سرپرست معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم خبرداد؛

اضافه شدن ۶ سرفصل به برنامه گرنت فناوری

اضافه شدن ۶ سرفصل به برنامه گرنت فناوری

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، سرپرست معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم از بازبینی بخشنامه طرح ملی گرنت فناوری آگاهی داد و اظهار داشت: در بخشنامه جدید، علاوه بر 3 سرفصل قبلی (گرنت جوانه، گرنت شکوفایی و گرنت رشد)، 6 سرفصل جدید نیز پیش بینی شده تا در قالب مجموعه ای پویا و یکپارچه، با راهبری این معاونت و همراهی ذی نفعان دخیل در پیشرفت فناوری کشور، ارتباط گسترده با جامعه علمی، در سطح ملی و بین المللی ساماندهی گردد.


دکتر امید رضایی فر در گفت و گو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب، بسط و توسعه توان ملی در نوآوری و کارآفرینی مبتنی بر دانایی، ارتقای ظرفیت توسعه فناوری و زمینه سازی حرکت دانشگاه های کشور به سمت دانشگاه کارآفرین، پشتیبانی از پایان نامه ها و رساله های دارای ایده های فناورانه و بازارگرا. تغییر رویکرد دانشگاه ها در انجام کارهای پژوهشی محض به پژوهش های کاربردی و توسعه و تجاری سازی فناوری را از اهداف اصلی طرح ملی "گرنت فناوری" برشمرد.
سرپرست معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، جهت گیری و هدایتِ قسمتی از پایان نامه ها و رساله ها بـه سـمت نیازهـای صنعـت و بـازار را از رویکرد های معاونت فناوری وزارت علوم در برنامه گرنت فناوری عنوان و اظهار داشت: هدایـت دانشگاه ها بـه سمت دانشگاه های نسـل سـوم یـا دانشـگاه کارآفرین، کمـک بــه تقویـت کمـی و کیفـی ورودی های پارک های علم و فناوری و ارتقاء سطح همکاری پارک های علم و فناوری با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی را از دیگر اهداف این طرح ملی است.
وی، جامعه هدف طرح ملی "گرنت فناوری" را اعضای هیأت علمی و پژوهشگران فعال در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی دانست و در مورد عملکرد این طرح توضیح داد: تا حالا ۵ فراخوان با همکاری ۳۱ پارک استانی و ۸ پارک دانشگاهی (۳۹ پارک علم و فناوری) و تحت پوشش قرار گرفتن ۲۷۳۰ دانشگاه، عملیاتی شده است.
رضایی فر افزود: همچون دستاوردهای طرح ملی "گرنت فناوری" می توان به مشارکت بیش از ۷۰۰ عضو هیأت علمی و ۳ سازمان حامی فعال شامل وزارتخانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات، نفت و دفاع و نیروهای مسلح ( به ترتیب حضور در برنامه) اشاره نمود که منجر به اعطای ۵۲۱ گرنت فناوری در طرح جوانه (به ترتیب ۳۶۲ و ۱۵۹ در مقاطع ارشد و دکتری) شده است.
به گفته ی ایشان، میزان حمایت گرنت فناوری، در هر برنامه، باتوجه به شرایط اقتصادی و سایر ملاحظات کشور، توسط دبیرخانه ملی تعیین و اعلام می شود و این حمایت برای انواع گرنت و مقاطع ارشد و دکتری متفاوت خواهد بود.
سرپرست معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، اظهار داشت: بخشنامه اجرائی برنامه گرنت فناوری در دولت جدید، بعد از احیای معاونت فناوری و نوآوری در آذرماه ۱۴۰۰، همچنان در لیست اولویت کارهای این معاونت قرار دارد و بخشنامه اجرائی آن نیز با اندکی تغییرات، به سبب تغییر ساختار وزارت عتف، در ایام پایانی اسفندماه ۱۴۰۰، به تأیید مقام عالی وزارت علوم رسید.
رضایی فر با اشاره به بازبینی بخشنامه جامع برنامه ملی گرنت فناوری، اشاره کرد: برنامه گرنت فناوری یک برنامه ملی است که همه حوزه های تخصصی و علمی را پوشش می دهد و در سراسر کشور امکان فعالیت دارد. پس بمنظور دستیابی به اقتدار علمی، فناوری و نوآوری کشور، بخشنامه گرنت فناوری مجدد ویرایش و بازنگری و در نهایت بخشنامه جامع برنامه ملی گرنت فناوری تدوین شد و اکنون مراحل نهایی تصویب و ابلاغ را طی می کند.
وی اشاره کرد: در بخشنامه جدید برنامه ملی گرنت فناوری، علاوه بر ۳ سرفصل قبلی (گرنت جوانه، گرنت شکوفایی و گرنت رشد)، ۶ سرفصل جدید نیز پیش بینی شده تا در قالب مجموعه ای پویا و یکپارچه، با راهبری معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، و همراهی ذی نفعان دخیل در پیشرفت فناوری کشور، ارتباط گسترده با جامعه علمی، در سطح ملی و بین المللی را ساماندهی کند.
سرپرست معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، در مورد ساختار طرح ملی گرنت فناوری اظهار داشت: ارکان اجرائی برنامه در دو سطح ملی و منطقه ای به ترتیب دبیرخانه ملی (مستقر در معاونت فناوری و نوآوری) و پارک های علم و فناوری مجری (مستقر در منطقه، استان یا دانشگاه) هستند. دبیرخانه ملی زیر نظر «شورای راهبری و سیاست گذاری گرنت فناوری»، هدایت مجریان منطقه ای و نظارت بر اجرای برنامه در سطح کشور و پارک علم و فناوری استانی یا دانشگاهی، مسئولیت اجرای برنامه در سطح استان را به عهده دارند.
رضایی فر در آخر درباب تامین کنندگان منابع مالی برنامه گرنت فناوری که در کل ۴ منبع مالی بلاعوض برای پشتیبانی از برنامه در نظر گرفته شده است اظهار داشت: حمایت تامین شده بلاعوض، توسط پارک استان محل اجرای برنامه گرنت، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان های حامی و صندوق شکوفایی و نوآوری که متولی اعطای تسهیلات توسط صندوق پژوهش و فناوری تعیین شده است.1402/02/26
15:12:57
5.0 / 5
330
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳