجود آورده و تضمین این بازار برای شرکتهای دانش بنیان نیز گرفتن شده است و شرکتهای دانش بنیانی که ادعایی در زمینه تولید فناوری های مورد نیاز صنعت نفت را دارند، به تنهایی یا بصورت کنسرسیوم وارد این همکاری ها خواهند شد.
سلطانعلی زده اظهار داشت: حتی در صورتیکه شرکتی اعلام نماید قادر به انتقال فناوری به کشور است، به شرط آنکه رسوخ فناوری در کشور صورت بگیرد، در این همکاری ها مشارکت خواهد نمود. از این طریق می توانیم در آینده بجای همکاری با کشورهای خارجی برای دسترسی به فناوری های مورد نیاز، با شرکتهای دانش بنیان داخلی وارد همکاری شویم.
وی افزود: در این همکاری بیش از حدود ۱۴۰ پروژه باز تعریف شده است و شرکتهای دانش بنیان می توانند برای اجرای این پروژه ها اعلام همکاری کنند، ضمن آنکه بازار برای این شرکتها نیز فراهم گشته است.
وی با اشاره به اینکه در مراسم امروز ۵ موافقتنامه تولید بار اول به امضا رسیده است، اظهار داشت: بیش از ۳۶ پروژه تعریف شده است و طی اعلام فراخوانی شرکتها می توانند برای مشارکت اعلام آمادگی کنند.
سلطانعلی زاده اظهار داشت: بعنوان نمونه شرکت پتروایران قرادادی با حجم ۱۷۰ میلیارد تومان با پارک فناوری پردیس به امضا رسانده است و بر طبق این قرارداد، پارک پردیس این طرح ها را به شرکتهای دانش بنیان خود ارجاع خواهد داد. این پارک یک ابزار قانونی دارد که می تواند با طرف های دولتی وارد همکاریهای فناورانه شود.
به نقل از ایشان، برای ۱۷۰ میلیارد تومان قراردادی که با پارک فناوری پردیس منعقد شده است، فراخوانی منتشر می شود و شرکتهای دانش بنیان می توانند پروپوزال های فنی و اجرائی خودرا عرضه کنند و ما با بررسی های لازم این پروژه ها را واگذار می نماییم.
رییس مرکز راهبری ستادهای ویژه اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی ریاست جمهوری ضمن اشاره به مزایای تفاهمنامه های امروز، اظهار داشت: مزیت اصلی این همکاری ها آنست که شرکتهای دانش بنیان پس از تولید فناوری نیاز نیست تا به دنبال انعقاد قرارداد با طرف های متقاضی بگردند؛ چونکه بازارهای شرکتهای دانش بنیان در این همکاری ها تضمین شده است.
سلطانعلی زاده تصریح کرد: امروز در موافقتنامه هایی که به امضا رسید، ۲ میدان نفتی را با قرارگاه خاتم الانبیا وارد مذاکره شدیم که وارد پروسه عملیاتی می شود. همین طور سه تا از میدان های نفتی را با شرکتهای سروک آذر و ۲ میدان را با شرکت پاسارگاد و ۲ میدان نفتی نیز با شرکت پتروایران وارد مذاکره شده ایم.
به نقل از ایشان، در کلیه موافقت نامه های امضا شده در این مراسم که به امضای معاون علمی رییس جمهوری رسید، بازار شرکتهای دانش بنیان تضمین شد، ضمن آنکه تضامین از جانب های متقاضی گرفتن شد، به این معنا که در صورتیکه تجهیز آر اس اس از طرف شرکتهای دانش بنیان به تولید رسید، به مدت ۱۰ تا ۱۵ سال شرکت ملی نفت تضمین داده است که از خدمات ساخت داخل خریداری کند.
سلطانعلی زاده تصریح کرد: در قالب این همکاری شرکت نفت مجاز نیست که تجهیز آر اس اس را از خارج خریداری و از آن استفاده نماید. در این همکاری طراحی و ساخت ۳ نمونه از دستگاه آر اس اس که برای حفاری عمودی میدان های نفتی کاربرد دارد، تعهد شده است.
وی اظهار داشت: از زمان ساخته شدن این محصول در کشور شرکت ملی نفت موظف است در میدان های نفتی از این تجهیزات بهره برداری کند و شرکتها نیز حدودا در هر ۱۲ میدان نفتی که عملیات اجرا کنند، تا دو برابر پول خودرا دریافت خواهند کرد. این یک بازی برد - برد برای شرکت ملی نفت و شرکتهای دانش بنیان است.
سلطانعلی زاده ضمن اشاره به حمایت معاونت علمی از شرکتهای دانش بنیان در این همکاری ها، توضیح داد: حمایت معاونت علمی از شرکتهای دانش بنیان مشارکت کننده شامل مجوزهای قراردادهای تولید بار اول، تسهیلات ارزان قیمت، تحقیق و توسعه از محل مالیات و تسهیلات بلاعوض می شود.1402/02/30
23:27:30
5.0 / 5
394
تگهای خبر: بازی , تولید , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴