معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اعلام كرد

راه اندازی صندوق هایی با سرمایه ۵۰۰میلیاردی

راه اندازی صندوق هایی با سرمایه ۵۰۰میلیاردی

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اعلام نمود: چند صندوق را برای خانه های خلاق درنظر گرفته ایم که ارزش آنها نزدیک به 500 میلیارد تومان است.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی در دورهمی خانه های خلاق اظهار داشت: من به عنوان یک فرد فعال در زمینه فناوری برنامه ریزی کردم پس از پست مسئولیت کارم چند مجموعه خلاق ایجاد کنم و زمانی که از موقعیت کار دولتی خارج شوم در زمینه صنایع خلاق وارد خواهم شد.
وی با اعلان اینکه این حوزه از علاقه مندی شخصی من است اظهار داشت: حوزه اقتصاد خلاق از اقتصادهای نوین دنیا است. بشر دارای دو ساحت جسمی و روحی است که نیازهای جسمی به سرعت احساس می شود اما نیازهای روحی در صورتیکه سالها به آن توجه نشود اتفاق خاصی نمی افتد.
دهقانی افزود: اما هم اکنون بشر در دوران قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم همت خودرا بر توسعه فناوری های ارتقاء دهنده فناوری های جسمی به کار بسته است.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: نمونه این فناوری ها خودرو های خودران در بالاترین سطح و بالاترین فناوری ها در درمان است. بی توجهی به نیازهای روحی باعث شده است که در قرن ۲۱ نیازهای روحی سرباز کرده است و نیازهای فرهنگی و روحی آنقدر زیاد شده است که بزرگترین اقتصادهای دنیا به سمت فناوری های نرم حرکت کرده است.
دهقانی با تاکید براینکه شبکه های مجازی را برجسته می کند سرورهای آن نیست بلکه محتوای آنست اشاره کرد: درحالی که اقتصاد های بزرگ دنیا مانند ژاپن ۱۰ درصد GDP خودرا به صنایع خلاق اختصاص داده اند، ایران در زمینه دانش بنیان ها کمتر از سه درصد GDP در نظر گرفته شده است.
وی با اعلان اینکه در ایران حوزه صنایع خلاق اقدامات زیرساختی مهمی اجرائی شده است اشاره کرد: تنها ستاد از میان ۱۹ ستاد معاونت علمی دارای یک اداره کل است، ستاد فناوری های خلاق است همین طور در زمینه حمایتی نیز سعی کردیم که در قانون برنامه هفتم توسعه به تصویب برسانیم که شرکت های خلاق مشمول تمام مزایای قانون سال ۱۳۸۹ که برای شرکت های دانش بنیان بوده است، شوند.
یه اعتقاد دهقانی، صنایع خلاق به سبب ارتباط مستقیم و نزدیک با مردم، زود بازده بودن، سرمایه گذاری کم و اشتغالزایی بالا به سرعت می توانند رشد کنند.
معاون علمی رئیس جمهور، نوآوری را ترکیب خلاقانه چند فناوری دانست و افزود: این که معاونت به حوزه صنایع خلاق و اقتصاد خلاق وارد شده است در صورتیکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود دارد، موازی کاری با این نهادها نیست اما از آنجا که این معاونت متولی توسعه نوآوری است هر فعالیتی که به نوآوری و فناوری منجر شود، معاونت پای کار است.
دهقانی با تاکید براینکه در شرکت های نوآوری که خلاقیت پر رنگتر باشد، شرکت دانش بنیان و شرکتی که خلاقیت فرهنگی غالب باشد جزو شرکت های صنایع خلاق است، اظهار داشت: خانه های خلاق جایی هستند که در آنها بصورت موضوع محور فعالیت می شود.
وی تاکید کرد: چند صندوق را برای خانه های خلاق درنظر گرفته ایم که ارزش آنها نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان است.
منبع:

1402/02/11
11:50:34
5.0 / 5
359
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دوستان پی اچ پی و جی كوئری