معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور:

آماده اشتراک گذاری دستاوردهای دانشی و فناورانه با کشورهای G5 هستیم

آماده اشتراک گذاری دستاوردهای دانشی و فناورانه با کشورهای G5 هستیم

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور با تکیه بر ضرورت همکاریهای کشورهای G5 در حوزه های مختلف، اظهار داشت: اگر بتوانیم یک همکاری فرامرزی پایدار در حوزه سلامت، تعریف نماییم، بطور قطع اتفاقات خوبی رقم می خورد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی در افتتاحیه بیست و ششمین نشست کارشناسان ارشد کشورهای گروه ۵ که شامل عراق، افغانستان، پاکستان، ایران، تاجیکستان، بود، اظهار داشت: همکاری علمی و فناوری با کشورهای گروه ۵ می تواند یکی از نقاط قوت برای همه اعضای این گروه باشد.
وی ادامه داد: کشورهای گروه ۵ با داشتن یک جمعیت ۴۰۰ میلیون نفری، با تشبهات و سوابق فرهنگی، اجتماعی و مردمی مناسب با یکدیگر می توانند یک مجموعه فرامرزی بزرگ برای توسعه اقتصاد سلامت باشند که امروز یکی از مهم ترین محورهای توسعه اقتصاد پایدار در هر کشوری است.
دهقانی فیروزابادی افزود: در جمهوری اسلامی در سالهای گذشته و بخصوص در دو دهه گذشته، سرمایه گذاری های زیادی در حوزه سلامت و تجهیزات پزشکی شکل گرفت که نتیجه آن چندین هزار شرکت فعال دانش بنیان و فناور در حوزه های مختلف سلامت است. تکنولوژی های گوناگونی همچون فناوری های زیستی به خوبی در کشور توسعه یافته و امروزه یکی از بزرگترین بسترهای توسعه فناوری این کشور هستند؛ در خودکفایی داروها، تجهیزات پزشکی و خدمات پزشکی نوآورانه که امروز موفقیت های خوبی داشته است.
دهقانی فیروز آبادی اظهار داشت: فکر می کنم اگر بتوانیم یک همکاری فرامرزی پایدار در حوزه سلامت که بازار و اقتصاد پایدار دارد و همواره بعنوان مبحث جدی همه مردم و کشورهاست، تعریف نماییم، بطور قطع اتفاقات خوبی رقم می خورد.
وی تصریح کرد: ما آمادگی داریم که با اشتراک گذاری دستاوردهای دانشی و فناورانه مان با کشورهای عضو همکاریهای مشترک، شرکتهای مشترک و سرمایه گذاری های مشترک شکل دهیم که بطور قطع این اتفاق می تواند به نفع همه اعضای این گروه باشد.
او همینطور اظهار داشت: در عین حال در مباحثی مانند تبادل بیمار و تبادل دانشجو و محققین فناور بین این کشورها می تواند زمینه توسعه و انتقال تجربیات را بین اعضای کشورهای عضو فراهم آورد. این افتخار را داریم که تمام ابزارهای مان را برای توسعه اقتصاد این مورد مهم، مردمی و قابل ارزش در میان گذاشته و از دستاوردهای آن از راه همکاریهای جدی بهره مند شویم.
منبع:

1402/02/17
10:48:25
5.0 / 5
306
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴